Znepokojivé důvody proč okamžitě přestat používat dětský pudr

Bez vědomí o jeho škodlivosti, jste pravděpodobně i vy někdy používali nějaký produkt vyrobený z mastku.

Mastek je součástí široké palety kosmetických přípravků. Jde například o make-upy, oční stíny či tělové pudry, včetně těch, určených dětem.


Nejnovější studie však poukázaly na to, že mastek může v případě vdechnutí silně poškodit plíce (a dokonce vyvolat i rakovinu plic).

Navzdory těmto vážným rizikům ho úřady zatím nestáhly z prodeje. Dokonce se nesnaží ani přinutit jeho výrobce, aby na obaly uváděli výraznější upozornění o možných rizicích.

Mastek a riziko rakoviny plic a vaječníků

Jedna starší studie z roku 1971 zjistila přítomnost mastku v 75 % případů rakoviny vaječníků, které studovali.

V jiné studii provedené 19 vědci v 8 různých zemích výzkum ukázal, že používání mastkových prášků v intimní oblasti zvýšilo riziko rakoviny vaječníků o 30 až 60 %.

Dá se říci, že za uplynulých 50 let jedna studie za druhou ukazuje, jak může být mastek nebezpečný.

Zde následuje pár důkazů podporujících tvrzení o možných zdravotních rizicích mastku:

  • Americká akademie pediatrů uvedla, že dětský pudr není více doporučeným prostředkem na prevenci dětským zapářky (z důvodu nebezpečí poškození dětských plic).
  • Dokonce navrhli, aby se na obalech uvedlo toto varování: “Častá aplikace mastkového pudru na ženské pohlavní orgány výrazně zvyšuje riziko rakoviny vaječníků”. (zdroj)
  • Experti z Ústavu pro bezpečnost materiálů (MSDS) uvádějí, že mastek obsahuje i malé množství krystalického křemene, což samo o sobě může způsobovat vážné zdravotní komplikace. Dále připomínají: “Časté vdechování prachu je spojeno s dýchacími potížemi. Dlouhodobé vystavení mastku může vést k tzv. mastencitídě, čili formě plicní fibrózy s následným vážným a trvalým poškozením plic. K podobným komplikacím dochází i při inhalaci křemičitanů, včetně rakoviny plic.
  • I přímo od výrobce dětských pudrů, firmy Johnson & Johnson, je na obalu jejich produktu uvedeno varování:

Jen pro externí použití. Skladujte mimo dosah dětí. Po použití dobře uzavřete. Nepoužívejte na poškozenou pokožku. Vyhněte se kontaktu s očima. Držte pudr dále od obličeje dítěte pro zabránění inhalace, které může způsobit problémy s dýcháním.

  • Některé lékařské zprávy uvádějí iritaci plic, dýchací potíže, kolaps dýchání a dokonce i smrt po inhalaci. (zdroj1, zdroj2, zdroj3).
  • Mnoho varování a zpráv poukazuje na zvýšeně riziko rakoviny vaječníků v případě aplikace mastku do intimních oblastí. (zdroj)

Závěr

Na závěr bychom ještě chtěli uvést jeden takový zásadní fakt: Mastek je blízký příbuzný známého karcinogenu – azbestu.

Rozhodnutí o tom, zda dětský pudr i nadále používat nebo ne, bude po tomto zřejmě jednoznačné.

Související 


Zdroj: Talcum powder is Linked to Ovarian Cancer. Shocking Reasons to Stop Using It Immediately

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku