Co se stane s vaším tělem, když každý den sníte jednu lžičku kurkumy

kurkuma2V Indii se kurkuma používá již více než 2500 let. Dokonce ji tam označují také jako “královnu všeho koření”. Přestože se zpočátku používala jako přírodní barvivo, postupně během staletí vycházely na povrch její úžasné léčivé účinky.

Dnes je široce známá díky svým protizánětlivým, antibakteriálním a detoxikačním vlastnostem. Současné studie dokonce poukazují na to, jak tento přírodní zázrak dokáže vyléčit Alzheimerovu chorobu či rakovinu.

Dnes vám prozradíme dalších 7 oblastí, ve kterých vám dokáže zlepšit zdraví, ale i štěstí.

Jsme si jistí, že po přečtení tohoto článku si i vy začnete každý den přidávat toto neobyčejné koření do svých jídel. Určitě bychom vám to doporučili.

1. Bojuje se záněty přirozeným způsobem

Věří se, že chronické záněty bývají příčinou mnoha nemocí dnešní doby. Kurkuma, respektive její aktivní látka kurkumin, je velmi silnou protizánětlivou substancí, která se vyrovná či dokonce nejednou překonává mnohé běžně dostupné léky proti bolestem a zánětům. Více ne toto téma v TOMTO článku.

2. Chrání váš mozek

Poruchy kognitivních schopností, jako jsou demence nebo Alzheimerova choroba, jsou často spojovány s poklesem hladiny úrovně mozkového neurotrofická faktoru (BDNF). Jde o typ růstového hormonu.

Výzkumníci zjistili, že kurkumin pozitivně ovlivňuje hladinu BDNF a dokáže zpozdit či někdy dokonce i zvrátit nemoci mozku nebo věkem podmíněný útlum mozkových funkcí.

3. Snižuje riziko několika druhů rakoviny

Kurkumin je jedna z nejpotentnejších přírodních látek s protinádorovými účinky. Nejenže předchází rakovinovému růstu, ale také brzdí rozvoj a šíření rakovinných buněk. Mnozí ho považují i přímo za lék na rakovinu. Více na toto téma ZDE.

4. Zlepšuje trávení

Pravidelná konzumace kurkumy stimuluje žlučník, snižuje nadýmání a brání zánětům v trávicím traktu. Pokud však již trpíte onemocněním žlučníku, pak by se kurkuma neměla konzumovat každý den, protože její nadměrná stimulace by mohla věci ještě více zhoršit.

5. Chrání vaše srdce

Ukázalo se, že kurkumin snižuje špatný LDL cholesterol v krvi, brání srážení krve a tvorbě krevních sraženin (prevence infarktu a mozkové mrtvice) a odstraňuje nánosy z tepen.

V případě, že trpíte poruchami srážlivosti krve nebo již užíváte léky na ředění krve, pak kurkumu raději pravidelně neužívejte (občasná konzumace by neměla být problém). Mohla by totiž znásobit účinek léků, což by zvyšovalo riziko vnitřního krvácení nebo zhoršené hojivosti ran při úrazech.

6. Zmírňuje příznaky artritidy

Ačkoli v této oblasti je zapotřebí provést více výzkumu, mnozí lidé užívající kurkumu hlásí zlepšení stavu jejich onemocnění. Kurkuma jim pomáhá potlačovat chronické záněty a také zmírňuje revmatické bolesti kloubů.

Někteří pacienti dokonce tvrdí, že kurkuma u jejich zabírá lépe než mnohé volně prodejné léky či léky na předpis. A to vše bez žádných vedlejších účinků!

7. Odsouvá stárnutí a zvyšuje dlouhověkost

Volné radikály a záněty se považují za hlavní příčiny stárnutí, přičemž kurkuma ovlivňuje na oba tyto faktory. Uvědomíme-li si, že k tomu navíc i chrání naše srdce a předchází rakovině (což jsou dva největší zabijáci dneška), pak je zřejmé, že přispívá i ke zvyšování dlouhověkosti.

Uvedené účinky kurkumy a kurkuminu jsou jen špičkou ledovce toho, co všechno dokážou.

Užívání kurkumy

Na zlepšení vašeho celkového zdraví a životní spokojenosti vyplývající z dobrého zdravotního stavu, přidávejte do vašeho jídla každý den 1 čajovou lžičku kurkumového prášku.

Je vhodná například do smoothies, džusů, polévek, omáček, masných soté, domácích limonád, dresinků, ale i mnoha dalších pokrmů. Jeden ze skvělých receptů z kurkumy jsme představili v TOMTO článku.

Závěr

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, má jednu malou nevýhodu a to, že se z tenkého střeva těžko vstřebává do krve. Naštěstí existuje jeden jednoduchý způsob, jak jeho účinek zvýšit až 20krát. Stačí, když kurkumu smícháte se špetkou pepře.


Zdroj: What Happens to Your Body When You Eat A Teaspoon of ‪Turmeric‬ Every Day!

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku