Tyto dvě aktivní látky snižují úmrtnost na rakovinu prsu

rakovina-prsnika-a-genericke-liekyNa naší stránce se obvykle věnujeme převážně alternativním, tedy přírodním metodám prevence a léčby nemocí, včetně rakoviny.

Uznáváme však, že ne každý zcela důvěřuje alternativní léčbě, případně z přesvědčení uznává spíše standardní lékařské postupy. No a právě pro ty jsme připravili dnešní článek.

Ukázalo se totiž, že dva levné generické léky dokázaly snížit míru úmrtí na rakovinu u žen po menopauze, kterým byla diagnostikována rakovina prsu v počátečním stadiu.

Výzkumníci doporučují nasadit léky obsahující tyto 2 aktivní látky:

  • Bisfosfonáty
  • Inhibitory aromatázy (AIs)

Tyto léky podávané současně dosahují synergický efekt tím, že si vzájemně zvyšují svůj účinek a zároveň snižují některé vedlejší účinky.

Kdy ženy nejčastěji onemocní rakovinou prsu

Přibližně dvě třetiny žen, u kterých diagnostikují rakovinu prsu, jsou po menopauze a 80 % je citlivých na hormony, nebo jinak řečeno vyskytuje se u nich hormonální nerovnováha.

Operace sice dokáže nádory prsu odstranit, ale stále existuje riziko přehlédnutí mikro-nádorů, které pak způsobí pozdější návrat onemocnění.

Výzkumníci uvádějí, že zmíněné 2 léky, které byly podrobněji popsány ve studii publikované v medicínském časopise The Lancet, mají v těchto případech potenciál snížit úmrtí.

Co zjistila první studie

V první studii vědci zkoumali novou endokrinní terapii pro léčbu žen po menopauze pomocí AIs (inhibitorů aromatázy).

Tato studie byla vlastně meta-analýza, která analyzovala údaje z předešlých studii na 32 000 ženách po menopauze, v devíti randomizovaných klinických pokusech (klinický pokus, při němž je výběr pacientů do jednotlivých skupin experimentální či kontrolní uskutečněn randomizací).

Výzkumníci zjistili, že AIs byly ve srovnání s tamoxifenem (lék používaný při rakovině prsu) schopný snížit míru návratu onemocnění až o třetinu v průběhu 5 let. Kromě toho snižovaly i míru úmrtnosti o asi 15 % po 10 letech.

Když se AIs porovnaly vůči stavu bez léčby, bylo riziko úmrtí v daném případě nižší až o 40 %.

Užívání AIs však má i nějaké vedlejší účinky.

Jak uvádí Dr. Aine McCarthy, vědecký pracovník v Britském ústavu na výzkum rakoviny (Cancer Reasearch UK), AIs způsobují řídnutí kostní hmoty. 
To je také důvod, proč výzkumníci doporučují užívání dvou léků současně.

Bisfosfonáty totiž dokáží zmírnit efekty AIs na kostní tkáně, neboť se jedná o lék nasazovaný na prevenci úbytku kostní hmoty při osteoporóze.

Co zjistila druhá studie

Ve druhé studii výzkumníci prokázali, že bisfosfonáty dokáží snížit výskyt sekundárních nádorů rostoucích v kostech o 17 % v celkovém vzorku žen.

Tento efekt byl dokonce ještě vyšší u žen po menopauze, kdy 2 až 4 roky s bisfosfonáty snížily míru návratu rakoviny v kostech až o 27 % a zároveň snížily míru úmrtí o 18 % během 10 let.

Dnes se běžně stává to, že pokud se rakovina prsu rozšíří do kostí, podávají ženám bisfosfonáty pouze v tom případě, pokud mají zároveň i nízkou hustotu kostí.

Tato studie navrhuje, aby byly ženám s rakovinou prsu podávány hned od začátku, vysvětluje výzkumník McCarthy.


Tyto výsledky jsou velmi povzbudivé, protože 18% snížení míry úmrtí znamená, že dokážeme ročně zachránit v USA až 1 000 životů, což je obrovské číslo (pozn. redakce: v Česku by to v přepočtu bylo zhruba 40 žen).

Výzkumníci však upozorňují, že zmíněné pozitivní efekty byly pozorovány pouze u žen po menopauze, avšak ne u mladších. Studie byla opět meta-analýzou 26 různých studii, které obsahovaly individuální zdravotní záznamy přibližně 19 000 žen.

Jde opravdu o pozitivní výsledky.

Proto bychom chtěli doporučit příslušným úřadům a lékařským institucím, aby se na to blíže podívali a zhodnotili, zda tyto dva léky plošně nezahrnout do léčebných protokolů žen po menopauze s rakovinou prsu v dřívější fázi, přizvukuje McCarthy.

Samozřejmě, je také důležitý ještě další výzkum týkající se užívání kombinace těchto dvou léků.

Závěr

Doufáme, že se vám tento článek líbil. Pokud se náhodou týká osobně i vás nebo vaší blízké osoby, nebojte se ho dát do pozornosti i svému lékaři onkologie. Jelikož jsou zde uvedeny odkazy na klasické lékařské zdroje, neměl by být vůči těmto doporučením skeptický.


Zdroj: These Two Cheap Drugs Could Cut Breast Cancer Deaths

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *