Proč byste měli sníst alespoň jedno avokádo denně

Proč byste měli sníst alespoň jedno avokádo denněPředpokládá se, že avokádo je původem z Mexika. První zmínky o něm pocházejí z období před přibližně 10 000 lety.

Pokud bychom měli avokádo někam zařadit z botanického hlediska, tak potom do stejné skupiny rostlin jako jsou kafr nebo skořice. Jedná se v podstatě o velkou bobuli, která roste na stromech dosahujících výšky okolo 6 metrů. Podobně jako banán dozrává přibližně 1 až 2 týdny od sklizně.

Někdy se avokádo označuje také jako nejzdravější potravina, a to díky svému úžasnému nutričnímu složení. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, dále minerály vápník, železo, hořčík, fosfor, sodík a zinek.

No a teď už následují důvody, proč každý musí (nebo by alespoň měl) sníst jedno avokádo denně.

1) Avokádo obsahuje více draslíku než banán. Jedno avokádo ho má 14 % doporučené denní dávky, dokud banán jen 10%.

2) Má v sobě mnoho kyseliny listové, která je životně důležitá pro vaše srdce. Avokádo obsahuje až 23 % denní dávky kyseliny listové. Vaše srdce pomáhá chránit i Vitamin E a mononenasycené tuky. Kyselina listová také výrazně snižuje riziko mozkové mrtvice.

3) Konzumace avokáda pomáhá vašemu tělu absorbovat až 5 násobně více karotenoidů (lykopenu a beta karotenu).

4) Zdraví očí. Avokádo obsahuje více luteinu než jakékoliv jiné ovoce. Lutein chrání oči před makulární degenerací (ztráta zraku) a kataraktou (neboli šedým zákalem).

5) Obsahuje vysoký objem beta-sitosterolu.  Jediné avokádo sníží hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi o 22%, zvýší hladinu dobrého HDL cholesterolu o 11% a také sníží škodlivé triglyceridy o 20%.

6) Studie ukazují, že vysoký příjem kyseliny olejové chrání před rakovinou prsu a zpomaluje růst nádorových buněk v prostatě. Kromě toho, tato látka vyhledává předrakovinné a rakovinné buňky v ústní dutině a následně je ničí.

7) Avokádo je plné vlákniny, což vám pomůže cítit se plnější déle po jídle. Je tak výraznou oporou pro ty, kteří se snaží zhubnout. Dostatek vlákniny také pomáhá metabolismu a stabilizuje krevní cukr.avokado 2

8) Polyfenoly a flavonoidy z avokáda mají protizánětlivé vlastnosti.

9) Avokádový olej vydatně vyživuje pokožku a je přínosem při léčbě lupénky a dalších kožních onemocnění.

10) Avokádo obsahuje antioxidant glutathion, který chrání před kardiovaskulárními onemocněními, rakovinou a zpomaluje projevy stárnutí. Glutathion také pomáhá chránit tělo před poškozeními způsobenými volnými radikály.

Naše krev transportuje kyslík do buněk. Pokud jsme vystaveni znečištěnému prostředí, tak tento výskyt toxinů reaguje s kyslíkem v mitochondriích, a kde se následně vytvářejí volné radikály, které poškozují naše DNA a mohou vést k chronickým onemocněním.

Výzkumníci z Federace americké společnosti pro experimentální biologii zjistili, že glutathion z avokáda dokáže být absorbován do mitochondrií a následně tyto volné radikály neutralizovat.

Závěr

Tak co? Přesvědčili jsme vás o potřebě konzumace alespoň jednoho avokáda denně? Pokud ano, tak jsme rádi. No a ještě větší radost a potěšení z tohoto rozhodnutí bude mít vaše tělo!

Související


Zdroj: Why You Must Eat One Avocado a Day

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *