Stres z pandemie způsobuje deprese, nadváhu a další nemoci. Těchto 10 bylinek je lepších než léky


Stres způsobuje deprese, nadváhu a nemoci. Těchto 10 bylinek je lepších než lékyAsi se budete divit, ale problémy se stresem a psychikou dnes, v době covidové, ovlivňují více lidí, než si myslíte. Celá situace je už extrémně dlouhá, jsme hodně izolováni, mnoho činností, které jsme dělávali už neděláme a hodně času trávíme doma. Buď sami, třeba na home office a nebo zase všichni dohromady s rodinou. A situace se nezlepšuje.

Každý z nás se s tím “pere” jiným způsobem. Některé cesty jsou lepší, jako třeba sport, procházky, kreaivní tvoření, a některé zase horšé. Někdo sáhne častěji po alkoholu a nebo po prášcích.

Například jen v takových USA dnes již přes 70 % lidí užívá každý den nějaký lék na předpis a přes 50% užívají až dva takové léky.

Odhaduje se, že v populaci trpí až 25% lidí nějakým psychickým problémem jako je stres, úzkost, strach či deprese.

Dr. Jennifer Sauverová tvrdí, že to je i hlavní důvod, proč v současnosti patří antidepresiva k druhým nejčastěji předepisovaným lékům.

Vedlejší účinky léků proti stresu a úzkostem

Problém léků na předpis, jako jsou například benzodiazepiny, je že mají obrovské množství vedlejších účinků. Ty se pohybují od halucinací až po myšlenky na sebevraždu.

Kromě toho, vedlejší účinky zahrnují i následující příznaky:

 • problémy s chůzí
 • potíže s mluvením
 • nesrozumitelná řeč
 • zežloutlá pokožka a oči
 • výpadky paměti
 • ztráta koordinace
 • dokonce i křeče

Proto namísto užívání těchto nebezpečných léků, zkuste některé z následujících bylinek. Pomohou vám zvládnout stres ještě předtím, než by bylo nutné sáhnout po lécích.

10 bylinek proti stresu

1. Mučenka (Passionflower)

Tento exotický a sladce vonící květ se používá velmi dlouhou dobu na přípravu čaje, který zmírňuje projevy úzkosti, hysterie, záchvatů a nespavosti.

Její hlavní účinek spočívá v jejích sedativních vlastnostech. Podle vědců mučenka zvyšuje hladinu kyseliny gama aminomáselné v mozku. Tato látka vám pomáhá cítit se uvolněně tak, že snižuje aktivitu jistých mozkových buněk.

Uvedenou bylinku můžete používat místo oxazepamu, nemusíte se obávat žádných vedlejších účinků, ani vlivu na kognitivní schopnosti či soustředěnost.

2. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Jde o bylinku, která je součástí lidové medicíny ve Skandinávii a Číně. Pomáhá potlačovat únavu a podporuje pocity štěstí.

Náš sympatický nervový systém je ten, který kontroluje hloubku dýchání, frekvenci bušení srdce, nevolnosti, zmámenost či zimnice. Rozchodnice pomáhá kontrolovat aktivitu právě tohoto systému.


Další věcí, kterou zajišťuje, je stimulace produkce serotoninu. Jde o hormon, který nás činí šťastnými a uvolněnými.

3. Levandule

Levandule je známou bylinkou z aromaterapie. Používá se v přírodní léčbě nervových poruch a mírné až středně těžké deprese. Levandule však dokáže mnohem víc než jen to.

Má také ochranné účinky na nervy, stabilizuje vaši náladu a kontroluje onemocnění neurologického původu.

Levandule je bezpečná pro přímou konzumaci, i pro aplikaci na pokožku. Existuje několik možností, jak ji užívat:

 • pijte levandulový čaj
 • přidejte pár kapek levandulového esenciálního oleje do koupele
  vložte si hrst levandulových květů do polštáře

4. Ašvagandha (Ashwagandha, indický ženšen)

Indický ženšen je součástí ayurvédské medicíny a stal se populárním při léčbě agorafobie (úzkostná porucha, která se projevuje strachem z běžných věcí, hlavně pobytem v různých prostorech).

Existuje studie z roku 2012, která ukázala, že ašvagandha pomáhá výrazně snižovat úroveň stresového hormonu kortizolu v krvi.

Užívat ji můžete různým způsobem, nejčastěji je to ve formě doplňků stravy. Na relaxaci je však účinnější ve formě čaje.

5. Heřmánek

Chcete-li, aby se vám snadněji usínalo, dejte si večer před spaním šálek heřmánkového čaje.

Podle několika studií pomáhá tento květ i se záchvaty úzkosti a depresí.

Heřmánek obsahuje následující aktivní látky:

 • alfa-bisabolol
 • apigenin
 • luteolin

6. Vanilka

Už jen vůně vanilky vás dokáže uvolnit téměř za okamžik.

Podle studie, vůně podobné vanilce dokázali snížit stavy úzkosti až o 63% ve srovnání s použitím zvlhčovačů vzduchu.

Není proto divu, proč se vanilka tak často přidává do krémů, svíček a přípravků do koupele.

7. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský můžete konzumovat různými způsoby při problémech s bolestmi hlavy, úzkostí a nespavostí.

Obvykle se užívá ve formě čaje nebo pilulek jako doplňek stravy.

Kvůli jeho pronikavé a silné vůni se doporučuje, abyste ji užili rychle. Pak si dejte lžičku medu nebo nějakého sirupu, abyste po ní smyli její chuť v ústech.

8. Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je rostlina, kterou najdete téměř v každé prodejně se zdravou výživou. Možná dokonce roste i ve vaší zahradě.

Dr. Klaus Linde (lékař Technické univerzity v Mnichově) tvrdí, že tato rostlinka má účinky ve smyslu efektivnosti podobné antidepresivům jako jsou Prozac. Oproti antidepresivům však nemá žádné negativní vedlejší účinky.

Je třeba si však dávat pozor, protože třezalka tečkovaná ovlivňuje účinky jiných léků.

Proto, pokud užíváte nějaké léky, před její konzumací se raději poraďte s vaším lékařem. To platí zvláště v případech užívání hormonální antikoncepce.

9. Meduňka lékařská

Meduňka lékařská dokáže nejen zmírňovat stres a stavy úzkosti, ale může výrazně zlepšit kvalitu života u lidí trpících na demenci ..

Ve srovnání s léky jde nejen o mnohem levnější, ale i bezpečnější alternativu. Meduňku lékařskou si navíc snadno doma vypěstujete i sami.

Obecně zlepšuje klid, funkce paměti a pozornost.

10. Rozmarýn

Rozmarýn je rostlina s ochrannými účinky na nervové buňky a kromě toho také výborně chutná. Můžete ho jíst nebo k němu vonět.

Pomoci vám dokáže mnoha způsoby – zlepšuje kognitivní schopnosti, paměť a výkon. Kromě toho zmírňuje i nervové vypětí.

Při léčbě, která obsahuje účinné látky s potenciálem ovlivňovat lidské tělo a nervový systém, je dobré se předem poradit s lékařem.

To platí stejně i při výše popsaných přírodních látkách, protože mnohé z nich mají interakce s klasickými léky, jejichž účinek mohou oslabovat nebo zesilovat.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *