Jak předvídat srdeční infarkt ještě předtím, než k němu dojde

infarkt diagram
Věděli jste, že nejčastější příčinou úmrtí u lidí není rakovina, ale srdeční infarkt? Přesto se zdá, že lidé nemají z něho až takovou obavu jako z rakoviny.

Srdeční infarkt je považován za něco, co se na rozdíl od jiných onemocnění nemá žádné příznaky a přiřítí se na vás jako blesk z čistého nebe.

Ale není to docela pravda. Existují totiž příznaky, kterými se blížící infarkt projevuje. No a v tomto článku si o nich povíme trochu víc.

Stresující životní styl, kterým většina z nás žije a nezdravá strava patří mezi největší rizikové faktory pro toto onemocnění.

Za poslední léta se již tak špatná situace ještě více zhoršuje. Samozřejmě, zdravý životní styl váš dokáže do velké míry ochránit před srdečním infarktem.

No možná ještě důležitější věcí, která vám může doslova zachránit život je poznání příznaků blížícího se srdečního selhání ještě předtím, než k němu dojde.

Nejčastější varovné signály infarktu, kterým je nutno věnovat pozornost

Únava a ospalost

Když se zúží arterie vedoucí do srdce, to pak dostává mnohem méně krve, na kolik je zvyklé. To výrazně ztěžuje jeho činnost, což ve vás vyvolává celkovou únavu a ospalost.

Tyto stavy však nejsou ohraničené jen na večerní chvíle nebo provádění fyzické či duševní aktivity. Únava a ospalost je často pociťována během celého dne.

Dušnost (lapání po dechu)

Když se srdci nedostává dostatek krve, méně jí proudí i do plic a tedy vzniká nedostatečné okysličení krve.

Srdce a plíce jsou dva systémy, které jsou na sebe navzájem ve velké míře závislé. Když nefunguje dobře jedno, nefunguje dobře ani to druhé.

Pokud pociťujete potíže s dýcháním, měli byste, čím dříve tím lépe, poradit s lékařem. Může to totiž znamenat, že se blíží srdeční infarkt.

Slabost

Když se zúží arterie do srdce, pak ani cirkulace krve do svalů a ostatních tělesných orgánů není dostatečná. Když svaly nedostávají to, co potřebují, dochází v nich k chvilkovým výpadkům.

Může se pak lehce stát, že se vám nečekaně podlomí kolena a vy spadnete, přestože si dáváte pozor.

Slabost zpozorujete tak, že najednou nebudete mít síly dělat běžné aktivity, které jste dosud bez problémů zvládali – vyjádřená ať už slabostí v nohou, nebo i v rukách.

Další varovné signály

Závratě a studený pot

Špatná cirkulace krve způsobuje i nedokrevnost mozku. V tomto případě může jít už opravdu o život ohrožující situaci.

Ze začátku se to projevuje jen točením hlavy, závratěmi a studeným, případně lepkavým potem. Později se situace může značně zhoršit, proto uvedené příznaky nikdy neignorujte.

Tlak na hrudi, bolesti v krku a rukou

Při blížícím se srdečním infarktu je velká pravděpodobnost pociťování nepříjemných pocitů na hrudi, rukou, krku či čelistech.

Může se jednat o příležitostnou slabou bolest, ale také o postupně se zvyšující tlak na hrudi. V tomto případě se tlak neustále zvyšuje, až nakonec nastane infarkt. 8 nejčastějších bolestí můžete vidět na úvodním obrázku.

Příznaky chřipky nebo nachlazení

Když se u vás znenadání objeví příznaky chřipky, může to samozřejmě znamenat chřipku, ale i to, že se v blízké budoucnosti dostaví infarkt.

Mnoho lidí potvrzuje, že se u nich vyskytlo prochladnutí jen pár dní před srdečním infarktem. Může se dokonce stát i to, že půjde o skutečné nachlazení, které zatíží tělo a tím urychlí příchod, případně spustí srdeční infarkt.

Co dělat v případě výskytu uvedených symptomů?

Pokud vy nebo někdo vám blízký pociťujete zmíněné symptomy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. I kdyby šlo jen o planý poplach, je to vždy lepší než přehlédnout skutečné ohrožení vašeho zdraví v podobě blížícího se srdečního infarktu.

Opět zde platí staré ověřeno, že „prevence je lepší než léčba“.


Zdroj: How To Recognize A Heart Attack One Month Before It Happens

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku