Vědci nedávno přišli s doporučením, aby ženy přestaly nosit podprsenky. Zde je důvod

podprsenkaFeminismus, který vznikl koncem 60-tých a začátkem 70. let minulého století, vyobrazoval mladé ženy jak nosí podprsenky.

Byl to podobný znak časné dospělosti jako tomu bylo u mužů při narukovaní do armády.

Podprsenky se tak staly symbolem ženské nezávislosti. Dnes se však stále častěji objevují diskuse ohledně jejich medicínských následků.

Podprsenky a jejich možná související s rakovinou prsu

Známým se stal jeden kontroverzní výzkum, který přišel se závěrem, že časté nošení podprsenky způsobuje jak nezhoubné fibromy a cysty v prsou, tak i zhoubné nádory.

Podle výzkumníků zde existuje přímý vztah.

Ironicky, byla to jedna americká žena, která počátkem 20. století vynalezla podprsenku. Do té doby ženy v případech, kdy chtěly zvýraznit tuto část těla, nosily korzety.

Problém korzetů byl ten, že kromě zvýrazňování poprsí příliš stlačovaly vnitřní orgány. Nejednou se stávalo, že v nich ženy dokonce omdlévaly.

Zrod podprsenky

V roce 1893 Maria Tuceková vytvořila takzvanou podporu poprsí, která se dost podobala na současnou podprsenku. O něco později Mary Phelpsová navrhla vylepšenou verzi a tu již nazvala podprsenkou.

Následně svůj vynález patentovala a prodala společnosti Warner Brothers Corset Company v Bridgeportu v Connecticutu za 1500 dolarů.

Nový vynález se postupně ujal. Už v 50-tých letech 20. století byly mladé ženy vyzývány, aby při sportovních trénincích používali podprsenku, která by pevně držela prsa a bránila jejich povislosti.

Avšak i samotní výrobci uznávají, že jediným případem, kdy podprsenky brání povislosti prsou, je jen během jejich nošení.

Zjistilo se totiž, že dlouhodobě nošena umělá podpora prsou oslabuje Cooperovo vazivo, což i tak nakonec povede k povisnutí prsou. Mnohem účinnější pro zabránění povislosti jsou cvičení na posílení prsního (prsních) svalů.

Doporučuje se, aby ženy nosily podprsenky pouze při sportu, což je mnohem zdravější alternativa než jejich celodenní nošení.

Vliv podprsenek na zdraví prsou

Souvislost mezi nošením podprsenek a bolestivými cystami nebo nádory v prsou se začal poprvé zmiňovat v roce 1995, kdy Sydney Ross Singerová vydala svou knihu Dressed to Kill (Oblékaná aby zabíjela).

Byl učiněn průzkum mezi 5000 ženami. Ten zjistil, že ženy, které nosily podprsenku 12 a více hodin denně, měly vysoce zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu oproti ženám, které ji nenosily.

Dr. Gregory Height z Floridy objevil, že přes 90 % žen s onemocněním fibrocystických prsou zaznamenalo zlepšení stavu, kdy přestaly nosit podprsenky.

Souvislost mezi nádory prsu, ať už zhoubnými nebo nezhoubnými a podprsenkami dává smysl, když si uvědomíme problémy s odváděním lymfy z lymfatických uzlin nacházejících se v oblasti poprsí.

Lymfatický systém zahrnující lymfatické uzliny v prsou potřebuje pohyb k tomu, aby dokázal pumpovat tekutinu, která odvádí toxiny a odpadní látky z tkání.

Odvádění lymfy neovlivňuje jen samotný pohyb prsou, ale i to, že jsou prsa na těsno uzavřena v podprsence.

Závěr

Vznikl dokonce pokus o studii, která se snažila vyvrátit souvislost mezi rakovinou a nošením podprsenek, ale tato samotná studie byla vyvrácena.

Potvrdilo se to, co zjistil doktor z Floridy:

Pokud 90 % žen po vysazení podprsenky zaznamenalo zlepšení stavu onemocnění na fibrocystická prsa po vysazení podprsenky, tak pak jí nenošení pomáhá předcházet rakovině prsu.


Zdroj: Scientists Have Just Told Women To STOP Wearing Bras. Here’s Why

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku