Plastové láhve nás tráví: Co znamenají symboly na jejich dně?

ciselne-symboly-na-plastoch1Určitě i vy stále vídáváte po ulici pobíhat lidi, držící v rukou plastové láhve s vodou. Tyto lahve však nejednou obsahují velké množství škodlivých chemikálií. Ty mohou snadno převážit přínosy správné hydratace.

Měli byste proto věnovat náležitou pozornost trojúhelníkům na spodku plastových lahví, které používáte. Zvláště se zaměřte na číslo uprostřed trojúhelníků.

Každé takové číslo totiž představuje jiný druh chemické látky, ze které je uvedena láhev vyrobena. Určitě jste ho už nejednou i zaregistrovali, ale nekladli mu žádný speciální význam. Nicméně měli byste …

1 – PET (Polyethylentereftalát)

Tyto láhve jsou určeny pouze na jedno použití. Je to kvůli tomu, že z nich mohou uvolňovat těžké kovy jako například stibium. Tyto chemické substance, označované i značkou EPA, narušují činnost vaší hormonální soustavy.

2 – HDPE (Polyethylen vysoké hustoty)

Jde o takzvaný “dobrý” plast. Má totiž nejnižší pravděpodobnost průsaku škodlivých látek do tekutiny, která se v něm uskladňuje.

3 – PVC (Polyvinylchlorid)

Láhve vyrobené z tohoto materiálu se nedoporučuje používat. PVC může do vody uvolňovat látky narušující činnost hormonů.

4 – LDPE (Polyethylen nízké hustoty)

Tento druh plastu je relativně bezpečný. Při správném používání a mechanickém nenamáhání by z něj do vody neměly prosakovat žádné škodlivé látky. Uvedený materiál se často používá i při výrobě plastových tašek.

5 – PP (Polypropylen)

Jde opět o relativně bezpečný plast. Za předpokladu jeho nevystavování vyšším teplotám a mechanickému namáhání, by se do nápojů a jídel neměly uvolňovat žádné nežádoucí substance.

V praxi se z něj obvykle vyrábějí jogurtové kelímky a některé druhy lahví na vodu.

6 – PS (Polystyren)

Pozor, jde o karcinogenní uvolňující chemickou látku. Polystyren byste v žádném případě neměli používat pro uschování nápojů ani jídel. V případě přenosných chladniček je třeba mít jídlo v nich spolehlivě odděleny od stěn.

7 – PC (polykarbonát)

Pro uskladnění potravin a vody je to úplně nejhorší materiál. Důvodem je uvolňování BPA (bisfenolu A). Lahvím nebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu se proto za všech okolností vyhýbejte.


 

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku