Pokud sedíte více než 3 hodiny každý den, vašemu tělu se stanou tyto 4 věciDlouhé každodenní sezení je pro vaše tělo velkou zátěží. Zvyšuje se riziko cukrovky a dokonce se zvyšuje i počet rakovinných buněk, které vaše tělo každý den vyprodukuje.

Samozřejmě, zpočátku to není problém, protože tyto rakovinné buňky dokáže zdravé tělo hravě zvládnout. Horší to bude, pokud se tato jeho schopnost později sníží.

Odhaduje se, že sedavý způsob života ubere člověku až 8 let ze života. To je tolik času, jak jste strávili návštěvou základní školy!

Jak čas běží, vaše největší svaly začínají podléhat atrofii, metabolismus se zpomaluje. V případě, že se k tomu přidá ještě i stres, je to hotový recept pro pohromu.

Sezení je pro vás zničující

Dlouhodobé vysedávání je pro lidské tělo doslova zničující.

Jen si vezměte, jak vypadá běžný den současného člověka – ráno sedíte v autě cestou do práce, tam strávíte 6 až 8 hodin sezením, pak opět sedíte v autě cestou domů.

Večer unaveni si zase sednete na gauč a strávíte sezením další hodiny sledováním televize.

Sedavý způsob života a jeho vliv na zdraví začíná označovat za “nové kouření”. Jde doslova o epidemii, která postihuje obrovské množství lidí.

Dlouhodobé sezení pro vás znamená podstatné zvýšení rizika následujících onemocnění:

 • vysoký krevní tlak
 • cukrovka
 • obezita
 • špatný cholesterol

Postavení se, strečing nebo chození jsou výbornými způsoby, jak alespoň zčásti negovat některé hrozné zdravotní problémy, které s sebou přináší dlouhé sezení.

Můžete dokonce cvičit i takzvanou stolní jógu, abyste zvýšili cirkulaci v končetinách.

Proč je dlouhé stání také špatné

Jak jsme již uvedli, sezení je pro zdraví špatné, ale dlouhodobé stání není o nic lepší.

Posledním módním výstřelkem je změna od klasických stolů ke stolům, za nimiž se stojí. Nicméně experti tvrdí, že taková trvalá změna je stejně špatným nápadem.

Dlouhé stání totiž může nepřiměřeně zatížit vaši oběhovou soustavu.

Mnoho lidí má s dlouhodobým stáním potíže. Navíc, může to vytvářet nepřiměřené přetížení kyčelních kloubů, kolen a kotníků, což výrazně zvyšuje riziko artritidy a problémů s klouby.

Co tedy dělat?

Řešením se zdá být přerušování sezení a častěji procházky, ať už po kanceláří nebo venku. To samozřejmě často není možné.

V takovém případě se doporučuje provádění různých stolních cvičení. Příklady takových cvičení naleznete v následujícím videu (je sice v angličtině, ale dostatečně názorné pro porozumění):

Nemůžete stále sedět a také nemůžete ani stále stát. Je dobré mít v práci přizpůsobivý stůl, který má flexibilní nohy a dá se vysouvat. Takto za ním můžete sedět i stát.

Kromě toho zde je několik dalších doporučení, co můžete udělat pro své zdraví a omezit tak negativní vliv dlouhého vysedávání:

 • stolní jóga
 • mítinky, během nichž se procházíte
 • pravidelné procházky, nejlépe pokud jsou naplánovány ve vašem denním kalendáři v počítači, který vás upozorní, když na ně nadešel čas
 • cvičení po práci
 • tancování během přestávek (tancování je výborné pro celé tělo a je produktivnějším způsobem pohybu než obyčejná chůze)
 • měření si času kolik přes den sedíte
 • mít u sebe jen malou láhev nebo sklenici s vodou (co vás nutí si častější chodit po vodu)
 • návštěva tělocvičny po práci

Závěr

Čím více se pravidelně hýbete, tím lépe. A nejen pro vás, ale i pro blízké lidi ve vašem životě.


Přínos z toho bude mít i firma, pro kterou pracujete ve formě vaší vyšší produktivity. A to je důležité, pokud chcete, aby byla vaše firma pro vás šťastným a kreativním místem, kde dosáhnete úspěchu.


Zdroj: Increase Your Life Expectancy by Sitting Less Than Three Hours a Day

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku