Známý a populární lékař Jan Hnízdil: “Roušky ano, ale pozor!” Myslete na rizika jejich nošení


Rouška je potřebná v uzavřených prostorách, na nákupech, v hromadné dopravě,všude tam, kde se shromažďuje větší počet lidí. Pokud se jdete projít do parku nebo do lesa, jedete na cyklistickou vyjížďku, běháte v lese, jedete sami nebo s rodinou v autě, pracujete venku, může být naopak nebezpečná: Vydýchané bakterie, viry, hleny a nečistoty se v roušce zachytí a vy je vdechujete zpátky. Je to, jako byste se vysmrkali do kapesníku a celý den ho nosili připlácnutý na obličeji.

Přišel nám email s tímto zajímavým textem MUDr. Jana hnízdila. A rovněž nám přišel velmi zajímavý a proto jsme si dovolili jej poslat dále.


MUDr. Jan Hnízdil

Roušky a respirátory mají jednu zásadní vadu. Zhruba 30% vydechnutého CO2 z plic si vdechujete zpátky do plispolu s novým nádechem. To jistě víte a není to příjemné. Musíme si ale popsat, co se děje v plicích.

Při vdechování CO2 namixovaného s čerstvým vzduchem, vzniká ochuzená kyslíková směs, která v plicních sklípcích přechází do krve. Přítomnost takto rozpuštěného CO2 v krvi způsobuje hypoxii, ale nikoliv ve fatálním měřítku, pouze se vám do mozku dostává méně kyslíku.

Zpomalují se reflexy, reakce, přesnost a bystrost, otupují se tzv. smysly. Klesá rovněž agresivita a produkce testosteronu.

Při jízdě v autě byste měli roušku a respirátor sundat, protože se jinak prodlužují reflexní a reakční doby.

Když díky respirátorům a rouškám lidé do svých těl budou čerpat CO2, dojde k zajímavému jevu, k tzv. krevní acidóze.

CO2 se totiž v plicích rozkládá ve vodě a následně difunduje do krve, kde zvyšuje kyselost krve a vzniká krevní acidóza a klesá pH krve.


Tělo reaguje kompenzačními mechanismy na zvyšující se kyselost krve, především dochází k rozšiřování tepen a uzavírání méně důležitých krevních tras, prioritu má mozek.

Pokud tento proces není extrémní, že byste třeba dýchali kouř z komína, ale jedná se jen o přidechování CO2 vlastního výdechu v roušce nebo v respirátoru, potom se kysličník uhličitý rozpouští v krvi a nevrací se s dalším výdechem ven z plic.

Sami si všimněte, že když máte roušku, zhruba po 5 minutách se cítíte lehce v limbu, není to stav závrati nebo bezvědomí, ale lehký pocit omámení.


Záleží na těsnosti respirátoru a na počtu vrstev roušky. To je důsledek acidózy, účinek CO2 v krvi.

 

A PROTO VÁM PŘIPOMÍNÁM –  DÝCHEJTE

Věnujte se okysličování plic kdykoliv a kdekoliv můžete, vzpomeňte na savitri pranajámu v józe …

… a hlavně na rytmus 6 : 3 = NÁDECH : VÝDECH na 6 tepů srdce, ZASTAVENÍ PO NÁDECHU ČI VÝDECHU na 3 tepy srdce -výborný rytmus, sloužící k získání kontroly nad vlastními emocemi, vhodný pro překonání všech forem neuróz a maniakálních depresí.  To cca 15-20 minut, aby zdravotní účinek byl znatelný. Vykašlete se na telku a dýchejte si celým prostorem plic – jemně, hravě, nenásilně a – s radostí!!:-D   VŽDYŤ DECH JE ŽIVOT…:-P


Pevně věříme, že Vás předchozí text zaujal a ukázal i další zajímavý pohled na současný život s rouškou. Pokud ano, budeme rádi za jeho sdílení. Jistě by to potěšilo i autora tohoto text, MUDR. Hnízdila.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *