Nemáte ani tušení, co všechno může zdřímnutí udělat s vaším tělem. Je toho dost a budete rádi

odpoledni-spanekNěkdy bývají naše dny náročné a příliš dlouhé. Pokud býváte často unavení a kolem 7 večer byste nejraději zalehli do postele, máme pro vás řešení.

Zdřímněte si během dne. Ukázalo se, že pravidelné “dřímání” je vlastně jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své tělo a mysl. Stačí na pár minut zavřít oči a ztracená energie je zpět.

Samozřejmě, nemluvíme o klasickém spánku na pár hodin. Vědci tvrdí, že opravdu stačí jen pár minut. Jaké výhody tedy krátký spánek má?

Na co vše má zdřímnutí pozitivní vliv

Zlepšuje kognitivní funkce

Všichni víme, že když nemáme dostatek spánku přes noc, jsme další den vyčerpaní. Spánek ovlivňuje fungování našeho mozku.

Krátký spánek přes den (přibližně 60 minut) nám dokáže zlepšit naši duševní výkonnost na dalších 24 hodin.

Zlepšuje zdraví srdce

Studie z Harvardu ukázala, že lidé, kteří si pravidelně přes den pospí, mají méně zdravotních problémů se srdcem. Nedostatek spánku může pro srdce znamenat hotovou katastrofu.

Doporučuje se zdřímnout si alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut.

Snižuje stres a úzkost

Únava jde ruku v ruce se stresem, ze kterého jste dříve či později unavení ještě více. Dřímání může být v tomto případě opravdu uklidňující.

Studie z roku 2012 ukázala, že pokud si přes den nepospíte, vylučují se do vašeho těla hormony, které vyvolávají stres a jsou pro vaše tělo škodlivé.

To je důležitá informace zejména pro muže, protože je větší pravděpodobnost, že trpí zdravotními problémy ze stresu, ve srovnání s ženami.

Souboj chutí

Když jste unavení a toužíte po energii, hledáte něco, co by vám ji dodalo. Je jasné, že sáhnete po jídle a dává to smysl. Také se ale může stát, že jíte více nezdravého jídla, které obsahuje hodně cukru, a to může vést k několika problémům.

Krátký spánek by se mohl stát alternativou k sušence, kterou si odpoledne dopřejete. Zvýší vám energii a vy nebudete přemýšlet o jídle. Stačí 10 až 15 minut a touha po sladkosti je pryč.

Zlepšuje fyzickou výkonnost

Na první pohled je dřímání opakem cvičení. Ve skutečnosti studie prokázaly, že sportovci, kteří si občas přes den pospí, mají větší výkon na hřišti a lepší a rychlejší reakce.

Chcete-li aby váš krátký spánek byl efektivní a kvalitní, určitě si nezapomeňte nastavit přesný čas. Někomu stačí 5 minut, někomu 45.

Nejlepší je odpočívat odpoledne, protože je to akorát polovina z vašeho dne. Ciťte se vždy pohodlně. Lehněte si na pohovku nebo postel, přikryjte se dekou a dbejte na to, aby v místnosti nebyla příliš velká tma.

Před krátkým spánkem byste měli vypít svou odpolední kávu. Po probuzení začne působit kofein a vy budete připraveni na nový start.

Na krátkém spánku není nic špatného a určitě to z vás nedělá lenivce. Pokud jste vystresovaní, zkuste si na 10 minut odpočinout a vaše baterie se dobijí, zrelaxujete a bude mnohem snazší pokračovat ve zahájeném dny.

Jste zvyklí si odpoledne zdřímnout? Pokud ano, jak dlouhováš spánek trvá? Podělte se o své názory v komentářích pod článkem.


Zdroj: littlethings.com

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Počet komentářů: 2

  1. Marína napsal:

    Vrele doporučujem zdriemnutie, mám to dlhodobo overené, má to samé výhody…

  2. Martina napsal:

    Když jsem nemocná, unavená chodím po obědě odpočívat někdy usnu tvrdě na půl hodinky jindy si jen zdrimnu nebo prostě jen ležím odpočívám. Tak tu hodinku pak je mi skvěle a mám energii na celé odpoledne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku