Zdravotní sestra odhaluje 5 nejčastějších lítostí na smrtelné posteli

Zdravotní sestra odhaluje 5 nejčastějších lítostí na smrtelné posteliDlouhá léta jsem pracovala v zařízeních paliativní péče. Moji pacienti byli ti, co odešli z domu a k nám přišli umřít. Bydlela jsem s nimi během posledních 3 až 12 týdnů jejich života.

Lidé velmi dospějí, když čelí vlastní smrtelnosti. Nikdy jsem nepodceňovala kapacitu lidí pro dospívání, i když ve vysokém věku.

Některé změny byly fenomenální. Každý člověk zažívá různou paletu pocitů, jakými jsou například očekávaná zapírání, strach, hněv, lítost, více zapírání a nakonec smíření.

Každý  jeden pacient však před tím, než navždy odešel, našel klid pro svou duši. Každý jeden z nich. Když jsem se jich ptala, čeho nejvíce ze svého života litují, případně co by udělali jinak, stále znovu a znovu vypluly na povrch tatéž témata.

Zde je 5 nejčastějších.

1/Přeji si, abych byl žil svůj vlastní život, ne život, který ode mě očekávali jiní

Tato lítost byla nejčastější ze všech. Když si lidé uvědomí, že jejich život téměř skončil a podívají se na něj zpětně s čistou myslí, tak vidí, jak mnohé z jejich snů se nikdy nenaplnily.

Většina lidí si nesplnila ani polovinu svých snů a museli umřít s vědomím, že to bylo kvůli rozhodnutím, které učinili, případně které neučinili.

banner squareJe velmi důležité si během života naplnit alespoň část svých snů. Ve chvíli, kdy ztratíte zdraví, je už pozdě. Zdraví přináší svobodu, o které jen málo lidí tuší. Uvědomí si to až tehdy, když už ji nemají.

2/Přeji si, abych nebyl pracoval tak tvrdě

Toto vyšlo z každého muže, o kterého jsem se starala. Zmeškali dětství svých dětí i stáří svých rodičů. I ženy občas vyjadřovaly tuto lítost. Nicméně jelikož byla většina ze starší generace, obvykle nebyly v rodině ty, které vydělávaly peníze.

Všichni muži v mé péči hluboce litovali, že strávili tak velkou část svých ve své práci. Zjednodušením svého životního stylu a učiněním správních rozhodnutí během života, je možné nepotřebovat takový příjem, jaký si myslíte, že potřebujete.

Vytvořením většího prostoru ve svých životech se stanete šťastnějšími a více otevřenými novým příležitostem, které budou více vyhovovat vašim novým životním preferencím.

3/Přeji si, abych byl měl odvahu vyjádřit své city

Mnozí lidé potlačovali své emoce, aby si udrželi krok s ostatními. Výsledkem bylo, že se spokojili s průměrnou existencí a nikdy se nestali tím, kým se díky svému skutečnému potenciálu mohli stát.

Mnoho z nich si vypěstovalo onemocnění vyplývající z jejich trpkosti a nelibosti, které si s sebou nosili. Nedokážeme kontrolovat reakce druhých.

No je pravda, že když změníte to, kým jste, tím, že budete říkat pravdu, lidé na to zpočátku reagují nepříznivě.

Na konci to ale posune váš vzájemný vztah na úplně jinou a zdravější úroveň. A pokud se to nestane, tak to alespoň ukončí nezdravý vztah ve vašem životě. Při každé z těchto dvou možností jste vy vítězem.

4/Přeji si, abych byl zůstal v kontaktu se svými přáteli

Často si plně neuvědomovali přínosy starých přátelství, dokud se neocitli týdny před smrtí, kdy už bylo pozdě je znovu vyhledat. 

Mnozí natolik uvízli ve vlastních životech, že si nechali zlaté kamarádství proklouznout mezi plynoucími roky.

Viděla jsem hluboké lítosti z toho, že nedali těmto vztahům čas ani námahu, kterou si zasloužili.

V době umírání chybí přátelé každému. Přehlížet přátele během zaneprázdněného života je běžné. Nicméně když se blíží vaše smrt, fyzické detaily života se ztrácejí.

Pokud je to možné, chtějí si lidé dát do pořádku své finanční záležitosti. Avšak, nikdy to nejsou peníze nebo status, které jsou skutečně důležité. Uspořádat si věci chce většina z nás kvůli lidem, na kterých nám záleží.

Pak už jsme však pro tento úkol příliš nemocní a unavení. Jediné, na čem na konci záleží, jsou láska a vztahy. To je vše, co v posledních týdnech života zůstává. Láska a vztahy.

5/Přeji si, abych si byl dovolil být šťastnější

Tato lítost je překvapivě velmi běžná. Mnozí si až do posledních dnů neuvědomovali, že štěstí je volba. Byli zaseknutí ve starých vzorech a zvycích.

Takzvaný komfort ze známých věcí zaplnil jejich emocionální i fyzické světy. Strach ze změny je nutil přetvařovat se před ostatními, i před sebou samým, že jsou spokojeni.

Nicméně někde hluboko uvnitř se toužili s chutí smát a stejně jako za mlada, si zadovádět. Když už jste na smrtelné posteli, tak to co si o vás jiní myslí, je někde v dálce a pryč od vaší mysli. Jaké krásné je na to nemyslet a znovu se smát, dlouho před tím, než umřete.

Život je volba. Je to VÁŠ život. Zvolte si vědomě, zvolte si moudře, zvolte si čestně. Zvolte si štěstí.

Související 


Zdroj: Nurse Reveals the Top 5 Regrets People Make on Their Deathbed

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Počet komentářů: 2

  1. Jana Řeháková napsal:

    Hezký článek, ale už druhý na Vašem webu, kde špatně překládáte “to control” jako “kontrolovat”. To je hrozné a často to v textu vyčnívá. Většinou se hodí slovo “ovládat” nebo “řídit”. Kontrolovat se řekne “to check”.

    • alternativnimagazin.cz napsal:

      Dobrý den, Jano, děkujeme za připomínku. I my jsme toto řešili a došli jsme k závěru, že kontrolovat odpovídá významu. Říkáme, že umíme kontrolovat své emoce, umíme kontrolovat své reakce apod. Ale souhlasíme s vámi, že slovo ovládat asi bude v budoucnu vhodnější. Check vs kontrolovat – taky souhlasíme, ale tady je ten význam opravdu o kontrole něčeho. Třeba kontrola dokladů apod. Ještě jednou děkujeme za názor. Vaše redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *