15 důvodů, proč jíst celer každý den

Top 15 důvodů, proč jíst celer každý denCeler – méně známá superpotravina. Celer je jedním z nejčastěji používaných druhů zeleniny na světě.  Díky jeho negativnímu kalorickému koeficientu, což znamená, že obsahuje méně kalorií, než tělo spotřebuje na to, aby ho strávilo, jej mnoho lidí ve svém jídelníčku upřednostňuje.

Ačkoli toto tvrzení nemusí být zcela správné, faktem zůstává, že celer je vskutku pozoruhodnou a zdravou potravinou. Původem je ze Středního Východu a oblasti Středozemního moře. Dnes už je však rozšířen téměř v každé zemi světa.

Na rozdíl od ostatních druhů zeleniny, v případě celeru je možné využít každou jeho část. Konzumují a na dochucování různých druhů jídel se používají jeho semínka, nať i kořen. Kromě jeho typické chuti se cení i pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů. Do popředí nejvíce vystupuje hlavně jeho vysoký obsah vitaminu C, který posiluje odolnost těla před různými onemocněními.

Pojďme se nyní blíže podívat na dalších 15 vážně dobrých důvodů, proč by měl být celer součástí vašeho každodenního jídelníčku

15 důvodů, proč jíst celer každý den

1) Snižuje cholesterol

Výzkumy ukázaly, že celer má schopnost v lidském těle snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu díky látkám zvaným ftalidy. Ftalidy spouštějí produkci žlučových kyselin, které snižují úroveň LDL cholesterolu v krvi. Vše, co k tomu potřebujete, jsou dvě stébla celeru na den.

2) Působí jako přírodní diuretikum

Množství a poměr draslíku a sodíku, které se přirozeně vyskytují v celeru, z něj dělají o silné diuretikum. Obzvláště se tato jeho vlastnost cení při vyplavování škodlivých toxinů z těla a při regulaci rovnováhy tělesných tekutin.

3) Snižuje záněty

Celer obsahuje několik protizánětlivých látek, které pomáhají zmírňovat bolesti způsobené zánětlivými procesy. Nejpůsobivějším z nich je luteolin, který snižuje záněty v hipokampusu, tedy části mozku která je zodpovědná za prostorovou orientaci a konsolidaci informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Při Alzheimerově chorobě je to právě hipokampus, kde dochází k prvním poškozením. Celer tak může účinně chránit starší lidi před tímto onemocněním.

4) Předchází rakovině

Celer má v sobě řadu substancí, které pomáhají bojovat proti různým druhům rakoviny. Vděčí za to hlavně výše zmíněným ftalidům, ale i polyacetylenům, které z těla odstraňují rakovinné buňky a také brání jejich vzniku. Flavonoid luteolin navíc k tomu brání růstu nádorů.

5) Léčí infekce močového měchýře

Díky svým protizánětlivým a diuretickým účinkům, pomáhá celer při vyplavování uvízlých močových kaménků ven z těla. Kromě toho, účinně brání vzniku infekcí močového měchýře.

6) Podporuje zdraví kloubů

Celer se ukázal jako výborný prostředek při léčbě zánětlivých onemocnění kloubů, například dně či revmatoidní artritidě. Jeho silné protizánětlivé účinky si snadno poradí s otoky a bolestmi v kloubech lidí trpících těmito onemocněními. K léčbě uvedených zdravotních komplikací se doporučuje vypít alespoň jednu sklenici čerstvého celerového džusu denně.

7) Udržuje správný krevní tlak

Draslík ze celeru je nápomocný při snižování krevního tlaku. K tomu navíc ftalidy relaxují svaly obklopující krevní arterie, což cévy rozšiřuje a tak se ještě více docílí snížení krevního tlaku

celer3.

8) Odstraňuje zápach z úst

Příčinou špatného zápachu z úst obvykle bývá špatná ústní hygiena, která přispívá k rozmnožování bakterií na zubech a dásních. Žvýkáním kousku celeru dochází k uvolňování uvázlého jídla a zároveň to osvěžuje váš dech.

9) Podporuje hubnutí

Jedno stéblo celeru má v průměru jen 15 kalorií. Můžete tak sníst i několik stébel, aniž byste přijali mnoho kalorií. Zároveň množství vlákniny, které obsahuje, bude ve vás udržovat pocit plnosti během poměrně dlouhé doby.

10) Snižuje menstruační symptomy

Fytonutrient anethol, nacházející se v celeru, pomáhá zmírňovat návaly horka, které se často vyskytují během menstruace. Obsahuje však i dalších téměř 50 látek, které přímo ovlivňují menstruační projevy, jako jsou nadýmání, bolesti hlavy či bolesti v pánevní oblasti.

11) Zmírňuje stres

Celer patří mezi druhy zeleniny, které vám mohou pomoci zvládat stres přirozeným způsobem. Magnesium, na které je celer velmi bohatý, zklidňuje nervový systém. Pokud sníte celer k večeři, bude se vám také snadněji usínat.

12) Podporuje trávení

Celer je v podstatě voda a vláknina v křupavém provedení. Má jeden z největších podílů vody mezi zeleninou. Jeho nestravitelná vláknina pomáhá ostatní stravě v plynulém přechodu střevy a její správnému strávení. Zároveň účinně předchází vzniku zácpy.

13) Zvyšuje libido

Vědci objevili, že dvě látky nacházející se v celeru známé jako androsfenol a androstenon, podporují libido. Kromě toho, zvyšují i sexuální výkonnost.

14) Podporuje zdraví očí

Jediné stéblo celeru obsahuje přibližně 10 % doporučené denní dávky vitamínu A, který chrání zdraví vašich očí. Další látky přirozeně se vyskytující v celeru brání degeneraci oční sítnice.

15) Předchází předčasnému stárnutí

V celeru se nacházejí silné antioxidanty, vitaminy A, C a E a další nezbytné látky, které chrání vaši pokožku před předčasnými projevy stárnutí. Obzvláště vitamín E pomáhá udržovat pokožku dobře vyživovanou a hydratovanou.

I když je nejméně známý z takzvaných „superpotravin“, zaručeně je to druh zeleniny, který by neměl chybět na vašem talíři, pokud se chcete udržet v dobré kondici. Dobrou chuť!


Zdroj: The Top 15 Reasons You Should Be Eating Celery Every Day

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *