Použité čajové sáčky nevyhazujte! 14 geniálních věcí, které s nimi můžete udělat

pouzity cajJak již mnozí z nás vědí, čaje všemožných druhů jsou nejen chutné, ale mají i mnohé zdravotní přínosy. Věděli jste však, že čajové sáčky se po vypití čaje nestávají zbytečnými?

I následně stále ještě existuje bezpočet dalších způsobů jejich využití. Po přečtení tohoto článku už nikdy nebudete přemýšlet, že je znovu vyhodíte do koše.

Složky v čaji s medicínským využitím

Čaje se využívají pro různé účely. Například, černý čaj je užitečný, protože obsahuje velké množství taninů. Taniny mají antimikrobiální vlastnosti, zvyšují srážlivost krve a také snižují krevní tlak. Využití však mají i mnohé herbální čaje. Takový heřmánek má zklidňující a protizánětlivé vlastnosti. Blondýny jej zase zužitkují na zvýraznění melíru (návod níže). Čaj z máty peprné zase dobře poslouží jako náhrada komerčních dentálních vod.

Kopřivový čaj se může louhovat několik hodin a to i opakovaně, až se z něj vyloučí všechny užitečné minerály.

Dá se tedy říci, že pro každý druh čaje existuje nějaké použití. Některé z nich vás určitě překvapí a nic nedáte za jejich vyzkoušení. Nyní se však už pojďme na některé z nich podívat trochu podrobněji.

1/ Zklidnění sluncem spálené pokožky

Léto už sice skončilo, ale tento pit se vyplatí zapamatovat pro to příští. Na zmírnění bolesti sluncem popálené pokožky, znovu použijte sáčky černého čaje. Namočte je do teplé vody a po jejich vylouhování ji následně s pomocí rozprašovače nastříkejte na postižená místa.

Druhým způsobem je namočit několik sáčků do koupele. Takto přímo vaše tělo nasaje léčivé taniny z černého čaje, které zklidní podrážděnou pokožku.

2/ Akné

Stává se vám, že v tu nejnevhodnější dobu se vám na tváři objeví vyrážka? Pak na dané místo přiložte vlhký sáček černého nebo zeleného čaje a nechte působit 10 minut. Taniny opět pomohou zmírnit otok a snížit zarudnutí.

Čaj má také antimikrobiální vlastnosti a jedna studie ukázala, že obzvláště zelený čaj je vhodný k řešení kožních problémů.

3/ Vředy a opary

Obojí, vředy i opary, bývají poměrně bolestivé a trvá celou věčnost, dokud se nezahojí. Hojení však dokážete výrazně urychlit tím, že namočíte použitý sáček černého čaje do vody a na půl hodiny ho přiložíte na bolestivé místo. Zopakujte to několikrát za den. Urychlí se nejen hojení, ale zmírníte tím i bolest.

4/ Oteklé a bolavé oči

koupel-v-cajiJde o jeden z nejstarších triků na uklidnění oteklých očí. A proto by v tomto výčtu neměl chybět. Jednoduše položte vlhké a vychlazené čajové sáčky na pár minut na oční víčka a brzy si užijete jejich přínos.

5/ Dentální voda

Mátový čaj je vynikající náhradou dentální vody. Jednoduše znovu namočte 6 sáčků s mátovým čajem do 1 litru horké vody (případně jiné množství v daném poměru).

Taková 100% přírodní dentální voda je nejen zdarma, ale mnohem zdravější než fluor a jiné chemikálie, o kterých se ukázalo, že dokonce nejednou leptají sliznice v ústech.

6/ Bradavice a kuří oka

Černý čaj dokáže odstraňovat bradavice i s kořínky díky kyselosti taninů. Nejlepším způsobem je páskou nebo leukoplastí přilepit vlhký čajový sáček na postižené místo a nechat jej působit několik hodin denně. Nový sáček přikládejte každý den, dokud bradavice neodpadne. Výsledek by se měl dostavit již za několik dní.

Pokud tato metoda nezabere, zkuste použít jablečný ocet na malém kousku vaty. Místo kolem bradavice však překryjte náplastí, aby ocet nespálil zdravou pokožku.

7/ Píchnutí hmyzem

pouzite-cajoveho-pytlikuPodobně, jako při popálené pokožce, dokáží použité sáčky černého nebo zeleného čaje pomoci i při štípnutí hmyzem. Namočte sáček do teplé vody a přiložte, případně přilepte ho přímo na postižené místo. Úleva se dostaví téměř okamžitě.

8/ Modřiny

Taniny umí stáhnout krevní cévy a urychlit léčící proces. Zatlačte vlhký sáček černého čaje na modřinu na několik minut, pár krát za den. Oteklá a zmodralá pokožka se takto rychleji zahojí.

9/ Odstranění pachů

Stalo se vám, že po krájení cibule, ale i mnoha jiných jídel, vám po nich zbyl pach na rukou? K odstranění zápachu jednoduše použijte vlhký sáček černého čaje, se kterým si budete potírat prsty a dlaně.

Tytéž sáčky můžete použít i na odstranění zápachu cibule nebo česneku z dřevěného prkýnka na krájení.

10/ Zvýraznění melíru

Heřmánek může být použit k výrobě oplachu, který zvýrazní blonďatý melír. Vložte 6 použitých sáčků heřmánkového čaje do 1 litru horké vody na začátku koupele. Na jeho konci (když už roztok vychladne) si jím jednoduše opláchněte vlasy.

11/ Minerální doplněk stravy

Kopřivový čaj obsahuje neskutečné množství minerálů jako vápník, hořčík či železo. Dokonce i po prvním vylouhování jich v něm zůstává ještě dostatečné velké množství pro další použití. Sbírejte proto použité sáčky s kopřivovým čajem pro výrobu silného minerálního roztoku.

Použijte takové množství sáčků, jaké chcete. Převařte tak 3 litry vody a nechte v nich kopřivu přes noc několik hodin louhovat. Vývar uskladněte v ledničce a pijte ho během dne jako denní minerální tonikum, které je výborné na hormony a imunitu.

12/ Nutričně bohatý kompost

I po jejich prvním použití jsou čajové sáčky stále hodnotným zdrojem organických látek, které jsou užitečné pro váš domácí kompost nebo pokojové květiny.

Jelikož samotné sáčky jsou biologicky rozložitelné, jednoduše je přidejte do kompostu nebo zahrabejte do květináčů vašich domácích rostlinek.

13/ Ochrana litin před rzí

Taniny v černém čaji chrání před rzí, a proto jsou ideálním prostředkem na ošetřování vašeho litinového nádobí. Po každém použití litinového nádobí ho po celém povrchu potřete vlhkým sáčkem černého čaje.

Neviditelná bariéra taninů ochrání nádobí, aby vydrželo v perfektní kondici po velmi dlouhou dobu.

14/ Marináda na steak

Díky kyselinové povaze je černý čaj super přípravkem na zjemňování tuhých kousků masa. Udělejte z použitých sáčků silný výluh a přidejte jej do marinády spolu s bylinkami a česnekem. Získáte tak steak, který se vám bude přímo rozplývat na jazyku.

Marinádu nechte na mase působit alespoň několik hodin, nejlépe přes noc. Černý čaj masu dodá také vynikající a bohatou příchuť.


Zdroj: 14 Great Uses for Used Teabags

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *