10 zdravotních příznaků, které by ženy neměly ignorovat

Stressed-WomanŽeny, které se neustále snaží udělat doma i v práci co nejvíce, často zanedbávají své zdraví. Nevšímají si různých bolestí, potíže a únavu, což má později vážné důsledky pro jejich zdraví.

Dnešní ženy musí svému zdraví věnovat dostatečnou pozornost, aby zůstaly zdravé a v kondici jak pro sebe samé, tak i pro svou rodinu. Když ženy začnou svému tělu věnovat pozornost a rozhodnou se pravidelně navštěvovat lékaře, mohou tak včas odhalit řadu onemocnění a řádná léčba může zabránit vážným, či dokonce fatálním důsledkům.

Zdravotní potíže žen jsou jedinečné jako ženské tělo samotné. Ženy musí důkladně rozumět svému tělu a dobře o sebe pečovat. Zdravotní problémy žen nejenže ovlivňují jejich krásu a tělo, ale také jejich reprodukční schopnost a schopnosti pečovat o rodinu.

10 nejčastějších zdravotních příznaků, které by ženy neměly ignorovat

1. Neustálé vyčerpání a únava

I při obrovském množství povinností by ženy neměly ignorovat vyčerpání a únavu. Pokud se unavíte kvůli velké zaneprázdněnosti, ale po dostatečném odpočinku máte znovu dostatek energie, tak o nic moc nejde. Ale pokud je únava pravidelnou součástí vašeho života, může jít o klasický případ chronického únavového syndromu.

Dle údajů z Center pro kontrolu a prevenci onemocnění trpí chronickým únavovým syndromem 1 až 4 milionů Američanů, a u žen je to čtyřikrát častější než u mužů. Trvalá únava může znamenat i zdravotní problém. S únavou je spojených několik zdravotních problémů, včetně deprese, nedostatečné funkce jater, anémie, rakoviny, nedostatečné funkce ledvin, kardiovaskulárního onemocnění, onemocnění štítné žlázy, spánkové apnoe a cukrovky.

Studie vydaná v roce 2008 v americkém časopise pro fyziology – Regulatory, Integrative and Comparative Physiology ukázala, že únava se častěji vyskytuje u žen. Rozdíly ve vyčerpání u mužů a u žen navíc závisí na přítomnosti testosteronu a aktivaci bílkoviny na aciditu senzitivního iontového kanálu ASIC3. Pociťujete-li často únavu, návštěva lékaře vám může pomoct odhalit příčinu.

2. Nová znamínka

Ať už jsou to ženy nebo muži, znamínka na kůži máme všichni. Většina lidí má v průměru alespoň 10 znamínek, které se mohou objevit kdekoliv na těle. Zejména ženy by si měly všímat svých znamínek, jejichž změna může souviset s nádorem kůže. Studie z roku 2015 publikovaná v britském magazínu British Journal of Dermatology studovala 3594 dvojčat a zjistila, že u žen, které měly na pravé paži více než sedm znamínek, byla zvýšená pravděpodobnost, že budou mít na celém těle více než 50 znamínek. Vyšší počet znamínek znamená vyšší riziko melanomu.

Ženy by měly znát ABCDE melanomu, které pro včasné odhalení problému doporučuje nadace rakoviny kůže a Americká dermatologická akademie. Poskytuje snadný způsob zapamatování si, čeho si máme všímat při kontrole znamínek na našem těle. Všímejte si znamínek, které mají:

A – asymetrický tvar
B – nepravidelné ohraničení
C – změnu barvy
D – změnu velikosti
E – časem se vyvíjí, tj. zvětšují se nebo krvácí.

Také byste neměli přehlížet jakákoliv nová znamínka. Při zjištění některého z uvedených příznaků byste měli navštívit lékaře.

3. Bulky v prsou

Jakékoliv zčervenání, otok nebo bulka v jednom nebo obou prsou může znamenat rakovinu prsníku. Dle Americké společnosti pro rakovinu je nová bulka nebo hmota nejčastějším příznakem rakoviny prsu. Zatímco větší pravděpodobnost výskytu rakoviny je spojená s nebolestivou, tvrdou bulkou s nepravidelnými okraji, na rakovinu může poukazovat i měkká, poddajná nebo kulatá bolestivá bulka.


Nepřehlédněte:

O tomto musíte vědět: Primární příčiny rakoviny prsu


Mezi příznaky zánětlivé rakoviny prsu patří kromě bulek i otok nebo změna zbarvení (fialové nebo červené fleky). Kromě rakoviny mohou být bulky v prsou a jiné problémy způsobeny i hormonálními změnami v těle, infekcí prsu nebo nekrózou tukové tkáně (poškozením tkáně). Proto by všechny bulky, otoky a bolesti prsu měl zkontrolovat lékař.

Národní institut pro rakovinu doporučuje, aby ženy starší 40 let podstoupily vyšetření na mamografu každý 1 až 2 roky, aby byly příznaky rakoviny prsu odhaleny včas.

4. Bolest na hrudníku

Jakákoliv bolest nebo potíže na hrudníku bychom neměli brát na lehkou váhu, protože můžou znamenat srdeční onemocnění, jednu z nejčastějších příčin úmrtí u žen. I když kardiovaskulární onemocnění představuje 43 % všech úmrtí žen ve Spojených státech, ženy nadále bolest na hrudi ignorují a připisují ji pálení žáhy nebo špatnému trávení. To přispívá k pozdní diagnostice srdečních onemocnění.

bolest-v-hrudiŽenám je často diagnostikováno onemocnění věnčité tepny v mnohem pozdějším věku než u mužů. Před menopauzou pomáhá ženský hormon estrogen udržovat správnou hladinu „hodného“ vysokodenzitního lipoproteinu (HDL), který má velký význam pro zdraví kardiovaskulárního systému. Po menopauze však vaječníky přestanou estrogen produkovat. Proto začnou být ženy po menopauze kvůli nízké hladině estrogenu v těle náchylnější k srdečním onemocněním.

Pokud kromě bolesti na hrudi pociťujete slabost, návaly horka, dušnost, studený pot a bolest v levé paži nebo rameni, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

5. Vaginální krvácení po menopauze

Krvácení z pochvy jakéhokoliv druhu po menopauze nikdy není normální. Může být neškodné, ale také může být jedním z prvních příznaků rakoviny, včetně rakoviny endometria a děložního sarkomu, stejně jako rakoviny děložního čípku nebo vagíny. Mezi další hlavní příčiny vaginálního krvácení po menopauze patří tenčení děložní sliznice, děložní myomy a polypy, infekce děložní sliznice a hyperplazie endometria.

Příčina krvácení po menopauze může být zcela neškodná. Nebojte se však obrátit na lékaře, protože někdy může být velmi vážná a potřebuje včasné vyšetření. Ve skutečnosti byste měla navštívit lékaře v případě jakékoliv změny měsíčního cyklu, jako je silné krvácení, krvácení trvající déle než obvykle a krvácení po styku či jiné mimomenstruační krvácení.

6. Bolestivý styk

Dle Světové zdravotnické organizace trpí bolestivostí styku nebo dyspareunií 8–22 % žen v kterémkoliv období jejich života, čímž se řadí mezi jednu z nejčastějších příčin bolesti u žen. Za těmito bolestmi může být několik příčin, včetně menopauzy, během níž vaginální sliznice ztrácí svou vlhkost a vysušuje se, což vede k rozvoji dyspareunie či bolestivému styku. Dle studie z roku 2008 publikované v časopise Pain Research & Management se dyspareunie běžně vyskytuje u žen po přechodu, a nesouvisí nutně se stavem menopauzy, hladinou estrogenu a vaginální atrofií.

Bolestivý styk může být i důsledkem porodu. Studie z roku 2015 publikovaná v časopise BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynecology ukazuje, že operativní porod je spojován s přetrvávající bolestí během a po pohlavním styku. Mezi další možné příčiny patří vaječníkové cysty, infekce dělohy nebo vejcovodů, zjizvená tkáň po starších infekcích nebo operacích, endometrióza nebo myomy.

7. Nevysvětlitelné přibírání nebo hubnutí

Až se příště postavíte na váhu a všimnete si mírnou změnu hmotnosti, nepanikařte. Vaše tělesná hmotnost přes den kolísá průměrně v rozmezí 1 až 2 kg a je to zcela normální. Nicméně je-li změna hmotnosti výrazná a objeví se, aniž byste jakkoliv změnila svou stravu a každodenní zvyky, zpozorněte. Něco může být špatně.

Nevysvětlitelný a náhlý nárůst nebo úbytek na váze o více než 5 kg může znamenat problémy, jako je rakovina (nejčastěji spojováno s rakovinou slinivky, žaludku, jícnu a plic), celiakie, cukrovka, srdeční onemocnění, porucha funkce štítné žlázy, deprese, stres, zažívací problémy, poruchy příjmu potravy a zadržování tekutin.

Někdy mohou pokles nebo nárůst hmotnosti způsobit změny hormonální hladiny. Nesnažte se příčinu odhalit sami, raději navštivte doktora.

8. Časté bolesti hlavy nebo migrény

Pravdou je, že ženy jsou častěji náchylné k bolestem hlavy a migrénám, než muži. Občasná bolest hlavy po stresujícím dni je pochopitelná, ale náhlá a přetrvávající bolest hlavy může značit určité zdravotní problémy. Dle Národního institutu pro neurologická onemocnění a mozkové příhody je závažná bolest hlavy jedním z příznaků mozkové příhody. Bolest hlavy může být ve skutečnosti také jedním z prvních varovných příznaků jiných zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak.


Mohlo by vás zajímat: V jednoduchosti je síla: Jak doslova za okamžik zastavit migrénu


Studie z roku 2013 prezentovaná na 65. výroční schůzi Americké akademie neurologie uvádí, že migréna s aurou může u žen vést k infarktu nebo tvorbě krevních sraženin. Dle studie publikované v roce 2016 v časopise Americké asociace pro bolesti Journal of Head and Face Pain se migrény zhoršují u žen blížících se k menopauze. Pokud zažíváte náhlé nebo časté bolesti hlavy, obraťte se na svého lékaře, který vám nabídne možnosti, jak si od bolesti ulevit, a vyloučí možnou souvislost mezi bolestí hlavy a nějakou závažnější příčinou.

9. Zažívací potíže spojené s plynatostí a nadýmáním

Pokud pociťujete náhlé potíže v oblasti břicha a trpíte nadýmáním nebo plynatostí po většinu dní v měsíci, věnujte tomu zvýšenou pozornost. Dle zprávy vydané v roku 2007 nadací Gynecologic Cancer Foundation patří nadýmání spolu s bolestmi v pánvi a břichu a nechutenstvím mezi první z příznaků rakoviny vaječníků. Plynatost a nadýmání mohou také signalizovat zánětlivé onemocnění střev, celiakii, syndrom podrážděného střeva nebo divertikulitidu, kterou je třeba včas diagnostikovat a léčit, abyste předešli nutnosti operace.

Někdy může bolest v břišní oblasti signalizovat dokonce i zánět slepého střeva, žaludeční vředy nebo problémy se žlučníkem. Pokud trpíte vážnými nebo častými bolesti v oblasti břicha nebo pociťujete jakoukoliv přetrvávající změnu vyprazdňování, jako je mírný průjem trvající týden, zácpa trvající déle než několik týdnů, náhlé nutkání na stolici, krev ve stolici a tmavou nebo černou stolici, vyhledejte lékaře.

10. Otoky nohou

Zadržování tekutin a otoky nohou jsou často spojovány s těhotenstvím. Otoky nohou však mohou být způsobeny řadou jiných závažných zdravotních problémů, jako je periferní edém, chronické onemocnění ledvin, cirhóza, trombóza hlubokých žil, přetržení Achillovy šlachy, burzitida kolene, osteoartritida, revmatoidní artritida a vyvrtnutý členek.

Otok jedné nohy může také znamenat krevní sraženinu, která je ještě nebezpečnější, pokud se zanedbá. Krevní sraženina může putovat žílami až do plic, přerušit dodávání kyslíku a nakonec způsobit infarkt. Pokud zpozorujete otok nohy bez známé příčiny, poraďte se s praktickým lékařem. Kromě otoků byste měli navštívit doktora i v případě začervenání nebo tvorby puchýřů na nohou.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341/” connections=”show” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_CZ”]

KAM DÁL 

Zdroje článku:
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080407153037.htm

http://www.cdc.gov/cfs/causes/risk-groups.html

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.14216/abstract

https://www.aad.org/public/spot-skin-cancer/learn-about-skin-cancer/detect/what-to-look-for

http://www.cancer.org/cancer/breastcancer/detailedguide/breast-cancer-signs-symptoms

http://www.ninr.nih.gov/sites/default/files/subtle-and-dangerous-symptoms-heart-disease-in-women-booklet.pdf

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=201900

http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160121130700.htm

https://www.aan.com/PressRoom/home/PressRelease/1133

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311830/

http://www.ocnapartners.org/wp-content/uploads/2013/01/Consensus.pdf

https://www.med.unc.edu/ppru/publications/Evaluation%20and%20treatment%20of%20dyspareunia.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671314/

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150121084621.htm

ep.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku