Cukrovka 2. typu? Číňané mají lék už 4000 let

Věděli jste, že s cukrovkou nejste odkázaní jen na lékaře? Jeho pomoc je klíčová, příznaky ale můžete zmírnit i sami, zvlášť v případě cukrovky 2. typu.

Pomůže vám úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a léčivé houby z Číny.

Zásada číslo jedna: hlídejte si jídelníček

Úprava jídelníčku vám pomůže zmírnit příznaky cukrovky a zároveň shodit pár kil. Obezita jde často ruku v ruce s cukrovkou 2. typu, a proto je úprava jídelníčku velmi důležitá.

Na co si tedy dát pozor?

  • Jezte pravidelně po menších porcích – ideálně 5× až 6× denně.
  • Poraďte se s lékařem o tom, jaké by měly být vaše denní dávky potravin.
  • Vybírejte si potraviny s nižším glykemickým indexem.
  • Bílé pečivo nahraďte celozrnným a grahamovým.
  • Kupované sladkosti nahraďte doma připraveným cukrovím bez cukru.
  • Zařaďte do jídelníčku celozrnnou rýži, neloupané brambory, luštěniny, zeleninu.
  • Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
  • Vyřaďte z jídelníčku bílý cukr a omezte solení.
  • Jezte pravidelně ryby, ideálně 2× týdně.
  • Dostatečně pijte, ideálně vodu nebo minerálku. Pozor na džusy, ty jsou často doslazované.

Prospěje vám také aloe vera, rostlina, která pomáhá snížit obsah tuků v krvi, nebo zázvor, který pomáhá upravovat hladinu glukózy v krvi.

Zásada číslo dvě: hýbejte se

Pohyb vám prospěje po všech stránkách. Pozitivně ovlivňuje efektivitu využití inzulínu v krvi a také vám pomůže s úpravou váhy. A nebojte, pokud jdete na sport po svém, nebolí!

Než se do sportování pustíte, proberte ho se svým lékařem. Ten vám poví, jaká aktivita je pro vás vhodná.

Při sportu mějte u sebe pro jistotu malou svačinku.

Klíč k úspěchu je jednoduchý: najděte si pohyb, který vás bude bavit. Pro někoho je to jízda na kole, pro někoho tanec, pro dalšího jóga.

Důležité je také začít pozvolna. Pokud si hned na začátku naložíte 60 kilometrů na kole přes kopce, jen si pohyb zprotivíte. Proto začněte pomaličku, nepřeceňujte se a nesportujte až do úplného vyčerpání.

Vhodné je například posilování s vlastní vahou nebo s činkami. Pokud pořádně zapojíte svaly a podpoříte jejich růst, nastartujete svůj metabolismus i pro dobu, kdy zrovna nesportujete.

Tip: Vyzkoušejte houby reishi a shiitake

Stále více diabetiků sahá po alternativní léčbě – konkrétně po osvědčených praktikách tradiční čínské medicíny.

Ta už po tisíciletí využívá k léčbě nejrůznějších neduhů léčivé houby, které jsou nyní k dostání i u nás. Houby reishi a shiitake, v Číně vysoce ceněné, pomáhají také při léčbě cukrovky.

Houba shiitake se v čínské tradiční medicíně používá už 2000 let. Výzkumu jejích účinků se mimo jiné věnoval doktor Kisaku Mori z Japonska, který zjistil, že shiitake pomáhá snižovat cholesterol, doplňuje tělu vitamíny a pomáhá i s cukrovkou.

Shiitake obsahuje eritadenin, látku snižující cholesterol, betaglukany, měď, selen, vitamíny B2 a B6, železo a řadu dalších prospěšných látek.

Výzkumy ukázaly, že konzumace shiitake a také houby reishi pomáhá zmírňovat příznaky cukrovky, udržovat normální hladinu cukru v krvi a také oddalovat nástup cukrovky.

Pojďme se podívat blíž na houbu reishi, česky lesklokorku lesklou. Tu v Číně využívají už 4000 let a je velmi ceněná. Co se cukrovky týče, reishi díky polysacharidům, které obsahuje, zvyšuje hladinu inzulinu, snižuje krevní cukr a oxidační stres. Při pravidelném užívání může pomoci obnovit citlivost na inzulin a zmírnit dopady nadvýživy, tedy stavu, kdy tělu dodáváme více tuků a sacharidů, než potřebuje.


Reishi pomáhá také proti častým důsledkům cukrovky: účinkuje proti chorobám ledvin a urychluje hojení ran, které je u diabetiků problematické.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku