9 metod, které uleví při problémech se žaludkem nebo střevy

9 metod, které uleví při problémech se žaludkem nebo střevyZácpa je symptom, ne nemoc. Zatímco většina příčin je benigní, může být někdy varovným signálem pro více zlovolných onemocnění, jako je hypotyreóza, diabetes, Parkinsonova choroba, celiakie, senzitivita na celulární glutén, rakovina tlustého střeva, divertikulitida a zánětlivé onemocnění střev. V USA utratí lidé za léky na zácpu více než 250 milionů dolarů ročně.

Způsoby léčby zácpy závisí na základní příčině a délce trvání. Ale existují způsoby, jak si můžete ulevit od zácpy i v pohodlí Vašeho domova bez návštěvy doktora. Důležité je však mít na paměti, že pokud trpíte jinými nežádoucími příznaky, měli byste ihned navštívit svého lékaře a to co nejdříve.

Dnes jsme pro Vás sestavili seznam potravin, které můžete zařadit do Vaší stravy a několik dalších způsobů, jak se můžete rozloučit se zácpou.

Zmírnění zácpy

1/ Voda

Zácpa nastává v důsledku dehydratace v tlustém střevě. Udržováním těla správně hydratovaným znamená, že se z tlustého střeva odebere méně vody. Díky tomu je stolice měkčí, čímž je umožněn její snadnější průchod. Doporučuje se vypít alespoň 8 sklenic vody každý den, aby tělní metabolismus hladce fungoval.

Tekutiny pijte dle následujícího schématu:
8:00 – 2 sklenice
11:00 – 1 sklenice
13:00 – 2 sklenice
16:00 – 1 sklenice
18:00 – 1 sklenice
20:00 – 1 sklenice

2/ Jogurt


Probiotika, užitečné bakterie nacházející se v jogurtu, mohou potlačit zažívací potíže.

3/ Melasa

Melasa se vyrábí trojtým převařením cukrového sirupu. Tento proces způsobuje, že výsledná melasa obsahuje významné množství vitamínů a minerálů (zejména hořčíku), jež pomáhají zmírnit zácpu. Jedna lžíce melasy před spaním by Vám měla pomoci ulehčit od zácpy.

4/ Sezamová semínka

Pokud trpíte zácpou, přidejte sezamová semínky do Vašeho salátu, jogurtu, nebo na sushi. Jedna lžíce sezamových semínek obsahuje asi 1,1 g vlákniny, jež pomáhá při zácpě. Další dobrou volbou mohou být dýňová semínka.

5/ Banány

Je to otázka načasování. Zatímco nezralé banány mohou způsobit zácpu, zralé banány mohou pomoci zmírnit zácpu. Pokud trpíte zácpou, jezte zralé banány, ale pokud máte častou aktivitu střev, zvolte nezralé banány.

6/ Švestky

Konzumací švestek (sušené švestky) můžete zmírnit zácpu. Švestky jsou bohatým zdrojem nerozpustné vlákniny, stejně jako sorbitol, který je přirozeným projímadlem. Děti, kterým se nelíbí chuť švestek, mohou pít sladké džusy, či smoothie, která skryjí jejich chuť.

7/ Akupresura

Koncepční bod CV 6! Chcete-li stimulovat střevo, použijte prsty a pevně stlačte tuto oblast po dobu 30 sekund. Zatímco stimulujete, držte oči zavřené a dýchejte normálně. O dalších akupresurních bodech pomáhajících s trávením si můžete přečíst také v TOMTO ČLÁNKU.

8/ Aromaterapie

Citrón, pomeranč, rozmarýn, sladká bazalka, fenikel a máta peprná jsou nejlepší vůně k uvolnění od zácpy.

9/ Cvičení

Pravidelný cvičební plán zahrnující 10ti až 15ti minutovou chůzi denně může výrazně zvýšit účinnost trávicího systému.

Zkoušeli jste některou z těchto metod? Co jiného děláte, když trpíte zácpou? Dejte nám vědět v komentářích níže.

Související 


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *