Toto starověké koření je úžasně na astma, ale nikdo o něm neslyšel

pruduska a astma2Jde o koření, které je původem z Íránu, Afghánistánu a Indie. Na středním východě patří mezi jedno z nejoblíbenějších.

Jedná se o velmi silné koření s mnoha medicínskými využitími při léčbě široké palety různých onemocnění a zdravotních potíží. Přidává se do mnoha indických a středoasijských jídel a v současnosti si postupně nachází cestu i do západních zemí.

Zdravotní účinky koření asafoetida

Asafeotida se někdy nazývá také ločidlo, asant nebo čertovo lejno.

Ve svém syrovém stavu má nepříjemné štiplavý zápach, proto se mu někteří lidé vyhýbají. Avšak po uvaření dodává jídlu výbornou pikantní chuť, která v ústech zanechává lahodný a uspokojující pocit.

Z jejích mnoha účinků na zdraví zmiňme ty nejdůležitější:

Snižuje krevní tlak

Asafoetida je přirozeným ředičem krve. Obsahuje totiž vysoký podíl kumarinu, který napomáhá průtoku krve v cévách tím, že snižuje její viskozitu.

Krev s nižší viskozitou se méně sráží a také snadněji proudí, čímž se dosáhne nižší krevní tlak.

I několik studií dokazuje, že fynonutrienty nacházející se v tomto koření snižují arteriální krevní tlak, čímž přispívají k celkovému zdraví kardiovaskulárního systému.

Léčí astma

Asafoetida pomáhá v průduškách uvolňovat hleny a zprůchodňuje dýchání.

Kvůli jejím úžasným léčivým účinkům na dýchací systém se používá už po celá staletí jako lék na astma, kašel a bronchitidu.

Olej nacházející se v tomto koření se z těla uvolňuje prostřednictvím plic a sliznic, kdy pomáhá léčit astmatické projevy.

Kontroluje krevní cukr

Asafeotida je sice přírodní, ale velmi účinný prostředek ke kontrole krevního cukru.

Podle jedné současné studie 50 mg extraktu z asafeodity na 1 kg tělesné váhy má významný vliv na snižování hladiny krevního cukru.

Za tento účinek vděčí kyselině fenolové, která reguluje krevní cukr.

Snižuje projevy syndromu dráždivého tračníku

Podle stále přibývajících výsledků výzkumů dokáže asafoetida snižovat frekvenci, sílu a trvání projevů syndromu dráždivého tračníku.

Jde hlavně o projevy jako jsou průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha a hromadění hlenů.

Jak zakomponovat asafoetidu do stravy

Je nepravděpodobné, že toto koření naleznete v běžných obchodech s potravinami nebo supermarketu. To by vás však nemělo zastavit od jejího hledání.

Asafoetidu seženete buď v internetových obchodech nebo v obchodech orientujících se na indickou či středoasijskou kuchyni.

Pokud ji budete užívat jako koření, ujistěte se, že bude uskladněna ve vzduchotěsné nádobě, mimo dosah slunečního světla, tepla a vlhkosti, abyste zajistili její dlouhou dobu životnosti.

Dobré utěsnění je také vhodné proto, aby její pronikavá vůně nebyla cítit po celém domě či bytě.

Asafoetida se sice používá do asijských jídel, to však neznamená, že ji nemůžete přidat i do našich českých či evropských pokrmů. Také se vůbec nemusíte bát její silné vůně – po uvaření se kompletně změní na příjemnou a lahodnou.

Je vhodná zejména do jídel založených na luštěninách jako jsou fazole nebo čočka. Také je doporučená do polévek, kterým dodá delikátní příchuť.


Zdroj: The Ancient Spice That’s Amazing For Asthma That Nobody’s Ever Heard Of

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *