10 špatných návyků, které děláte i vy každý den a “zabíjíte” tak svůj mozek

mozek-destrukceVšechny orgány v těle jsou důležité, ale mozek je asi ten nejdůležitější. Je řídícím centrem celého našeho těla.

Mozek dokáže provést neuvěřitelné množství operací, a to jen za pár vteřin. Mnoho z nich si ani nedokážeme uvědomit. Mozek je navíc zodpovědný za fungování naší paměti.

Komplexní a specifická struktura mozku je velmi zranitelná, což může vést k řadě vážných chorob a nevratnému poškození. Každý den, aniž by jsme to věděli, ohrožujeme fungování tohoto nejdůležitějšího orgánu. Projděte si 10 špatných návyků, které byste měli raději rychle odstranit. Pokud je samozřejmě děláte.

#1 Přeskakování snídaně

Poté, co naše tělo přes noc odpočívá, je třeba mu ráno dodat dostatek živin, abychom dobyli baterky a měli dostatek energie. Pokud nesnídáte, většinou váš mozek vyhlásí tzv. nouzový režim, což má vliv na celé tělo.

#2 Chronický nedostatek spánku

Během spánku mozek zpracuje všechny informace přijaté během dne a akumuluje energii na další den. Chronický nedostatek spánku vede k nevratnému vymírání mozkových buněk. I proto je zdravý spánek klíčový pro pevné zdraví.

#3 Spotřeba cukru

Dnes je velmi těžké najít potraviny, které by neobsahovaly hodně cukru. Výrobky, které však obsahují příliš mnoho cukru byste měli z jídelníčku zcela vyloučit. Velké množství cukru v krvi narušuje vstřebávání živin, což nepříznivě ovlivňuje fungování našeho mozku.

#4 Přejídání

Nejenže přejídání vede k přibývání na váze, je to špatné i pro cévy a tepny, které vedou do mozku a zpomalují jeho fungování.

#5 Kouření

Škody, jaké dokáže kouř z cigaret napáchat i u nekuřáků, jsou dávno známy. Kromě toho může dlouhodobé vdechování kouře poškodit mozek a také nové poznatky vědců říkají, že vede k Alzheimerově chorobě.

#6 Spánek v nevětrané místnosti

Během spánku potřebujeme čerstvý vzduch. Z tohoto důvodu se doporučuje větrat místnost před spaním, v teplejších měsících spánek při otevřeném okně. Když spíte, neměli byste si hlavu zakrývat peřinou, protože se může stát, že nebudete přijímat dostatek čerstvého vzduchu a zvyšujete tak v místnosti hladinu oxidu uhličitého.

#7 Znečištěné ovzduší

Pro zdravé fungování mozku se vyžaduje i velké množství čistého a čerstvého vzduchu. V podmínkách, které se nacházejí ve velkých centrech měst, je to téměř nemožné. Proto byste se měli snažit relaxovat alespoň o víkendech v přírodě mimo města.

#8 Odpočinek během nemoci

Když jsme nemocní, naše tělo nám ukazuje, že potřebuje odpočinek. To platí i o mozku. Aktivní práce v průběhu nemoci snižuje účinnost mozku a vede k různým poruchám.

#9 Komunikační problémy

Diskuse pomáhá udržet mozek v kondici a tudíž se může neustále rozvíjet. Inteligentní konverzace stimulují vznik nových nervových spojení, což je pro náš mozek více než dobré.

#10 Nedostatek myšlenkových pochodů

Proces myšlení podporuje pozitivní změny v mozkové kůře. Je to mocný nástroj pro vývoj a samotné fungování tohoto mocného orgánu zvaného mozek.

Závěr

Náš mozek je jedinečný orgán a stále o něm víme poměrně málo. Pokud se budete řídit našimi radami, budete svůj mozek využívat nejlépe jak se jen dá.


Zdroj: Takprosto.cc

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku