Jak si sami udělat lymfatickou masáž a ušetřit stovky korun za maséra

lymfa masazJeden z našich článků hovořil o tom, že detoxikací lymfatického systému dokážete předejít až 80 % všech chronických onemocnění.

Jednou ze složek procesu detoxikace je i takzvaná lymfodrenážní masáž. Její nevýhodou však je, že ji musí provádět zkušený vyškolený masér, jinak bude buď neúčinná nebo dokonce namísto podpory zdraví může i ublížit.

Pokud ale nemáte čas nebo peníze na návštěvu salonu, kde takovou masáž vykonávají, je zde jedno náhradní řešení.

Dnes vám prozradíme způsob, jak si takovou masáž dokážete (i když  ve zjednodušené podobě) udělat i sami v domácím prostředí. Nejprve si však připomeňme pár základních informací o lymfatickém systému.

Co je hlavním úkolem lymfatického systému?

Váš lymfatický systém vám pomáhá odstraňovat z těla odpadní látky. Zdravý lymfatický systém používá přirozené pohyby hladkých svalů, aby rozproudil lymfu.

Faktory jako jsou operace, snížená fyzická aktivita či jiná tělesné poškození (cukrovka, otoky a podobně) mohou tento přirozený pohyb lymfy omezit.

Ta se pak začne hromadit například v lymfatických uzlinách. V takovém případě se jedná o onemocnění zvané lymfadém. Pokud jste někdy měli operaci vašich lymfatických uzlin, lékař vám mohl doporučit lymfodrenážní masáž jako podpůrnou léčbu.

První krok lymfodrenážní masáže: Pročištění

Úkolem pročištění je vytvoření vakua pomocí jemného tlaku tak, aby bylo masírované místo připraveno přijmout tekutinu. Jde o takzvaný splachovací efekt.

Pročištění zahrnuje 3 plochy:

 • plochu supraklavikulární lymfy – umístěnou přímo pod klíční kostí
 • axilární lymfatickou plochu – umístěnou pod paží
 • vnitřek loktů

Provádění pohybů pročištění je možné provádět i 10 krát za den. I když lymfadém postihuje jen jednu část těla, vždy je třeba udělat masáž obou částí těla.

Postup pročištění

Pročištění se skládá ze 3 kroků, při kterých se masírují výše uvedené plochy.

Na pročištění supraklavikulární  plochy postupujte následovně:

 1. Lehněte si na pohodlný rovný povrch.
 2. Překřižte si ruce na hrudi s vašimi dlaněmi položenými na oblast hned pod klíčními kostmi.
 3. Nyní vašimi lokty jednoduše pohybujte směrem k hlavě. Svaly by měly vytvořit tak velký tlak, jak to jen je možné, aby se příslušné plochy připravily na spláchnutí lymfatické tekutiny.

Na pročištění axilární plochy postupujte následovně:

 1. Postavte se zpříma, ruku zvedněte nad hlavu a dlaní si chyťte vrch hlavy.
 2. Použijte druhou ruku na jemné stírání oblasti podpaží směrem zvrchu dolů. Jediný tlak, jaký potřebujete vyvinout je takový, aby se pohnul povrch vaší pokožky.

Vnitřní oblast loktů masírujte následovně:

 1. Lehněte si na záda na zem.
 2. Prsty opačné ruky si jemně táhněte pokožku na vnitřní části loktů přibližně do výšky 2 až 3 cm.

Zde také potřebujete vyvíjet pouze mírný tlak.

Při lymfatické masáži pracujete pouze s povrchem struktury vaší kůže. To je totiž místo, kde je uvězněna lymfatická tekutina.

Druhý krok lymfodrenážní masáže: Re-absorpce

Druhou částí lymfadrenážní masáže je re-absorpce. Pro její provedení postupujte následovně:

 1. Začněte na postižené části těla co nejdále od středu těla. To znamená, že pokud například máte lymfadém na ruce, paži nebo rameni, tak začněte od konečků prstů.
 2. Použijte jemný posuvný pohyb s přiměřeným tlakem na posunutí povrchu kůže. Masírujte od konečků prstů směrem do dlaně, z dlaně k lokti a od lokte k rameni.

Pacientova sebekázeň je nejtěžší částí samoléčby. Platí to hlavně pro ženy, které jsou zvyklé pečovat o jiných.

Na tuto samostatně prováděnou lymfatickou masáž byste si měli vyčlenit každý den alespoň 20 minut. Pokud máte k dispozice jen kratší časový úsek, pak proveďte jen pročišťovací fázi masáže.

Pro prevenci a detoxikaci je vhodné provést všechny uvedené kroky, počínaje hrudníkem a pak postupně všemi čtyřmi končetinami.

Měření efektivity lymfatické masáže

Jak víte, zda vaše lymfatická masáž měla nějakou účinnost? Způsob měření její účinnosti se nazývá udržovací technika.

Pokud budete pravidelně provádět uvedenou masáž, váš lymfadém by se neměl zhoršovat. Péče o něj si někdy může vyžadovat používání kompresních punčoch či rukávů, aby se zabránilo hromadění tekutin.

Samozřejmě, když chcete, vždy se můžete rozhodnout i pro pomoc terapeuta.

Když ho budete hledat, zjistěte si co nejvíce o jeho či její kvalifikaci. Vyberte si raději takového, který má adekvátní trénink v lidské anatomii a patologii.

Závěr

Masáž je sice pro vás velmi přínosná, nicméně hloubková masáž dokáže být pro některé lidi s lymfadémem příliš vyčerpávající. Proto ne vždy k terapeutovi budete moci jít. No a právě pro tyto případy bude vhodná zmiňovaná jemně provedena samomasáž.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

 1. Faboška napsal:

  Super!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *