22 skvělých věcí, které s vámi udělá půlhodinová procházka v přírodě

„Poezie země nikdy nezemře.“ řekl John Keats. Prožíváte to stejně? V dnešním článku vám přinášíme celý seznam důvodů, proč byste se měli procházet 30 minut denně v přírodě.

Po pravdě, procházky nejsou jen o čerstvém vzduchu nebo o pokochaní se krásami okolního prostředí. Jde o mnohem víc – ve vašem těle tehdy nastávají mnohé pozoruhodné věci.

Zdravotní přínosy procházky v přírodě

1. Zvyšuje se vaše pozornost a schopnost rozhodovat se

Jen mírná fyzická námaha z něčeho, jako je například krátká procházka, zlepšuje vaši duševní pohodu, a to díky zvýšenému přísunu kyslíku do těla.

Pravidelná chůze také podporuje spojení mezi buňkami v mozku (neuroplasticity), snižuje běžné odumírání mozkové tkáně v důsledku věku či zvyšuje objem hippocampu (oblasti mozku odpovědné za paměť).

No, a nakonec zvyšuje i hladiny molekul, které stimulují růst nových neuronů a přenos zpráv mezi nimi.

2. Pokud se procházíte bosí, můžete navázat spojení sami se sebou

Uzemnění představuje aktivitu zaměřenou na odvrácení negativních účinků kladně nabitých iontů, které se vytvářejí v našich tělech z důvodu vystavení WiFi, špatné stravě atd.

Kladně nabité ionty vytrhávají elektrony z jiných molekul a buněčných struktur, čímž je poškozují.

Představují takzvané volné radikály, které způsobují, že naše buňky umírají rychleji.

Když se spojíme se zemí, umožníme našim chodidlům nebo jiné části těla dotknout se holé zemi.

Takto uzemněním vyvážíme pozitivní náboj s negativním a dojde k výraznému posílení našeho zdraví.

3. Budete o 50 % kreativnější

Studie provedená v roce 2012 ukázala, že skupina turistů byla o 50% kreativnější poté, co se 4 dny procházela po turistickém chodníku.

4. Budete mít více vitamínu D

Pokud budete trávit více času venku, je pravděpodobnější, že získáte více vitamínu D, který potřebujete pro růst buněk, silné kosti, snížení tělesných zánětů a odstranění deprese.

5. Zestárnete půvabnější

Výzkumníci v 12leté studii zjistili, že lidé, kteří tráví čas venku, měli menší zdravotní problémy související s věkem v porovnání s těmi, kteří tráví většinu času uvnitř.

6. Budete více inspirovaní pro práci, zkoušky ve škole a podobně

Dokonce, i když jste na cvičení dřevo, trávení času v přírodě podpoří vaši touhu vrátit se do tělocvičny.

Pokud jste obklopeni krásou přírody, bude se vám i lehčí cvičit.

Je mnohem pravděpodobnější, že se budete chtít pustit i do nudného 45minutového běhu na běžeckém pásu v tělocvičně. Hlavně když bude venku nevlídné počasí.

7. Posiluje paměť

Při mírném cvičení, jako je chůze praktikovaná denně po dobu 6 měsíců, bylo prokázáno, že se mění oblasti mozku.

Konkrétně, vaše paměť se stane ostřejší a jasnější, než byla předtím, než jste začali s cvičením.

8. Zlepšuje spánek

Míváte problémy se spánkem?

Už 20minutová procházka zvýší hladinu serotoninu a jiných hormonů, které regulují spánkové cykly, pomáhají usnout a spánek během noci i udržet.

9. Zvyšuje mobilitu u lidí s Parkinsonovou chorobou

Parkinsonova choroba způsobuje degeneraci nervů, mozku a jednoduchých motorických schopností, jako je umístění jedné nohy před druhou.

Procházka však pomáhá lidem trpícím Parkinsonovou nemocí tím, že se jim zachovává a někdy dokonce i zlepšuje mobilita.

10. Snižuje riziko Alzheimerovy choroby o polovinu

Každodenní procházky snižují riziko Alzheimerovy choroby o polovinu.

Stejný efekt má i práce v zahradě nebo tanec, ale procházka je každopádně méně náročná.

11. Posiluje váš imunitní systém

Studie zjistila, že jen 20 minut denně, které strávíte procházkou, mohou snížit šanci prochladit se nebo dostat chřipku během chřipkové sezóny až o 43%.

Pokud onemocníte, procházka sníží délku a závažnost vašeho onemocnění.

12. Snižuje výskyt rakoviny tlustého střeva o 40 %

Když denně projdete několik kilometrů, což lze uskutečnit při mírném tempu za přibližně 30 až 40 minut, můžete si snížit šanci onemocnět na rakovinu tlustého střeva o polovinu.

Je to pravděpodobně proto, že procházka stimuluje trávení.

Studie prokázaly, že procházka hned po jídle urychluje rychlost, kterou se potrava přesouvá tlustým střevem a může krev očistit od glukózy, čímž se sníží hladina cukru v krvi.

Procházka po jídle také sníží nadýmání a nepříjemný pocit, že jste příliš plný.

13. Udržuje zdravou váhu

Jen 30 minut chůze denně stačí na to, abyste spálili až 150 kalorií. Takovým způsobem snadněji zhubnete, pokud se o to snažíte nebo si udržíte zdravou váhu.

Není žádným tajemstvím, že chůze přispívá k udržení zdravé váhy.

Mnozí lidé si neuvědomují, že procházka paralyzuje expresi genů podporujících zvyšování tělesné hmotnosti.

Omezuje také chuť na sladké, a to již po 15minutové chůzi. Je proto pravděpodobné, že po procházce nesníte sladké a vysoce kalorické pochoutky.

14. Snižuje tendenci držet se negativních aspektů v životě

Pokud chcete myslet pozitivně a dělat to s lehkostí, vyberte se na procházku do přírody. Výzkumníci to dokázali ve studii, kterou vedl Gregory Bratman a jeho kolegové.

Snažili se zjistit účinky urbanizace na náladu lidí, protože se očekává, že více než 70% světové populace bude žít do konce roku 2050 ve velkých městech.


Výzkumníci zjistili, že jen 20 minut chůze denně v přírodě by mohlo snížit tendenci přemýšlet o negativních věcech.

Procházka s někým, koho milujete, nám také umožňuje budovat si osobní vztahy a současně získat jasnou mysl a otevřít si srdce. A to vše jen díky přírodě a mírnému cvičení.

15. Zvyšuje pocit pohody a inspirace

Básník Walt Whitman (autor Listů trávy) trávil dlouhé hodiny procházkou v přírodě. Řekl: „Věřím, že list trávy není nič jiné než dílem hvězd.“

Také řekl: „Tvář si nechte otočenou ke slunci a stíny padnou za vás.“Přírodu velmi vyzdvihoval a jednou se dokonce vyjádřil, že příroda by nás mohla dovést k naší osobní spáse.

Neustále se přírodou inspiroval a vy to můžete dělat také.

16. Snižuje bolest páteře

Procházka uvolňuje endorfiny, které jsou přirozeným lékem proti bolesti.

Udržuje také naše tělo funkčnější, aby nás nebolela páteř, což je často způsobené dlouhým sezením a sedavým způsobem života.

17. Zmírňuje depresi

Australská studie zjistila, že pravidelná procházka může snížit depresi a pokud se procházíte v přírodě, výsledek bude ještě vyšší.

Stanfordští vědci si také myslí, že objasnili důvod, proč trávení času v přírodě snižuje naše pocity deprese a úzkosti. Myslí si, že chůze brání lidem přemýšlet o věcech, které je znepokojují.

Je známo, že pokud lidé vidí barvy přírody jako jsou modrá, zelená atd., mění se jejich mozkové vlny na ty, které vytvářejí pocity štěstí a spokojenosti.

Pokud vám tato fakta nestačí na to, abyste se rozhodli pro pravidelnou procházku v přírodě, možná vás přesvědčí skutečnost, že chůze v přírodě zmírňuje duševní únavu a vyvolává pocity štěstí a pohody.

18. Zlepšuje zdraví kloubů

Procházka může obnovit zdraví kloubů. Když kráčíte, hustá vyživená krev cirkuluje do chrupavek, které působí jako houby, aby ji nasáli.

Můžete tak předejít zraněním kloubů a zmírnit jejich bolest. Chůze pomáhá obnovit spojení na mikroskopické úrovni.

19. Nutí pracovat vaše ruce, ramenní svaly, nejen nohy

Všichni víme, že při chůzi zapojujeme naše nohy, pánev, kotníky a chodidla. Uvědomili jste si ale, že tehdy zapojujete i bederní svaly, které podporují vzpřímenou polohu, vaše ramenní svaly a ruce?

Udržení si dobré pozice při chůzi vyžaduje zapojit doslova celé tělo.

20. Zmírňuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 60 %

Cvičení jakéhokoliv druhu snižuje riziko srdečních onemocnění o 60 %.

Chůze se stává jedním z nejjednodušších typů cvičení, které se dají provádět každý den.

21. Snižuje únavu

Pokud jste vyčerpaní, možná nebudete chtít jít na procházku, ale výzkum naznačuje, že vedle spánku můžete snížit únavu o 65 % právě procházkou.

Jak naznačuje Dr. Tim Puetz, výzkumník vedoucí jednu studii: „Příliš často věříme, že rychlý trénink nás vyčerpá – zejména, pokud se již cítíme unavení.

Nicméně, dokázali jsme, že pravidelné cvičení může ve skutečnosti vést ke zvýšení energie, zejména u lidí, kteří vedou sedavý způsob života.“

22. Můžete meditovat

Existuje důvod, proč taoisté uctívali přírodu a mnozí poustevníci nebo sadhu (indičtí poustevníci, kteří se vzdali světského života) trávili čas meditováním v lese nebo horské jeskyni.

Tichost, kterou nám příroda nabízí, je způsob, jak se můžeme přiblížit k naší opravdové, božské povaze, a to ani vůbec nemusíme být mnichem. Velmi se také doporučuje meditační procházka.


Zdroj: themindunleashed.com

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *