Jste pod příliš velkým stresem, ale neuvědomujete si to? Zde je 6 varovných příznaků
Většina z nás prožívá určitou dávku stresu každý den. Posuďte, jestli ten váš není až moc velký a netrpí tím tak vaše zdraví.
Stres definujeme jako stav duševního i fyzického napětí způsobeného nepříznivými okolnostmi. A nelze se tomu vyhnout. Určitá míra stresu je vždy normální a běžná, protože většina z nás se s ním dokáže víceméně vyrovnat. Ale v případě, kdy se množství stresu nahromadí nebo se stres začne protahovat, začne kromě Vaši duše a duševního stavu trpět Vaše tělo a zdraví celkově.
Pojďme si tedy projít 7 varovných příznaků. které Vás na podobný stav mohou včas upozornit.
Vypadávání vlasů
Jako lidé ztrácíme přibližně 100 vlasů denně. Většina z nás si toho ani nevšimneme. Ovšem výrazný stres může vyvolat změnu běžných tělesných funkcí a vypadávání vlasů se stane neúměrným. Běžný vlasový cyklus může být narušen výrazným fyziologickým tlakem způsobeným právě stresem. V případě docházejících výrazných změn ve vypadávání vlasů, je nejvyšší čas se zaměřit na samotnou příčinu.
Časté bolesti hlavy
Jedna z nejčastějších příčin bolestí hlavy je zapříčiněna stresem, kdy samotná bolest může přejít až do chronické fáze. Studie potvrdily, že čím vyšší je stres, tím častější mohou být záchvaty bolesti hlavy. Bolesti vyvolané stresem se ovšem mohou týkat nejen hlavy, ale také krku a šíje. Mezi další časté příčiny patří nedostatek spánku, dehydratace nebo vysoký krevní tlak. Než se tedy rozhodnete, že vás bolí hlava ze stresu, zkontrolujte, zda nemůže mít i jiné příčiny.
Slabá trpělivost
Jedním z prvních příznaků stresu je neschopnost trpělivosti a tolerance vůči ostatním. Pokud se rychle vztekáte nebo se rozčilujete či se vám snižuje trpělivost s ostatními, pravděpodobně vás v životě přepadlo příliš mnoho stresu. V podobných případech zranitelnosti musíme umět požádat o pomoc. Základem však je umět zpomalit tempo a uklidnit se. Ale špatnou náladu nemusíte mít pouze z důvodu stresu. Ověřte si, zda nemáte náhodou nedostatek vitaminu D.
Špatný spánek
Akutní i chronický stres může narušovat spánek a ztěžovat usínání. A to ještě zhoršuje pocity vyčerpání a únavy. Zkuste si před spaním udělat nějaká relaxační cvičení, aby se Vaše mysl uvolnila.
Změna libida
Během stresových období zaznamená mnoho lidí změnu v chuti na sex, a to i přes to, že sex může být jednou z cest, jak se stresu někteří lidé zbavují. Většina lidí však reaguje na stres potlačením nebo úplnou ztrátou chuti na sex.
Kolísání hmotnosti
U přílišného stresu nemají buňky dostatek kyslíku. Jíte příliš mnoho sladkostí? Nebo nejíte dostatečně? Změny chuti k jídlu jsou normální součástí stresové reakce. Chronický stres však často vyvolává zvýšenou chuť k jídlu, proto má mnoho lidí tendenci jíst, i když necítí hlad.
Zdroj: Everything You Need to Know About Stress