25 způsobů, kterými jablečný ocet doslova změní váš život

jablecny-ocet-2
Věděli jste, že něco ve vaší spíži se používá jako léčivý elixír již od roku 400 před naším letopočtem? Opravdu je to tak!

Syrový jablečný ocet používal už otec současné moderní medicíny, Hippokrates, na mnoho různých věcí. Své pevné místo měl historii a má ho stále i dnes.

Ba dokonce se dá využít na mnohem více účelů, než si myslíte. V následujícím textu najdete 25 různých způsobů použití jablečného octa.

S pomocí tohoto seznamu budete v každodenním životě sahat po láhvi přírodního prostředku namísto lahví plných toxinů, které by mohly ublížit zdraví členům vaší rodiny, či dokonce jim snížit IQ.

Při pořízení jablečného octa se ujistěte, že je v bio (organic) kvalitě. Ten jediný by totiž neměl obsahovat žádné škodlivé látky, protože jablka bývají jedny z nejvíce zamořených ovocí.

Jablečný ocet má několik užitečných způsobů použití při domácích pracích. Zde je pár z nich.

Použití doma

uklid

1. Netoxický čistič

Není žádným tajemstvím, že ocet je vynikajícím čističem. Co však mnoho lidí neví je, že syrový nerafinovaný jablečný ocet obsahuje všechny potřebné antibakteriální látky, které komerčně vyráběné octy v sobě nemají.

Pro výrobu vlastního čistícího prostředku jednoduše smíchejte stejné díly vody a jablečného octa. Zápachu jablečného octa se obávat nemusíte. Když vyschne, zápach se vytratí.

2. Zabiják plevele

Přátelský soused mi pro lety doporučil jako alternativu na plevel používat jablečný ocet. Ten je ještě více účinný jako nejrozšířenější, ale toxický herbicid glyfosát (Roundup od Monsanta).

Jednoduše smíchejte 1,5 litru jablečného octa s 1/4 poháru soli a 1/2 čajové lžičky tekutého čisticího prostředku na nádobí.

Efektivně tak zabijete jakoukoliv rostlinu, na kterou to nastříkáte. Proto roztok nestříkejte na květiny nebo rostliny, které si chcete ponechat.

3. Neutralizér pachů

Je váš domov plný nepříjemného zápachu, kterého se ne a ne zbavit? Nalijte trochu jablečného octa do nádobky a nechte ji v blízkosti zdroje nepříjemného zápachu pro jeho rychlé odstranění.

Zdraví

zdravi

Ještě všestrannější má jablečný ocet použití na podporu zdraví. Následuje 10 příkladů.

4. Předcházení cukrovky

Některé vědecké studie prokázaly spojitost mezi užíváním jablečného octa a nižšími hladinami cukru v krvi.

V jedné z takových studii užívali účastníci 2 polévkové lžíce octa před spaním a do rána se jejich hladiny krevního cukru snížily o 4 až 6 procent.

Antiglykemický efekt kyseliny v jablečném octě je to, co pomáhá s citlivostí na inzulín.

5. Hubnutí

Konzumace jablečného octa způsobí, že se po jídle cítíte plnější. To vám pomáhá méně jíst. Studie také prokázala, že acetická kyselina, která se v něm nachází, zpomaluje akumulaci tuků.

Pokud je jeho chuť pro vás příliš silná na to, abyste ho jen tak popíjeli, zkuste ho přimíchat do džusů, salátových dresinků, případně i do obyčejné vody.

6. Snižování cholesterolu

Kromě snížení krevního cukru a hubnutí, studie publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry (Žurnál zemědělské a potravinářské chemie) ukázala zajímavá zjištění o jablečném octu a cholesterolu.

Snížené hladiny VLDL cholesterolu a triglyceridů byly objeveny u myší, jimž výzkumníci podávali jablečný ocet spolu s vysoce cholesterolovou dietou.

U myší, které nekonzumovaly žádný jablečný ocet, nebyl zaznamenán pokles špatného cholesterolu.

7. Detoxikace

Jablečný ocet vám umí pomoci detoxikovat nejen váš domov, ale i vaše tělo. Konkrétně pomáhá cirkulaci krve a pročišťuje játra.

Kyselina v jablečném octě dokáže vázat toxiny, které se následně vyplavují ven z organismu. Jeho obsah draslíku pomáhá rozkládat v těle nahromaděné hleny a pročišťovat lymfatické uzliny.

To samo o sobě přispívá k odbourávání toxinů.

8. Zprůchodnění nosních dutin

Jelikož rozkládání hlenů je jedním z mnoha talentů jablečného octa, jeho konzumace pomáhá zprůchodňovat nosově-ušní dutiny.

No, a protože má i antibakteriální vlastnosti, dokáže také předcházet infekcím a rýmě. Pro snadnější dýchání si občas oddělte trochu směsi vody a jablečného džusu.

9. Bolesti krku

Antibakteriální vlastnosti jablečného octa mají účinek téměř všude. Při prvních příznacích bolesti krku si smíchejte stejné díly teplé vody a jablečného octa. Roztok pár minut kloktejte. Proceduru opakujte jednou za několik hodin.

10. Podpora trávení

Máte potíže se žaludkem nebo víte, že jdete sníst něco, čeho budete později litovat? Pak vypijte trochu jablečného octa (rozmixovaného ve vodě nebo džusu), což vám pomůže zklidnit žaludek.

Jde hlavně o jeho antibiotické a bakterie potlačující vlastnosti, které v uvedeném případě pomáhají. Jiní jsou toho názoru, že jsou to kyseliny a pektin, které zmírňují žaludeční a střevní napětí.

11. Svědivá nebo od slunce spálená pokožka

Tento je můj nejoblíbenější způsob použití jablečného octa. Pro dosažení úlevy jej aplikujte přímo na postižené místo.

Funguje také na svědění komářím štípnutím, popálené medúzami či jinými jedovatými živočichy.

Při spáleninách způsobených nadměrným sluněním si do koupele přidejte jeden sklenici jablečného džusu. Bolest pokožky by se měla výrazně zmírnit.

12. Odstraňovač bradavic

Přípravky na odstraňování bradavic z lékárny jsou všeličím možným, jen ne přírodním produktem. Kromě toho návštěva lékaře za účelem jejich odstranění je obvykle hrozivá, bolestivá a může zanechat jizvu.

Místo toho namočte bavlněnou vatu do jablečného octa a přiložte ji na bradavici. Přelepte to leukoplastí a nechte působit během noci. Kúru opakujte každou noc, dokud bradavice neodpadne.

13. Zvýšení energie

Když se cítíte unaveni, nesahejte po chemikáliemi napuštěných energetických nápojích. Raději pro zvýšení energie použijte jablečný ocet.

Draslík a enzymy, které se v něm nacházejí, vám pomohou zvýšit vaši vitalitu. Stačí, když přidáte trochu jablečného octa do sklenice vody.

Osobně upřednostňuji jeho přidávání do vody během cvičení na prevenci únavy. Aminokyseliny vyskytující se v jablečném octě zabraňují nahromadění kyseliny mléčné, což se často stává právě po cvičení.

Krása a hygiena

krasa

Další oblastí, ve které může být jablečný ocet přínosem, je osobní hygiena a péče o krásu. Následuje 7 příkladů takového použití.

14. Lesklé a vláčné vlasy

Jablečný ocet je výborný pro týdenní promývání vlasů. Zanechává je lesklé a vláčné. Kyselina, kterou obsahuje, pomáhá odstraňovat nahromaděné zbytky různých vlasových produktů. Rovněž vyrovnává pH pokožky na hlavě.

Zamíchejte 1/3 sklenice jablečného octa do 4 sklenic vody, kterou si promyjete vlasy po šamponování. Následně opláchněte studenou vodou.

Když máte problémy s lupy, dva krát za týden si na pokožku hlavy nastříkejte směs stejného dílu vody a jablečného octa.

Zabalte si hlavu do ručníku a nechte ji takto 1 hodinu. Pak si umyjte vlasy tak, jak to děláte obvykle.

15. Tónovač nebo čistič pleti na obličeji

Díky antibakteriálním vlastnostem je jablečný ocet vynikající prostředek pro čištění téměř čehokoliv, včetně vaší tváře. Dokáže dokonce zabránit tvorbě trhlinek. Podobně, jako u pokožky vrchní části hlavy, dokáže i u pleti vyrovnávat její pH.

Zřeďte trochu jablečného octa s vodou a pomocí bavlněné vaty naneste na obličej, případně s její pomocí si z obličeje odstraňte make-up nebo jiné nečistoty.

16. Deodorant

Mnohé deodoranty jsou pro vaše zdraví škodlivé. Jablečný ocet vám pomůže s bojem proti zápach způsobujícím bakteriím – a to vše bez přítomnosti toxinů způsobujících rakovinu.

Stačí, když nanesete trošku jablečného octa do vašeho podpaží. Nebojte se, po jeho zaschnutí nebudete po octu cítit.

17. Hojení modřin

Během mých akčních mladých časů to byl častý způsob léčby modřiny. Po objevení se modřiny, naneste na ni trochu jablečného octa.

Působí na ní jako protizánětlivá látka a také pomáhá zmírňovat sílu její zbarvení.

18. Bělení zubů

Smíchejte jeden díl jablečného octa se dvěma díly vody. Pak si s touto směsí umyjte zuby. Síla jablečného octa na boj s bakteriemi je přidán bonus.

19. Eliminujte zápach z úst

Použijte jablečný ocet namísto dentální vody pro kloktání na eliminaci nepříjemného zápachu z úst. Můžete jej smíchat i s vodou v poměru 1: 1, pokud by byl silný příliš silný.

Působí tak, že zabíjí bakterie, které tento špatný zápach způsobují.

20. Skoncujte s páchnoucími nohama

Pokud jste na to zatím nepřišli sami, jablečný ocet pomáhá zbavovat se nepříjemných pachů bez ohledu na to, odkud pocházejí.

Pokud je tomu tak čistě náhodou na vašich nohou, vyzkoušejte následující recept. Vyčistěte si chodidla od prstů až po paty papírovým ubrouskem namočeným v jablečném octě.

Ten vybilancuje pH na vašich nohou a eliminuje pachy způsobující bakterie. To dělá z jablečného octa výborný přírodní prostředek proti tomuto častému problému.

Jídlo

jidlo

Pomalu se dostáváme k závěru. V něm uvedeme 5 skvělých použití jablečného octa při přípravě jídel.

21. Džusy

Výše jsme uvedli několik využití jablečného octa vyžadujících jeho konzumaci. Pokud je však pro vás jeho chuť příliš silná, zkuste ho přimíchat do smoothies nebo ovocných či zeleninových džusů.

22. Pečení

Doplňte vaše pekařské výtvory přidáním jablečného octa. Zvětšíte tak objem například koláčů, sušenek a dalších pekařských výmyslů. Nebojte se, ve finálním produktu nebudete cítit jeho chuť.

23. Omáčky

Já používám jablečný ocet do své barbecue omáčky. Dodává její výbornou sladko-kyselou příchuť. Vyzkoušejte ho i ve vašich oblíbených marinádách nebo jej zamixujte do hmot, které jsou příliš tlusté a tuhé.

24. Polévky

Stále potřebujete více způsobů jak dostat jablečný ocet do vaší stravy? Pak ho zkuste přidávat do polévek. Dodá jim trochu světlejšího odstínu a výraznější chuti. Ne, nemusíte se bát, že budou chutnat jako ocet.

25. Saláty

Myslím, že o tomto způsobu není nutné ani velmi mluvit, ale pro úplnost ho uvádíme do seznamu. Já téměř nikdy nekupuji salátové dresinky.

Vyšlehejte spolu trochu jablečného octa s olivovým olejem a vašim oblíbeným kořením (česnek, hořčice, citron, med, atd.). To pak naneste na váš čerstvý bio salát.


Zdroj: 25 Ways Apple Cider Vinegar Will Change Your Life

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. 29.1.2021

    […] 25 způsobů, kterými jablečný ocet doslova změní váš život  […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *