Co skvělého se stane, pokud každý den sníte jen 7 vlašských ořechů

orechy1Ořechy jsou vynikajícím způsobem, jak si zkvalitnit jídelníček. Obsahují hodně vlákniny, nenasycených mastných kyselin a silných antioxidantů.

Přesto, že jsou doslova koncentrovanou zásobárnou nutričních látek, lidé jich konzumují poměrně málo. Průměrný Evropan sní denně v průměru jen 12 gramů ořechů.

Většinu z toho i tak představují arašídy, které vlastně ani nejsou pravými ořechy, ale luskovinou.

Vlašák, ořech, který předčí všechny ostatní

Joe Vinson, PhD, profesor chemie na Univerzitě v Scrantonu, analyzoval různé druhy čerstvých i pražených ořechů.

Výsledkem jeho studie bylo, že bychom měli nejen zvýšit jejich konzumaci, ale že existuje jeden druh ořechu, který ve zdravotních přínosech předčí všechny ostatní.

Podle jeho výzkumu jsou vlašské ořechy šampionem mezi ořechy. V žebříčku se umístily před pistáciemi, mandlemi, pekanovými, brazilskými, lískovými, i makadamovými ořechy.

Ve své studii publikované v deníku Food and Function (Potraviny a jejich funkce) ukázal, že vlašské ořechy mají více polyfenolů s vyšší antioxidační aktivitou, než ostatní druhy ořechů.

A dále, že antioxidanty ve vlašských ořeších mají až 15 krát silnější účinek než vitamín E, považovaný za jeden z nejsilnějších antioxidantů.

Co se stane, pokud pravidelně konzumujete vlašské ořechy

Zde následují ty nejdůležitější zdravotní přínosy vlašských ořechů:

 • Snižují riziko srdečních chorob a některých druhů rakovin. Jsou nejlepší potravinou na prevenci ucpávání cév, protože snižují špatný LDL cholesterol.
 • Minimalizují projevy stárnutí a patří mezi top 10 potravin proti vráskám.
 • Stimulují činnost mozku (je to zajímavé i vzhledem k jejich tvaru, připomínajícímu mozek).
 • Antioxidanty v ořeších snižují riziko chronického oxidačního stresu.
 • Protizánětlivé vlastnosti pomáhají snižovat chronické záněty (artritida, dna apod.).
 • Patří mezi top 20 potravin pro nastolení hormonální rovnováhy.
 • Jsou jednou z nejlepších potravin na zlepšení nálady.

Kolik a jak vlašské ořechy konzumovat?

Dr. Vinson odhaduje, že pouhých 7 vlašských ořechů denně, vám dokáže dodat všechny potřebné zdravotní přínosy. Nemusíte se proto bát, že byste jich potřebovali sníst příliš mnoho.

Toto množství vám poskytne adekvátní dávku zdravých tuků, bílkovin, draslíku, hořčíku, fosforu, železa, vitamínu C a vitamínů skupiny B.

Výzkum taktéž ukázal, že ořechy je nejlepší konzumovat syrové. Pokud se praží, sníží se jejich nutriční hodnota.

Měly by se také jíst neoloupané, spolu se slupkou (nezaměňovat se skořápkou). Výzkumy totiž ukazují, že přibližně 90 % antioxidantů se nachází právě ve slupce ořechů.

Proč se mnozí lidé bojí konzumovat ořechy?

Když si zamyslíme nad všemi zdravotními přínosy vlašských ořechů, je nepochopitelné, proč tvoří pouze asi 8 % z přijímaných antioxidantů v naší stravě.

Mnozí lidé si tyto zdravotní přínosy neuvědomují a spíše se obávají jejich vysokého obsahu tuků. Je sice pravda, že ořechy jsou velmi bohaté na oleje, ale v jejich případě se jedná o zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky, které jsou pro lidské zdraví a správné fungování těla velmi důležité.

Nesmíme je zaměňovat s nezdravými tuky, ucpávajícími cévy, případně těmi, jež jsou spojovány s chronickými onemocněními nebo přibíráním na váze.

Jak si vybírat vlašské ořechy v obchodě?

Na závěr pro vás máme pár doporučení, jak postupovat při výběru a kupování vlašských ořechů.

  1. Pokud si kupujete celé ořechy, kupujte takové, které se zdají těžké. Ujistěte se, že skořápka není prasklá nebo flekatá – je to znamení toho, že uvnitř hnijí.
  2. Už vyloupané ořechy se často prodávají na váhu. Pokud je takto kupujete, ujistěte se, že v daném obchodě mají ořechy dostatečný obrat, a že jsou tedy čerstvé. Vyhýbejte se takovým, co vypadají nezvykle – to naznačuje, že jsou staré.
  3. Ořechy mají vysoký podíl polynenasycených tuků, což je činí extrémně náchylnými k rychlému zkažení. Měly by být proto skladovány ve vzduchotěsných obalech v chladničce, maximálně však 6 měsíců. Pokud je však zmrazíte, vydrží i rok.
  4. Ořechy ve skořápce  mohou být kromě lednice skladovány i na tmavém, chladném a suchém místě. Vydrží tak asi půl roku.

Související


Zdroj: Here’s What 7 Walnuts a Day Can Do For Your Health

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *