Co dobrého se stane ve vašem těle, pokud začnete jíst pravidelně zázvor

zazvor_2V poslední době roste popularita zázvoru díky jeho výjimečným vlastnostem. Původem je z Číny a používá se hlavně jako koření na ochucování jídel. Vyrábějí se však z něho také nápoje. Známým příkladem je zázvorové nealkoholické pivo.

V zahraničí jsou velmi populární i instantní zázvorové čaje, zázvorové sušenky či jiné pečivo. Kromě své typické ostré chuti nabízí celou paletu zdravotních účinků. Pokud například kousek z něj v ústech žvýkáte, nastartujete si chuť k jídlu a zároveň stimulujete tvorbu trávicích šťáv.Navíc, zázvor při žvýkání účinně blokuje nevolnosti či nutkání na zvracení. Cukrovkářům se doporučuje ráno na prázdný žaludek pít zázvorovou vodu (trochu čerstvé šťávy smíchané s vodou), protože jim pomáhá regulovat krevní cukr během dne.

Pokud smícháte zázvor s kurkumou a vytvoříte z nich pastu, můžete ji natírat na postižená místa dvakrát denně a léčit s ní bolesti svalů. Uvedené příklady však představují jen některé z velkého množství použití zázvoru. Nyní si zmíníme pár dalších.

9 zdravotních přínosů zázvoru

1) Snižuje projevy kašle a bolesti v krku

Přírodní zázvorové kúry jsou extrémně efektivní při běžných typech nachlazení a bolestech v krku.  Jediné, co potřebujete udělat, je nakrájet zázvor na plátky, zalít vroucí vodou, nechat chvíli vyluhovat – Takto si vytvoříte zázvorvoý čaj. Ten po vychladnutí můžete dochutit citronem a medem. Uvedený čaj dokáže účinně zmírňovat bolesti v krku a ucpaný nos.

2) Podporuje trávení a předchází nadýmání

V případě problémů s trávením je zázvor perfektním lékem, který vám s podobnými obtížemi pomůže. Pro zklidnění bolavého žaludku a snížení nadýmání provaříme pár plátků nakrájeného zázvoru ve vodě, přidejte med a takový zázvorový odvar vypijte.

3) Podporuje cirkulaci krve

Nastrouhejte 50 gramů zázvoru a vymačkejte z něho šťávu. Tu smíchejte s 1 litrem teplé vody. Do ní pak namočte ručník nebo jinou tkaninu a přiložte ji na problémové části těla postižené špatným prokrvením.

4) Léčí bolesti hlavy

Kombinace zázvoru, máty a kajenského pepře dokáže udělat zázraky při nesnesitelných bolestech hlavy a migréně. Příprava tohoto domácího přípravku je velmi jednoduchá: Do hrnce s vroucí vodou přidejte čajovou lžičku sušené máty, špetku kajenského pepře a několik plátků zázvoru. Nálev nechte několik minut vyluhovat, pak na oslazení přidejte med. Následně nálev vypijte.

 

Můžete ho také aplikovat povrchově ve formě obkladů nebo zábalů. Pro zesílení účinku do nálevu přidejte ještě čajovou lžičku moučkového zázvoru a obklad si přiložte na čelo. Měl by efektivně snížit bolest hlavy.

5) Léčí žaludeční reflux

Léky blokující tvorbu žaludeční kyseliny mají nepříznivý vliv na výstelku žaludku a také na žaludeční svěrač bránící pronikání kyseliny do jícnu. V konečném důsledku tak tyto léky mohou vést ke vzniku žaludečních vředů, refluxu a dokonce i k rakovině žaludku.

I v této oblasti nabízí zázvor účinně řešení. Podle žurnálu Molekulární výzkum a výživa potravin jsou látky v tomto výjimečném kořeni až 6 krát účinnější než standardní léky na žaludek.

6) Zmírňuje bolesti zubů

Díky silným protizánětlivým vlastnostem dokáže zázvor spolehlivě zmírňovat bolesti zubů. Jediné, co musíte udělat, je vzít plátek ukrojený zázvoru a potřít si jím bolavé dásně. Také si můžete připravit zázvorový vývar, nechat ho vychladnout a pak si s ním proplachovat ústa.

7) Potlačuje záněty v těle

Zázvor obsahuje látku zvanou gingerol, která účinně bojuje se záněty na buněčné úrovni. Jedna studie provedená na pacientech trpících revmatickými a svalovými bolestmi zjistila, že konzumace zázvoru úspěšně snižovala bolesti a otoky. Zázvor pozitivně ovlivňuje i ostatní nemoci, které jsou vyvolávány buněčnými záněty – např: cukrovka, obezita či Alzheimerova choroba.

8) Zmírňuje ranní nevolnosti

Zázvor poskytuje také úlevu v případech ranních nevolností během menstruace nebo těhotenství. V těchto případech by však ženy měly užívání nejen zázvoru, ale i každé jiné bylinky nebo přípravku, pro jistotu konzultovat se svým lékařem či gynekologem.

9) Zastavuje růst rakovinných buněk

Mnohé studie poukazují na to, že užívání kořene zázvoru snižuje záněty ve střevech, čímž účinně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Kromě toho, lékaři z Onkologického centra Univerzity v Michiganu dokázali, že kořen této úžasné bylinky úspěšně zastavil růst buněk rakoviny vaječníků. Skvělé výsledky dosahuje i při zvětšení a rakovině prostaty u mužů. Dokonce se ukázalo, že při léčbě rakoviny je zázvor účinnější než běžně aplikována standardní chemoterapie.


Zdroj: What Happens to Your Body When You Start Eating Ginger Every Day!

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku