5+5 superjídel, které vás zbaví stresu

jidla proti stresuStres je velmi nepříjemný pocit, který se dostaví, když jsme pod velkým duševním nebo emočním tlakem. Často se dostaví, když si uvědomíme, že nejsme schopni vše zvládnout.

Stres může mít obrovské množství příčin a každý člověk je proti němu jinak odolný. Mezi nejčastější příčiny stresu patří špatná finanční situace, problémy v rodině, neshody v práci a zdravotní obtíže.

Stres není přirozenou součástí těla, ale spíše parazitem, který dokáže ovlivňovat, jak se cítíme, jak myslíme a jak fungujeme. Většina lidí vnímá stres jako duševní záležitost, ale může způsobit i vážné fyzické problémy, které mohou být z dlouhodobého hlediska doslova zničující. Stres nás nutí nás dělat zbrklá rozhodnutí, často ovlivňuje kariérní úspěchy a celkový životní styl.

Všechny stresové situace se odráží na našem zdraví, způsobují problémy se spánkem, zvýšenou činnost potních žláz, ztrátu chuti k jídlu, špatné trávení a problémy se soustředěním.

Boj proti stresu zdravým jídlem

Se stresem lze poměrně účinně bojovat, nejsilnější zbraní je vyrazit na dovolenou a dopřát si relax. To ovšem nelze dělat po celý rok a tak je tu celá řada dalších možností, jak stres redukovat. Účinné je například pravidelné cvičení, ale i vhodný výběr potravin. Právě na potraviny se zaměříme, jelikož většina lidí netuší, jaký mohou mít význam proti stresu. Představíme si 10 superjídel, které jsou na boj proti stresu jako stvořené.

Borůvky

Téměř veškeré ovoce je na boj proti stresu vhodné, ovšem borůvky patří mezi nejúčinnější z nich. Jsou doslova plné antioxidantů a všichni jistě dobře víme, že právě antioxidantům vděčíme za odbourání stresu.


Nepřehlédněte: Tato 3 jídla jsou nejlepšími strážci kostí. Ochrání i před osteoporózou


Pravidelná konzumace borůvek je vhodná i na boj s depresemi, nespavostí a poruchami nálad.

Pomeranče

Velmi významné ovoce, které je i snadno dostupné. Pomeranče disponují vysokým obsahem vitamínu C, který pomáhá zvýšit imunitu a působí skvěle i jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům zatěžujícím naše tělo.

Avokádo

Avokádo je oblíbené zejména pro vysoký obsah širokého spektra minerálů a vitamínů, zejména C a E. Obsahuje také mnoho vlákniny a zdravých tuků. Všechny tyto živiny pomáhají regulovat hladinu stresových hormonů tím, že udržují buňky našeho nervového systému zdravé a silné. Začněte jíst jedno avokádo denně, nebo alespoň polovinu, a výrazně tím snížíte hladinu stresových hormonů v těle.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje mnoho silných antioxidantů, jako jsou polyfenoly, flavonoidy a katechiny. Všechny tyto antioxidanty mají velmi uklidňující účinek na tělo i mysl. S velkou účinností dokáží zbavit stresu a navodit dobrou náladu. Zelený čaj navíc obsahuje i aminokyselinu s názvem theanin, která podporuje přirozené uvolnění a zlepšuje soustředění.

Lidé, kteří pijí zelený čaj každý den, jsou zdravější a mají mají výrazně menší tendence propadávat stresu. Pokud vám zelený čaj nechutná, pijte alespoň černý čaj.

Mléko

Lidé, kteří pravidelně pijí mléko, jsou vůči stresu odolnější. Jedna jediná sklenice mléka poskytne tělu antioxidanty, vitamíny A a D, vápník a bílkoviny. Tyto živiny jsou pro boj s volnými radikály důležité. Pokud chcete, aby mělo mléko nejlepší účinek, zalijte si s ním přes den misku cereálií.

Mléko je vhodné i před spaním, sklenice teplého mléka vám pomůže proti stresu a zajistí vám klidnější spánek.

Losos

Maso z lososa obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, které mají silné protizánětlivé účinky. Omega-3 mastné kyseliny rovněž zajišťují tvorbu důležitých chemických látek v našem mozku. Patří mezi ně serotonin, který pomáhá udržet pocit štěstí a dokáže regulovat hladinu stresových hormonů, jako jsou kortizol a adrenalin.

Pokud prožíváte stresové období, nebojte se jíst lososa i několikrát týdně. Nejedná se sice o levnou potravinu, ale v boji se stresem hraje důležitou roli. Společně s lososem můžete jíst i další tučné ryby, ideálně makrelu, tuňáka nebo sardinky.

Hnědá rýže

Hnědá rýže je bohatá na vitamíny skupiny B, které jsou velmi důležité pro udržení zdravých buněk, tkání a orgánů. Vitamíny B fungují také jako přirozené stabilizátory nálady, napomáhají správnému fungování mozku, červeným krvinkám, imunitě i srdeční činnosti. Jedná se o podstatně zdravější alternativu bílé rýže.


Čtěte také: Co se stane s vaším tělem, když každý den sníte jednu lžičku kurkumy


Když se do těla dostane dostatečné množství vitamínu B, tělo bude odolné nejen proti stresu, ale i vůči mnoha doprovodným poruchám nálad.

Špenát

Špenát obsahuje velké množství minerálů, jde zejména o vápník, draslík, hořčík a fosfor. Tyto minerály pomáhají regulovat stresové hormony a stabilizovat náladu. Špenát je bohatý i na vitamíny A, B a C. Jediný šálek špenátu má výrazně uklidňující účinky pro celé tělo. Existuje mnoho způsobů, jak ho můžete zařadit do vaší stravy.

Můžete ho například přidat do své omelety, do sendviče nebo do salátu.

Mandle

Mandle mají vysoký obsah vitamínů B a E, hořčíku, zinku, selenu a zdravých olejů, které pomáhají v boji se stresem. Mandle můžete konzumovat syrové i pražené, často jsou i součástí pečiva nebo dezertů. Jsou užitečné pro zvýšení energetické hladiny, dále pro redukci hladiny stresových hormonů a vysokého krevního tlaku.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje hořčík, který pomáhá proti stresu, únavě, depresi a podrážděnosti. Díky ní rovněž zvýšíte množství serotoninu v těle. Pro výrazný efekt stačí konzumovat polovinu tabulky hořké čokolády denně.

Není nutné jíst samotnu čokoládu, můžete do jídelníčku zařadit potraviny, které čokoládu obsahují.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: 10 SUPERFOODS FOR STRESS RELIEF

KAM DÁL 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *