Nedostatek těchto 4 látek má špatný vliv na psychiku, spánek a odolnost proti bolestem

vitamin-dPokud mají lidé nějaké psychické problémy, problémy se spánkem či zvýšenou podrážděnost a navštíví lékaře, je vysoká šance, že jim předepíše nějaké léky na uklidnění.

Učiní tak i navzdory faktu, že léky ovlivňující psychiku a nervový systém mají často vážné vedlejší účinky, mohou být návykové a neřeší podstatu problému.

Lékaři se obvykle neobtěžují hledat příčiny potíží s nervovým systémem, ani se je nesnaží vyřešit.

Jejich spouštěčem může být celá paleta faktorů, počínaje chronickou únavou, hormonální nerovnováhou až po nedostatek některých vitamínů či minerálů.

No a právě nutriční nedostatečnosti se budeme věnovat v tomto článku. Jde o faktor, který se všech zmíněných i nejsnáze léčí – tělu stačí chybějící látky jednoduše dodat.

Pokud tedy netrpíte hormonálními potížemi, ani nejste dlouhodobě unavení či přepracování, s vysokou pravděpodobností bude stačit, pokud si doplníte následující látky.

Vitamin D

Nejdůležitějším vitaminem, který nejčastěji způsobuje u lidí problémy nervového charakteru, zvýšenou citlivost na bolest či jiné externí stimuly je vitamin D.

Technicky se jedná spíše o hormon než vitamin, protože úkolem vitaminu D je regulace ostatních hormonů v těle jako jsou testosteron, estrogen a progesteron.

Nízká hladinu testosteronu u mužů a progesteronu u žen jako výsledek nedostatku vitaminu D může vést k narušené psychice či dokonce k depresi.

Vitamin D také reguluje spánek, který rovněž ovlivňuje vyrovnanou psychiku.

Hlavním způsobem, jak získáme dostatek vitaminu D je ze slunečního světla, které stimuluje tělo k jeho tvorbě. Pokud dlouhodobě míváte málo přímého slunečního světla, může to vést k tzv. poruše sezónního chování.

Při podezření na nedostatek vitaminu D a nemožnosti alespoň 30 minut denně být na přímém slunci, zkuste jej doplňovat stravou (vajíčka, mořské ryby) nebo doplňky stravy. Pořiďte si formu vitaminu D3 (cholecalciferol).

Zinek

Nízká hladinu zinku v krvi vede k depresím a oslabenému imunitnímu systému. Problémem dnes je, že zinek ve stravě často chybí.

Zinek pomáhá tělu modulovat reakce na stres. Bez něj se snadno stáváme přetížení a traumatizováni.

Hořčík

Hořčík je další látkou, jejíž nedostatek nepříznivě ovlivňuje nejen psychiku, ale i řadu dalších zdravotních problémů jako jsou osteoporóza či onemocnění srdce a cév.

Při řešení psychických problémů nebo zvýšené podrážděnosti se doporučuje kombinovat hořčík se zinkem a případně i železem.

Železo totiž podporuje tvorbu červených krvinek a tím i lepší okysličení mozku, čímž optimalizuje jeho funkce.

Tryptofan

Další velmi důležitou nutriční látkou pro zdravý nervový systém je aminokyselina tryptofan, případně její prekurzor 5HT (5-hydroxy-tryptofan).

Z obou uvedených látek mozek tvoří takzvaný hormon štěstí – serotonin. Jde o přirozený přenašeč nervových vzruchů.

Konzumací potravin s vyšším obsahem tryptofanu dokážete zvýšit produkci serotoninu v mozku, zlepšit si náladu, mít kvalitnější spánek a získat vyšší odolnost proti bolestem.

Tryptofan najdete hlavně v ořechách (nejvíce v kešu oříšcích), drůbeži, ovesných vločkách, fazolích, čočce a vajíčkách. A nebo také ve formě doplňku stravy.


Zdroj: This Common Vitamin Deficiency Triggers Depression

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *