9 neobyčejných léčivých účinků ananasu, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

 

9 neobyčejných léčivých účinků ananasu, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeliKdo by neznal ananas – chutné sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Existují však jisté věci, které o tomto tropickém ovoci pravděpodobně nevíte.

Svým tvarem se ananas podobá šišce smrku, proto je v angličtině jeho doslovný překlad “smrkové jablko”. Do Evropy jej z Ameriky během jedné ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus. Ve středověku se stal známým jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírované pouze na těch nejokázalejších banketech.

Dnes ho najdete v téměř každých větších potravinách nebo supermarketu. V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro svou skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.

Jeden pohár ananasového džusu obsahuje přibližně 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů celkových sacharidů a 1 gram bílkovin.

No a nyní se již pojďme podívat na jeho léčivé vlastnosti.

1/ Prevence astmatu

Když konzumujete ananas, vaše riziko vzniku astmatu se výrazně sníží. Jednou z hlavních živin, která je za to zodpovědná, je beta karoten. Kromě ananasu se beta karoten ve větším množství vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.

2/ Krevní tlak

Po zvýšení přísunu draslíku se váš krevní tlak sníží. Průzkum zdraví a výživy v USA zjistil, že jen méně než 2 % dospělých přijímá denně doporučenou dávku 4700 mg draslíku.

3 dcl ananasového džusu obsahují kolem 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako 100 gramů banánu nebo 100 gramů brambor, které jsou považovány za draslíkové “bomby”.

3/ Rakovina

Ananas je bohatým zdrojem vitaminu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem bromelain předcházejí formování volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu. Strava bohatá na beta karoten chrání obzvláště před rakovinou prostaty.

4/ Cukrovka

Studie ukázaly, že diabetici s cukrovkou typu 1, kteří konzumovali stravu bohatou na vlákninu, měli nižší hodnoty krevního cukru. Cukrovkáři typu 2 dosáhli zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.

5/ Trávení

Konzumace ananasu zlepšuje trávení díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. To předchází vzniku zácpy a podporuje zdravý trávicí trakt.

6/ Plodnost (fertilita)

Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Obzvláště vitamín C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová ve velké míře ovlivňují plodnost jak u žen, tak u mužů.

7/ Hojení ran a zánětů

Bylo prokázáno, že enzym bromelain obsažený v ananasu má podobné vlastnosti jako tělu vlastní proteolitické enzymy produkované slinivkou. V případě jejich nedostatečné tvorby, například v důsledku onemocnění slinivky nebo pokročilého věku, je dokáže bromelain docela dobře zastoupit.

Kromě toho je účinný i na otoky, modřiny či jiná poranění. Výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá snižování zánětů šlach.

8/ Pokožka

Vitamin C v ananasu pomáhá léčit poškození pokožky v důsledku slunečního záření a znečištění. Zmenšuje také vrásky a celkově zlepšuje texturu pokožky. Vitamin C hraje také roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.

9/ Pevnost kostí

Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75% denní doporučené dávky manganu (myslí se průměrný 400 gramový ananas). Mangan je totiž kriticky nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.

Související


Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *