Odhaleno! Tento známý nápoj zvyšuje riziko infarktu či mozkové mrtvice

popularny-napojKdyž se cítíte unavení nebo máte málo energie, většina z vás jako první sáhne po kávě. Druhým oblíbeným “řešením” jsou pak energetické nápoje. Nejznámější z nich, Red Bull, se v reklamách prezentuje jako nápoj, který vám dává křídla.

Sponzorováním mnohých extrémních sportů jeho výrobce propaguje marketingové motto o tom, že podporuje aktivní lidi a inovativní myšlenky. Co však opomene říct, jsou potenciální zdravotní nebezpečí svého ikonického výrobku.

Red Bull a jeho rizika na kardiovaskulární systém

Tento populární nápoj se pojí s mnoha problémy srdce a cév. Scott Willoughby, hlavní výzkumník kardiovaskulárního vědeckého centra v Královské nemocnici v australském městě Adelaide, udává, že jen jednu hodinu po požití Red Bullu se krev člověka stane abnormální a připomíná krev pacientů nemocných na srdce.

Willoughby varuje, že v kombinaci s vysokým krevním tlakem nebo stresem, může způsobit poškození cév a také zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Toto je obzvláště nebezpečné pro lidi, kteří mají predispozice na kardiovaskulární onemocnění.

Jak jednotlivé ingredience v Red Bullu ovlivňují organismus

Primárními složkami Red Bullu jsou kofein a cukr. Ten se nachází ve formě sacharózy, glukózy a glukuronolaktonu. Také obsahuje aspartam – umělé sladidlo spojované s neurotoxickými, metabolickými, alergenními, fetální a karcinogenními efekty. Originální výrobce Red Bullu v Rakousku dokonce varuje své zákazníky, aby nepili více než dvě plechovky denně.

Podobně jako je tomu i u jiných kofeinových nápojů, Red Bull vám poskytne rychlý příval energie, který má však jen krátké trvání. Proto se pak cítíte, že potřebujete další. A pak zase další. Dostanete se tak do začarovaného kruhu a mnoho lidí se na něm, případně na jiných energetických nápojích, stanou závislí.

Kromě nepříznivých efektů spojovaných s vysokou koncentrací kofeinu, obsahuje Red Bull spoustu dalších ingrediencí, které dosud nebyly pořádně prozkoumány.

Proč je nebezpečné kombinovat Red Bull s jinými aktivními látkami

Mnoho lidí kombinuje Red Bull s alkoholem, což jen přidává k potenciálním rizikům. Znamená to totiž mixování stimulantu s s ukliďňovačem. Taková kombinace může tělo neúměrně přetížit a vést až k vážným následkům.

Podle článku publikovaného v roce 2001 v deníku Medicine, Science and Law (Medicína, věda a právo), když se zkombinuje Red Bull s efedrinem, což je jinak také stimulant, výsledkem může být akutní psychóza.

Závěr

Je obzvláště politováníhodné, že Red Bull a ostatní povzbuzující nápoje, jsou propagovány směrem k mladým lidem a studentům. Vytváří se tím celá generace lidí, kteří nejsou schopni dosáhnout normální úrovně energie přirozeným způsobem.

Co je tedy alternativou k pití nadměrného množství kofeinových nápojů?

Mnozí experti radí, že děláním následujících věcí můžete úspěšně zvýšit svou energetickou úroveň:

  • zlepšete stravu
  • zvyšte příjem omega-3 kyselin
  • omezte cukr
  • snižte úroveň stresu
  • dopřejte si dostatek kvalitního spánku
  • pravidelně cvičte

Zdroj: This Popular Beverage Increases Your Stroke & Heart Attack

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *