Proč nepít vodu z PET lahví? Pokud ne kvůli přírodě, tak pro tohle určitě

Němečtí výzkumníci objevili v 18 různých vzorcích balených vod endokrinní disruptory, které mohou nepříznivě ovlivnit reprodukční orgány.

Z až 24.520 podezřelých chemikálií nacházejících se ve vodě z plastových lahví, se jedna obávaná látka vyskytovala v téměř všech zkoumaných vzorcích.

Jde o 2-elylhexyl fumarát (DEHF) – endokrinní disruptor (narušovač), u kterého se opakovaně potvrdily anti-androgenní a anti-estrogenní účinky.

Endokrinní narušovače jsou látky, které:

 • zasahují do hormonálního systému
 • mohou způsobovat rakovinné nádory
 • vyvolávají porodní defekty
 • zapříčiňují kardiovaskulární onemocnění
 • přispívají k metabolickým onemocněním a poruchám vývinu

Na této studii pracovali Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem a Michael Schlusener s Thomasem Ternes z Německého federálního institutu hydrologie.

Potvrdili, že balená voda může obsahovat vysoké množství pro vaše zdraví nebezpečných látek. To u odborné veřejnosti vyvolalo vážné znepokojení.

Co konkrétně vědci objevili?

Autoři použili citlivé měření biologických procesů ve zkumavkách, aby zjistili celkovou estrogenní zátěž, kterou představuje voda skladována v plastech.

Většina z analyzovaných vzorků vykazovala kontaminaci. Neadresná spektrometrie s vysokým rozlišením poukazovala na přítomnost izomerů melati a furmátů jako možných kandidátů.

Kromě 2-elylhexyl fumarátu zjišťovali i možnou přítomnost dalších endokrinních disruptorů.

Jejich naměřené množství bylo totiž menší, než bylo nutné pro vyvolání tak silných pozorovaných biologických změn ve zkumavkách.

To znamená, že ve vodě musely být přítomny i další látky s podobným účinkem.

Melaty a furmáty jsou nejen biologicky, ale i chemicky dosti podobné ftalátům. Proto se vědci domnívají, že objevili novou, dosud přehlíženou skupinu endokrinních narušovačů (disruptorů).

Biologická síla naměřených chemikálií

Antagonickými aktivita vzorků na biologické procesy byla velmi silná. Ekvivalent 3,75 ml balené vody v láhvi deaktivoval receptory estrogenu a androgenu o neuvěřitelných 60 až 90%.

Balená voda analyzována ze šesti zemí vykazovala následující biologické vlivy:

 • estrogenní
 • anti-estrogenní
 • androgenní
 • progesterogénne
 • gluko-kortikoidní (steroidní)

Co můžete proti tomu udělat?

Odpověď je jednoduchá – nepijte balenou vodu z plastových lahví!

Kromě toho si můžete zakoupit vodní filtry, které odfiltrují nejen chlór a jeho sloučeniny, ale i další škodlivé látky.

Když si uděláte malý průzkum, není je až tak těžké sehnat i za poměrně málo peněz.

Například běžná filtrovací sada včetně filtru stojí jen kolem 700 Kč. Náhradní filtr vyjde na přibližně 200 Kč a vystačí pro 800 litrů vody.

Za 1 korunu tak můžete přefiltrovat až kolem 25 litrů vody.

Samozřejmě, ne všechny z nalezených 24.520 chemikálií je škodlivých. Proč je ale vědomě dodávat do těla a vystavovat se tak zbytečnému riziku?

Určitě jste i vy někdy ucítili příchuť chemikálií z plastové láhve a zvláště, pokud jste ji nechali odstát nějaký čas na slunci. Psali jsme zaké ZDE.

To je také jeden z hlavních problémů – i když vy láhev na slunci nenecháte, nevíte co s ní bylo děláno v distribučním řetězci, dokud jste ji nekoupili.

Zde následuje jedno zajímavé video (v angličtině) obsahující více informací, které je dobré vědět o balené vodě.

Závěr

Pokud vás tedy nepřesvědčily o nekupovaní vody v PET lahvích výzvy na ochranu přírody před plastovým odpadem, tak přímé ohrožení vašeho zdraví by snad mohlo.

Určitě o tom dejte vědět i svým známým, například sdílením našeho článku.

Zdroj: Study Finds Over 24,000 Chemicals In Bottled Water: Which Ones Are Harming You?

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

 1. Klára napsal:

  A co si takhle ověřovat zdroje?
  Podle Wikipedie nemá PET s BPA = bisfenolem A = endokrinním disruptorem nic společného, tedy ty informace jsou poněkud zavádějící… To ovšem není případ polykarbonátových lahví pro balení vody, které se nicméně na českém trhu nevyskytují. Alespoň o tom nevím.

  Nepolemizuji o tom, že některé plasty nejsou vůbec vhodné pro spojení s jakýmikoliv potravinami. A stejně tak, že by se PET lahve neměly používat vícekrát. Nicméně mnohem horší je např. ohřívat jídlo v plastových dózách, které k tomu nejsou určeny.
  Zajímavé je rozdělení plastů podle jejich škodlivosti např. tady:
  http://www.babygreenthumb.com/p-122-safe-plastic-numbers-guide.aspx

  A k těm PETkám a výzkumu výše: http://www.napcor.com/PET/pet_faqs.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *