Tomu neuvěříte! Takto je banán s tmavými těčkami neskutečně prospěšný pro vaše zdraví

banany-s-bodkamiMnoho lidí má rádo banány. Pokud patříte mezi ně, tak než si příště opět jeden dáte, měli byste nejprve něco důležitého vědět.

Čtěte pozorně  dál a při nejbližší konzumaci tohoto chutného tropického ovoce se ujistěte, že z něj získáváte maximální možný užitek.

Čím se liší zralé banány od normálních?

Zcela zralé banány produkují látku zvanou TNF, ve volném překladu se jedná o “tumorový nekrózní faktor” (Tumor necrosis factor). To je substance, která bojuje proti abnormálním buňkám.

Čím jsou tečky na banánové slupce tmavší a výraznější, tím více jí obsahují. Proto jsou zcela zralé banány prospěšnější pro posilování imunitního systému.

Japonští vědci potvrdili, že TNF nacházející se v banánech pomáhá při rakovině prostřednictvím zvyšování imunity člověka. Pravidelnou konzumací zralých banánů tak dokážete do významné míry předcházet vzniku rakoviny.

Jak se mění obsah banánů s jejich dozráváním

Je také prokázáno, že i celkový obsah banánů se s jejich postupným dozráváním mění. Jde hlavně o zvyšování počtu antioxidantů a přeměnu škrobu na cukry, které jsou snadněji stravitelné.

Japonští vědci dále zjistili, že banány s tmavými tečkami na slupce zvyšují množství bílých krvinek v krvi.

Pro zvýšení imunity doporučují konzumovat 1 až 2 dobře dozrálé banány denně. Takové banány jsou v porovnání s banány se zelenkavou slupkou nebo běžnými žlutými banány mnohem zdravější – údajně až 8 krát.

Způsob, jakým zralé banány bojují s rakovinou

Jak již bylo dříve zmíněno, zralé banány obsahují velké množství tumorového nekrozního faktoru (TNF). Ten má na rakovinné buňky dokonce takový vliv, že v nich iniciuje apoptózu, tedy jejich řízenou smrt.

Ukázalo se, že efektivita banánů při potlačování rakoviny je srovnatelná s látkou Lentinan, která se nachází ve známé medicínské houbě Shitake.

Lentinan umocňuje účinky ostatních antivirotik a protinádorových substancí. Také zvyšuje aktivitu některých buněk imunitního systému.

Výzkumníci Tokijského Národního výzkumného institutu pro výzkum rakoviny zjistili, že při pokusech na myších dokázal Lentinan odstranit 80 až 100 % nádorů v testovaných subjektech.

Při klinických studiích na lidech, jimž byla aplikována chemoterapie, vedl k blokování růstu nádorů a celkovému prodloužení jejich života.

Protirakovinné účinky banánů na rakovinu by se daly shrnout tak, že výraznou měrou stimulují tvorbu nových bílých krvinek a předcházejí mutacím buněk.

Závěr

Pro zachování co největšího množství prospěšných látek se doporučuje zralé banány zkonzumovat co nejdříve nebo je mít v chladničce jen krátce.

Existuje totiž poměrně tenká hranice mezi zralostí a přezrálostí, kdy už mohou v banánech nastoupit hnilobné procesy. Ty následně prospěšné látky nejen zničí, ale mohou znamenat i rozvoj zdraví škodlivých plísní.

Vyvarujte se také banánům, které mají slupku kompletně hnědou nebo již pootevřenou.


Zdroj: What Happens With Your Body When You Eat Ripe Bananas with Dark Spots

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku