Co časem udělají s vaší váhou jen 2 polévkové lžíce kokosového oleje denně

kokosovy-olej-superpotravina

Kokosový olej je jedna z mála potravin, kterou můžeme nazvat super-potravinou. Možná jste zaregistrovali, že v poslední době se kolem tohoto tropického ovoce točí přímo hysterie. To vás nutí se zamyslet, o čem to vlastně celé je.

V tomto článku se vám to pokusíme trošku blíže ozřejmit.

Co obsahuje kokosový olej

Kokosový olej má v sobě unikátní kombinaci mastných kyselin s velmi silnými medicínskými účinky. Konkrétně se jedná o takzvané středně dlouhé řetězce triglyceridů, které se v těle metabolizují jinak než ostatní mastné kyseliny. Přecházejí z jater zpět do trávicího traktu, kde jsou pak zužitkovány jako rychlý zdroj energie.

Země, v nichž se konzumuje kokosový olej, jsou považovány za nejzdravější místa na planetě. V naší západní kultuře je gšak kokos stále považován za exotické ovoce. Konzumují ho převážně jen lidé zajímající se o zdravou výživu. V některých zemích je však kokosový olej základní složkou stravy.

Například, lidé v jižním Pacifiku přijímají až 60 % kalorií z kokosových ořechů.

To je řadí k největším konzumentům saturovaných tuků na světě (u nás považovány za nezdravé). Tito lidé jsou však extrémně zdraví, bez nejmenších známek onemocnění srdce a cév. Pojďme se nyní blíže podívat na zdravotní účinky kokosového oleje.

Pomáhá kontrolovat váhu

Jedna studie z roku 2009 se zaměřovala na souvislost mezi tělesnou váhou a konzumací kokosového oleje. Zjistila, že snižuje obezitu v oblasti břicha a pasu. Kokos je lehce stravitelný a také chrání tělo před inzulínovou rezistencí.

Dobrý zdroj kyseliny laurové

Kyselina laurová v kokosovém oleji dokáže usmrtit bakterie, viry, houby a jiné typy infekcí. Když je olej enzymaticky strávený, vytváří monoglycerid známý jako monolaurin. Ten společně kyselinou laurovou zabíjí škodlivé patogeny.

Zmírňuje křeče

Ketogenní dieta obsahuje nízké procento sacharidů, ale je bohatá na tuky. To vede ke zvýšené koncentraci ketonů v krvi.Ze zatím, ne zcela známých důvodů, takový typ stravy snižuje míru křečí a záchvatů u dětí s epilepsií.

Zlepšuje trávení

Mnoho lidí trpí trávicími obtížemi. Právě tito lidé by měli pouvažovat o přidání kokosového oleje do svého jídelníčku. Kokosový olej pomáhá při onemocněních trávicího traktu jako například syndromu dráždivého střeva, ale i při helikobakteru v žaludku.

Mastné kyseliny mají antimikrobiální vlastnosti, které tlumí růst bakterií a dokonce i parazitů, kteří zapříčiňují špatné trávení.

Pomáhá kontrolovat cukrovku 2. typu

Nedávná studie provedená Garvinovým institutem pro medicínský výzkum ukázala, že pomáhá předcházet vzniku inzulínové rezistence, a proto snižuje riziko rozvoje diabetu 2. typu.

Umožňuje vařit při vysokých teplotách

Kvůli středně dlouhým řetězcům mastných kyselin má kokosový olej vyšší tepelnou odolnost než většina ostatních olejů. Možná i zjistíte, že ho máte raději než váš oblíbený olivový olej, a to zejména tehdy, když potřebujete vařit něco při vyšších teplotách.

Olivový olej totiž při dosažení bodu varu rychle oxiduje a vytváří tak volné radikály.

Zpomaluje tvorbu jemných vrásek a jiných znaků stárnutí

Kokosový olej není pouze k jídlu. Má také mnoho využití v kosmetice. Pomáhá udržovat pojivové tkáně pevné, čímž předchází tvorbě vrásek a pocitu zplihlé pokožky.

Pro zmírnění viditelnosti jemných vrásek aplikujte olej přímo na obličej. Pro zvlhčování pokožky ho můžete aplikovat i denně.

Potlačuje hlad a umožňuje jíst méně bez přílišného snažení se

Jednou z nejlepších vlastností kokosového oleje je, že snižuje pocit hladu. Zřejmě to souvisí se způsobem, jakým se metabolizují jeho mastné kyseliny. Ketony mají pravděpodobný efekt, kterým se snižuje hlad.

Závěr

Kromě přirozené formy se někdy prodává i ve formě bez zápachu. Doporučujeme konzumovat ten přirozený. Jeho vůně a chuť jsou jednak příjemné a navíc ten přirozený neprošel dodatečným zpracováním, při kterém se mohla část jeho prospěšných látek znehodnotit.

Související


Zdroj: What Eating Just One Ounce of Coconut Oil Per Day Does To Your Weight Over A Period Of Time

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku