Banánové slupky nevyhazujte. Zde je 20 způsobů jak je využít

banana-peelBanánové slupky, podobně jako kávové sedliny, čajové listy nebo citronová kůra, mají řadu užitečných způsobů použití. Proto se příště dvakrát rozmyslete, zda je po dojedení banánů vyhodíte do koše.

Dali jsme pro vás dohromady 20 netradičních použití banánových slupek. Určitě alespoň některé z nich vyzkoušejte.

1. Leštění bot

cisteni bot bananemVěděli jste, že vnitřek banánových slupek dokáže výborně vyleštit boty? Jednoduše nimi potřete své boty o pak jejich doleštěte čistou látkou.

2. Bělení zubů

Whiten-Your-Teeth-with-Banana-Peel-Step-3Bullet1-620x330Vnitřkem slupek si přetřete zuby a je to! Obsah manganu, hořčíku a draslíku údajně pomáhá vybělit zubní sklovinu.

3. Odstraňování bradavic

Jen 1 až 2 týdny trvá odstranění bradavic pomocí banánové slupky. Stačí, když si několikrát denně je vnitřkem budete bradavice potírat.

4. Zmírňování svědění

Banánová slupka je výborný prostředek po poštípání hmyzem. Nevytáhne sice z rány jed, ale zmírní svědění, zarudnutí a bolest.

5. Zábava pro děti

Máte narozeninovou oslavu s množstvím přítomných dětí? Zkuste rozházet po verandě 30 banánových slupek a děti budou mít ohromnou zábavu s klouzáním.

6. Leštič stříbrných příborů

Rozmixujte pár banánových slupek s vodou v mixéru a výslednou tekutinu můžete použít na leštění stříbrných nebo jiných lesklých kovových příborů.

7. Zvlhčovač pečeného masa

Až budete příště péct maso, přidejte k němu pár banánových slupek. Ty dodají masu akorát dostatek vláhy na to, aby při pečení nevyschlo.


Čtete také: Neuvěříte, jak  je banán s tmavými těčkami prospěšný vašemu zdraví


8. Uvolňovač třísek

Pokud se vám do kůže zapíchla tříska a nejde ji vybrat, přiložte na kůži v okolí třísky banánovou slupku a na pár minut ji připevněte páskou. Pak se pokuste třísku znovu vytáhnout.

9. Odpuzovač mšic

Mšice nesnášejí banánovou slupku. Když pár z nich zakopete do země v blízkosti vašich zahradních růží nebo jiných rostlin, které mšice mají rády (jako například květák), takto je odtud odeženete.

10. Hnojivo pro květiny

Banánové slupky obsahují velké množství minerálů jako vápník, hořčík a další stopové prvky, které květiny pro svůj růst potřebují. Nakrájejte je na malé kousky a přidejte do zeminy, ve které květiny pěstujete.

11. Hojení modřin a škrábanců

Pokud si zraníte pokožku, potřete si ji vnitřní stranou banánové slupky. Urychlíte tak proces hojení.

12. Kompost

Banánové slupky se rozkládají poměrně rychle a dodávají půdě vydatné živiny. Neváhejte je proto přidávat do vašeho zahradního kompostu.

13. Akné

Nanášení vnitřku banánové slupky na akné ho pomáhá léčit.

14.Léčba suché pokožky

Pokud trpíte psoriázou, potírejte si banánovou slupkou postiženou pokožku dvakrát za den. Uvidíte, jak se časem suchá pokožka začne vytrácet.

15. Příprava dezertu při táborem ohni

Pokud rádi jezdíte do přírody na opékání, pak vás tento recept (v angličtině) určitě potěší.

16. Odkazy dětem

Nechte svému dítěti na banánu vzkaz tak, že do něj párátkem napíšete písmena. Do oběda ve škole vyryta písmena zhnědnou a zpráva se tak bude dát přečíst.

17. Léčba hemoroidů

Ano, hádáte správně! Podobně, jako při akné a lupénce, banánové slupky dokáží pomoci i s hemoroidy. Je třeba je pravidelně potírat vnitřní stranou slupek.

18. Hnojivo pro rajčata

Pokud pěstujete doma rajčata, tak při jejich vysazování omotejte malé rostlinky banánovou slupkou. Rajčata tak vyrostou rychleji a díky živinám z banánových slupek budou i chutnější a výživnější.

Poznámka: Slupky mohou sice obsahovat zbytky pesticidů, ale ve srovnání s množstvím, jaké se na rajčata běžně stříká, to bude jen zanedbatelné množství.

19. Dušené vepřové s rýží

Vyzkoušejte jeden skvělý recept na vepřové a rýži v banánové slupce (v angličtině).

20. Antidepresivum

Výzkumníci zjistili, že pití vody z převařené banánové slupky (případně odstavené) dokáže povzbuzovat dobrou náladu.


Zdroj: 20 Uses For Banana Peels

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Počet komentářů: 2

  1. o napsal:

    Dobrý den,
    slupka od banánů obsahuje pesticidy, které jsou zdraví škodlivé. Někde jsem četl, že některé jsou nebezpečné i pro reprodukční zdraví. Prosím, prověřte si to.

  2. maja napsal:

    To s tím bělením zubů je opravdu pravda?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *