Studie zjistila proč ženy potřebují více spánku. Muži byli v šoku

pracujuci-mozekNejnovější studie provedená výzkumníky z Duke univerzity zjistila, že ženy potřebují více spánku než muži.


Prvotním impulsem k tomuto výzkumu bylo pozorování, že v případě nedostatku spánku, nesou ženy hůře následky mentální a fyzické vyčerpanosti.

Co ale vědci zjistili, muže velmi nepotěší …

Kromě vhodnosti delšího spánku, mohou zjištěné poznatky vést i k novým zdravotním doporučením pro ženy, které mají vyšší riziko kardiovaskulárních nemocí, deprese a psychologických problémů.

Klinický psycholog a expert na spánek Michael Breus vedl výzkum, který se snažil odhadnout potřeby spánku u mužů a žen. Konkrétně se snažil odhadnout jejich kapacitu na zvládání následků nedostatečného odpočinku.

Jeho experiment odhalil, že mezi pohlavími je dramatický rozdíl.

“Zjistili jsme, že ženy měly více deprese, více hněvu a více nevraživosti v časných ranních hodinách”, konstatoval Breus.

nedostatek-spanku

Kdo potřebuje kolik spánku?

Rozdíl v potřebě spánku vyplývá z mnoha biologických faktorů. I přes tuto skutečnost se mnozí experti shodují v tom, že primárním určujícím faktorem je spotřeba mentální energie.

Tvrdí, že ženy prostě používají svůj mozek více než muži.

Jim Horne, ředitel Výzkumného centra spánku Loughboroughovy univerzity v Anglii, vysvětluje pro australské noviny:

Jednou z nejhlavnějších funkcí spánku je umožnit mozku zotavení a regeneraci. Během hlubokého spánku se mozková kůra (která je odpovědná za myšlení, paměť a jazyk) odpojí od smyslů a podstupuje regenerační proces.


Čím více používáte mozek během dne, tím více regenerace vyžaduje v noci a tím tedy potřebujete i více spánku.

Ženy obvykle zvládají tzv. multitasking, tedy několik věcí najednou a jsou také flexibilnější. Výsledkem pak je, že ženy používají svůj mozek více než muži.

Tímto se naznačuje, že i muži by potřebovali více spánku, pokud by intenzivnější využívali svůj mozek během dne.

“Muži, kteří mají náročné povolání, vyžadující si velké množství rozhodování a postranního rozmýšlení, budou vyžadovat více spánku než průměrní muži – byť zřejmě stále ne tak mnoho, jako ženy”, uvádí Horne.

Věda o spánku

Tato studie provedená Breusem a jeho kolegy odstartovala několik vědeckých bádání ohledně důsledků nedostatku spánku.

Například výzkumníci z Lékařské fakulty University Case Western Reserve  objevili spojitost mezi nedostatkem odpočinku a zrychleným stárnutím pokožky.

Jiné studie zase spojují spánkové zlozvyky se zvýšeným rizikem psychiatrických onemocnění, nemocí srdce, embolií a mozkovou mrtvicí.

Dnes se již všeobecně ví, že až 80 % lidí v západních zemích má méně spánku než se tradičně doporučuje (tedy 7 až 9 hodin každý den).

Závěr

Co říci závěrem? At jste muž či žena, dopřejte svému tělu, potažmo mozku dostatek spánku. Určitě vám to prospěje.


Zdroj: Study: Women Need More Sleep Because They Use their Brain More

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *