Opar na rtu? 9 skvělých receptů jak ho rychle vyléčit

opar6

Každý, kdo už zažil výskyt oparu, dobře ví jeho doprovodné projevy jako bolest či svědivé nebo pálivé pocity vycházející z koutků úst. Dokonce se člověk může cítit i celkově nemocně, jakoby se ho mírně dotýkala chřipka.

Nejhorší na oparu je to, že se objeví tehdy, když je to nejméně vhodné, jako například před večírkem, společenskou akcí či jinou speciální událostí. Herpesy a opary jsou horečnaté puchýře způsobené virem HSV. Jde o tentýž virus, který způsobuje genitální herpes, akorát se liší podtypem. HSV 1 je zodpovědný obvykle za herpes na rtech a v okolí úst, přičemž HSV 2 dělá problémy v genitální oblasti. Oba podtypy však mohou vyvolat opary na pokožce v každé části těla.

Jak a u koho nejčastěji dochází k nákaze?

HSV viry se šíří prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženými lidmi. Virus lze získat například tehdy, když políbíte někoho s aktivním puchýřem. Někdy dokonce stačí, pokud se dotknete ruky člověka, který se předtím dotkl svého puchýře jen pár minut předtím. Když se jednou nakazíte HSV virem, zůstáváte nakažení až do konce svého života.opar3

Nakazit se je možné z aktivních puchýřů bez ohledu na jejich polohu – ať už na rtech, ústech, prstech, rukou, genitáliích nebo na jakémkoliv jiném místě na těle. Více náchylnými se nakazit jsou lidé, kteří mají nějaké kožní onemocnění, jako například lupénku, ekzém či atopickou dermatidu.

Zvýšenému riziku nákazy herpesovými viry čelí i:

  • jednotlivci s potlačeným imunitním systémem
  • novorozenci
  • starší lidé
  • onkologičtí pacienti
  • lidé s transplantovaným orgánem
  • HIV pozitivní jedinci

Nejčastějším spouštěčem onemocnění je stres. Dopomoci k němu však může například i náhlá změna počasí, zvláště nadměrné vystavení se slunečnímu záření. Když jste pod neustálým stresem, vaše odolnost vůči viru herpes klesá. Ten se může náhle probudit ze spánkové módu ve vašich nervových buňkách a způsobit tak propuknutí onemocnění. U žen k rozvoji onemocnění někdy vede i menstruace. Jde však spíše o důsledek pocitů stresu v daném období měsíce, než o výsledek hormonálních změn. Puchýře se nejčastěji vyskytují na rtech, ale občas se objeví i v okolí nosních dírek, bradě či na prstech. I když se nikdy nevyskytují na měkké výstelce uvnitř ústní dutiny, mohou se však objevit na dásních nebo na patře.Faze oparu

První projevy se nemusí vyskytnout do 20 dnů po nakažení se. Tak, jako většina HSV infekcí, puchýře herpetu začínají jako shluky malých puchýřků, kterým někdy předchází jemné svědění, pálení či bolest. Postupně, jak se rozvinou, dochází k šíření puchýřků, jejich praskání až nakonec vyschnou, zhrubnou a změní se na nažloutlý strup, která po čase odpadne.

Pokud nedojde k nákaze puchýřů jinými mikroby, obvykle po oparech nezůstávají žádné jizvy. Avšak i po doznění onemocnění žije herpesový virus v těle dále. Ukrývá se obvykle v nervových buňkách. Může být znovu kdykoliv reaktivovaný a způsobit tak další výsev puchýřů.

Taková reaktivace je obvykle vyvolána:

  • dočasným oslabením imunitního systému v důsledku stresu
  • průběhem jiných onemocnění
  • menstruací
  • sluněním
  • únavou
  • emoční traumatem

Prevence a včasná léčba

Strava

Bez zásahu se herpes ztratí obvykle do 10 až 14 dní. Když se však objevil po fyzickém nebo emocionálním vyčerpání a stresu, je třeba dostat tělo zpět do formy, aby ho dokázalo potlačit. Doporučuje se konzumovat stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné pečivo, nejlépe během celého roku, nejen v době nemoci.

Také je dobré se vyhýbat cukru, sladkostem, jídlům rychlého občerstvení, nezdravým trans tukům a umělým sladidlům, barvivům a příchutím. Kromě toho je prospěšné zařadit do svého jídelníčku potraviny s antivirálním účinkem, jako například česnek, kokosový olej, surový nezpracovaný med, skořice či zázvor.

Včasná léčba

V momentě, kdy začnete pociťovat svědivé pocity, které předcházejí rozvinutí oparu, začněte s léčbou. Preventivní opatření fungují lépe než následná léčba po vypuknutí onemocnění. Kromě toho, pokud se nasadí prostředky hned, výrazně se zkrátí trvání puchýřů oparu.

V následujícím textu najdete 12 osvědčených receptů na předcházení vzniku oparu a také na urychlení léčby, pokud již k němu došlo.

1) Česnek

Česnek je naším nejoblíbenějším lékem na mnohé zdravotní potíže, protože je přirozeným antibiotikem. Česnek se může aplikovat přímo na postižené místo a dokáže během 30 minut zničit všechny viry v dosahu, snížit otok a urychlit hojení. Pokud se vám podaří s ním zachytit puchýře před jejich vytvořením (například během fáze svědění), dokážete tak dokonce zabránit jejich vzniku.

Garlic (isolated)

Při prvních náznacích infekce rozmáčkněte česnek a natřete jím postižené místo na několik minut. Tuto proceduru je třeba zopakovat alespoň 3 krát denně. Česnek bude ještě více efektivní, pokud jej zkombinujete s následujícími dvěma recepty.

Jen jedno malé upozornění: Česnek nenechte na pokožce či rtech déle než pár minut. Bývá totiž dost agresivní a pokud byste ho nechali příliš dlouho, mohl by podráždit či dokonce vypálit pokožku. Po pár minutách ho proto setřete a místo opláchněte vodou.

2) Čerstvý med

Med se již po dlouhé věky považuje za jeden z nejlepších přírodních léků a bojovníků s infekcemi. Když výzkumníci léčili první výskyt oparu pomocí přípravku Aciclovir a druhý pomocí medu, výsledek byl ten, že u medu bylo dosaženo o 43% kratší doby hojení puchýřů na rtech a o 59% kratší dobu u pohlavního oparu.med naopar

Uvedený výzkum byl proveden na 16 pacientech s historií opakovaného výskytu oparu. Kromě uvedeného zkrácení času se u nich dosáhlo i výrazného snížení bolesti a výskytu strupů. Nejlepším způsobem, jak použít tento recept, je přesvědčit se, že opravdu máte čistý a tepelně neupravený med (nejlépe přímo od Včelaře), protože ten funguje mnohem lépe než běžně zpracovaný med.

Med se jednoduše aplikuje tak, že ho nanesete na postižené místo a necháte ho působit. Med nanášejte alespoň 4 krát za den, případně ho mějte natřený na pokožce stále během celého dne.

3) Kokosový olej

Kokosový olej je nejlepším přírodním zdrojem mastných kyselin se střední délkou molekul, které jsou schopny proniknout do bakterií a virů obalených lipidy, mezi které patří i viry oparu. Po vniknutí do viru mu tyto mastné kyseliny naruší vnější obal a doslova ho obnaží a tím zabijí.

kokosovy olej

Když budete aplikovat kokosový olej v začátcích onemocnění, ještě před vypuknutím puchýřů, může se vám podařit zabránit jejich výsevu. Tehdy totiž napadnete virus během tvorby puchýře, který okamžitě začne kolabovat, aniž by se stihl otevřít a zároveň bude hned i vysychat. Nicméně i tehdy, když už došlo k otevření puchýře, kokosový olej stále dokáže být oporou v boji s virem a udržováním místa měkkého a zvlhčeného.

4) Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se nejčastěji používá na dezinfekci malých ranek a odřenin. Tento běžný domácí prostředek však má i mnohé další prospěšné využití, včetně schopnosti vysušení a zahojení oparu. Namočte čistý chomáček vaty, případně jiný aplikátor, do peroxidu vodíku a přiložte si ho na postižené místo na pokožce nebo rtech. Přidržte ho tam, dokud nepocítíte štípání. Opakujte to několikrát, dokud se puchýře nevysuší a nesníží se svědění.peroxid

5) Oregánový olej

Téměř nikdy neuvidíš žádné brouky, nemoci či houby růst na rostlině oregána na vaší zahradě. Je to proto, že obsahuje olej s extrémní silným antimikrobiálním účinkem. Na našem seznamu se sice jedná o jeden z nejdražších prostředků, ale při ničení virů herpes zároveň patří mezi ty nejlepší.oreganovy olej

Oregánový olej podporuje rychlé hojení tím, že usmrcuje viry uvnitř puchýřů a zároveň zmírňuje otoky. Aplikuje se tak, že pár kapek esenciálního oregánového oleje nanesete přímo na puchýře oparu pomocí vatových tyčinek na čištění uší. Po použití paličku vyhoďte, abyste zabránili případné opětovné infekci.

6) Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je další skvělou rostlinkou na léčbu oparů. Jde o bylinku ze stejné čeledi jako máta peprná. Velmi snadno se pěstuje a poskytuje mnoho lístečků, z nichž se louhováním připraví čaj na vnitřní léčbu infekce. Meduňka se aplikuje jak vnitřně, tak povrchově.medunka lekarska

Pro povrchové použití namočte odličovací tampónek do vody s vyluhovanou meduňkou a pravidelně si tím čistěte puchýře oparu. Docílíte tak jejich rychlejší hojení.

7) Sáčky ze zeleného čaje

Jde o domácí recept, který si vysoce cenili už naše babičky, protože dokáže potlačit různé druhy infekcí. Aplikujte použité, mírně teplé a stále ještě vlhké sáčky ze zeleného čaje na postiženou pokožku nejen oparu, ale i vředů, bradavic či jakékoliv podobné infekce. Dosáhnete tak potlačení infekce, snížení bolesti a zrychlení hojení. A samozřejmě, zelený čaj pomáhá bojovat s infekcemi i pitím, protože obsahuje vysoký obsah prospěšných antioxidantů.sacky zeleneho caje

8) Aloe vera

Aloe vera je dnes široce známá svými léčivými účinky na pokožku od mírných poranění, popáleniny od slunce až po různé další kožní problémy. Naneste na postiženou pokožku trochu gelu z čerstvě vyříznutého listu aloe vera několikrát za den. Výrazně se sníží projevy nepohodlí, které způsobuje herpes. Kromě toho s ní dramaticky urychlíte hojivé procesy.aloe_vera_img

9) Ledové kostky

Ledové kostky přiložené přímo na postižená místa umí snížit otok a poskytnou dočasné zmírnění nepříjemných projevů oparu. Samotné sice viry nezničí, ani výrazně urychlí nezbytné hojení, poskytnou úlevu, než si seženete suroviny pro některý z předchozích receptů.ledova kostka

Jak zabránit návratu herpesu?

Na závěr vám nabídneme ještě pár rad, pomocí kterých byste měli být schopni zabránit nebo alespoň výrazně zredukovat frekvenci výskytu nepříjemných oparů.

Snižte si tělesné pH

HSV viry mají rádi teplé, vlhké a kyselé prostředí. Pokud se u vás herpes často opakuje, je to možná i v důsledku vašeho příliš nízkého pH, čemu se někdy říká acidóza.

Na neutralizaci tělesného pH vyzkoušejte některé z následujících tipů:

  • Konzumujte méně potravin s vysokým glykemickým indexem jako například brambory, pečivo, těstoviny a další obiloviny, které snižují pH.
  • Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny tak, aby tvořily přibližně 35% z vašeho kalorického příjmu. Vyhýbejte se konzumaci potravin s vysokým obsahem nezdravých tuků a zpracovaných potravin. Ty mohou táhnout pH vašeho těla směrem dolů.
  • Mějte dostatečný příjem alkalizujících minerálů jako hořčík, vápník a draslík ve stravě, případně užívejte tyto minerály ve formě doplňků stravy (mnohé z nich se nacházejí právě v ovoci a zelenině).
  • Snižte příjem cukru a sladkostí, jako například ty v slazených nealkoholických nápojích nebo dalším nezdravém sladkém jídle. Vyhýbejte se vysoce fruktózového sirupu vždy, když se to jen dá.

 

Snížit četnost oparů vám mohou pomoci i tyto věci:

  • Omezte potraviny s vysokým obsahem aminokyseliny arginin, která může aktivovat virus oparu. Jde hlavně o potraviny jako čokoláda, kola, pivo, cereálie, kuřecí polévka, želatina, semínka, ořechy a hrách.
  • Pořiďte si nový zubní kartáček. Virus totiž často přežívá i ve vašem zubnímu kartáčku a znovu vás takto dokáže nakazit. Pokud používáte elektrický kartáček, vyměňte hlavici. Abyste zabránili proniknutí viru do zubní pasty a nakažení ostatních členů rodiny, nedotýkejte se vytlačováni pasty hrdlem tuby štětinek na zubním kartáčku.

Pijte denně zelený čaj. Ten se během celé historie užíval na uklidnění těla i duše a zároveň na boj s infekcemi a zvyšování energie.

  • Jezte více potravin obsahujících aminokyselinu lysin (jemné hovězí, ryby, krevety, mušle, vajíčka, fazole, čočka).
  • Zvyšte příjem vitaminu C.
  • Vyhýbejte se stresu.
  • Omezte slunění v letních měsících, respektive upřednostněte postupné opalování se, ne nárazové.
  • Myjte si častěji ruce.
  • Nesdílejte společné ručníky či jiné hygienické potřeby, nářadí a podobně.

Zdroje: 1; 2

NEPŘEHLÉDNĚTE

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *