8 varovných příznaků, že nepijete dost vody

voda pitiŽivot bez vody není možný. Každý živý tvor na planetě ji potřebuje. Pomáhá totiž tělu provádět všechny jeho životně důležité funkce.

Pamatujte však také na to, že voda hydratuje tělo nejlépe tehdy, pokud se používá ve své přirozené čisté formě. Tedy ne slazené limonády, nápoje s obsahem alkoholu a podobně. Dostatečný přísun vody udržuje vaše zdraví na optimální úrovni. Voda například reguluje teplo či umožňuje trávení. Voda také vyplavuje z těla toxiny. Její nejdůležitější funkcí je to, že umožňuje průběh chemických reakcí.

Cílem tohoto článku je zvýšit povědomí o důležitosti pitného režimu. Nezapomínejte ani na to, že nápoje jako jsou džusy, energetické drinky, káva či dokonce i mnohé čaje by neměly být používány jako náhrada vody. Samozřejmě, i ony jsou tekutinami, ale není to totéž, jako čistá voda. Kromě toho, energetické nápoje a káva mohou dehydratovat, což znamená, že po jejich konzumaci se z těla více vody vyloučí než získá.

Vaše tělo má své vlastní způsoby, jak vám naznačí, že něco není v pořádku. Pokud nerozumíte těmto signálům, pak vám v tomto článku nabízíme návod, jak je správně identifikovat.

1. Frekvence močení

Když jste zdraví, pak zřejmě na malou potřebu chodíte 6 až 7 krát za den. Toto číslo se však může z člověka na člověka lišit, protože ne každý z nás pije stejné množství vody. Když na malou potřebu chodíte jen 2 či 3 krát denně, zvažte o pití více vody. Jde o jeden z projevů, kterým vám tělo říká, že máte málo tekutin.

Dlouhodobý nedostatek vody způsobí problémy s ledvinami a může vést i k vážným komplikacím. Tehdy totiž ledviny nedokáží z těla odplavovat všechny toxiny a ty se v něm pak začnou hromadit.

2. Suchá pokožka

Pokud chcete mít pěknou pokožku, bez dostatku vody se prostě neobejdete. Pijte hodně vody a budete překvapeni, jak se vaše pokožka brzy změní. Suchá pokožka představuje doslova volání těla, že byste měli více pít. Proto, když používáte množství hydratačních krémů a i přesto je vaše kůže stále suchá, znamená to, že vašemu tělu chybí voda.


Čtěte také: Co je lepší: pít studenou nebo teplou vodu?


Zkuste vypít sklenici vody každou hodinu, abyste udržovali optimální hydrataci. Komplexnost vaší pokožky se dramaticky změní, zvýší se její hladkost a hebkost.

3. Bolesti hlavy

Dehydratace je jednou z hlavních příčin bolesti hlavy. Bolest hlavy vyvolaná dehydratací je jiná než ostatní druhy bolesti hlav a obvykle je i mnohem intenzivnější. Tehdy je dokonce velmi obtížné provádět i běžné aktivity jako předklonit se, rychleji utíkat nebo jít nahoru či dolů po schodech. A bolest se dále zhoršuje.

Pokud míváte tento typ bolesti hlavy, určitě zvažte zvýšení příjmu vody. Nejčastěji se vyskytuje tehdy, pokud déle zapomenete pít nebo, pokud jste se intenzivně potili. Když pocítíte, že taková bolest hlavy přichází, okamžitě vypijte sklenici vody. Pijte ji však pomalu a po doušcích.

4. Suchá ústa

Nedostatek slin vede k vysušeným ústům. Pokud máte sucho v ústech delší dobu, riskujete vážné poškození sliznic úst a hrdla. Sucháústa jsou často způsobeny celkovou dehydratací. Někdy tvorbu slin může ovlivnit i užívání některých léků.

Pokud často pociťujete sucho v ústech, noste si s sebou láhev čisté vody.

5. Barva moči

Změny v barvě moči indikují množství tělesných tekutin. Když jste dobře hydratovaní, váš moč by měl mít světlou barvu. Při nedostatku vody se jeho zabarvení dramaticky změní. Pokud je vaše moč tmavá, bez loudání zvyšte příjem vody. Při hnědé barvě se již jedná o velmi vážnou dehydrataci.

Buďte však opatrní. V případě dehydratace nikdy nevypijte několik sklenic vody najednou. To by mohlo způsobit více škody než užitku. Pijte vodu pomalu a průběžně, aby mělo tělo dostatek času ji rovnoměrně rozdistribuovat po do všech tělesných orgánů.

6. Hlad

Cítíte se často hladoví i tehdy, když jste už snědli své jídlo? Pokud si myslíte, že je to obyčejná žádostivost po jídle, mýlíte se. Nikdy si nezaměňujte hlad se žízní. Namísto snědení balíčku chipsů, vypijte sklenici čisté vody. Hlad zřejmě cítíte proto, že jste dehydratovaní a vaše tělo si plete tyto dva odlišné signály.

Proto příště, když budete mít po obědě pocit, že byste ještě něco snědli, vypijte sklenici vlažné vody (ale až 30 minut po jídle, abyste si zbytečně naředili žaludeční kyseliny). Takové vypití sklenici vody vám dodá pocit zasycení, protože se nikdy nejednalo o skutečný hlad, ale o maskovaný žízeň.

7. Točení hlavy, závratě

Pocit točení hlavy by vás neměl příliš znepokojovat. Zřejmě je to jen signál těla, že přišlo o větší množství tekutin, které je třeba doplnit. Kromě dehydratace myslete také na to, že hromadění vody ve středním uchu, může vyvolávat pocity točení hlavy.

Vždy když se takto cítíte, vypijte sklenici vody. Omámení a závratě bývají poměrně časté u atletů, kteří velkou čas dne tráví venku na slunci.

8. Příznaky chronické dehydratace

Chronická dehydratace se projevuje několika jasnými signály, z nichž se mnohé často přehlížejí. Když se na ně přijde, bývá už často pozdě, kdy je stádium dehydratace poměrně pokročilé. Jde nejčastěji o tyto příznaky:

  • infekce močových cest
  • předčasné stárnutí
  • zmatení, úzkost
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • zácpa, pálení žáhy

V případě, že se některé z těchto příznaků u vás vyskytnou, zkuste zvýšit každodenní příjem čisté vody. Možná časem zjistíte, že na tyto projevy ani nebudete muset užívat léky a váš zdravotní stav napraví obyčejná voda.


Zdroj: 8 Warning Signs That You Are Not Drinking Enough Water

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *