Jednoduché řešení, které vám lékař nepoví. Darujte krev a snížíte riziko infarktu i mrtvice až o 75 %
Ohledně cholesterolu však mezi lidmi panuje mnoho nedorozumění. Dnes se budeme blíže věnovat tomu, jak těmto zdravotním rizikům předejít.
Fakta o cholesterolu a o tom, jaký má vliv na vaše cévy
U cholesterolu není až tak důležitá jeho celková úroveň v krvi, ale poměr mezi různými druhy cholesterolu.
Vezměme si člověka s celkovým cholesterolem 300. To může evokovat přímo hrůzu v očích. Vždyť je to přece vysoké číslo, že?
Jaký je správný poměr HDL a LDL cholesterolu?
Pokud je hladina dobrého cholesterolu 85 až 90 (relativně běžné rozmezí u žen), pak je poměr správný a není nutno se obávat zvýšeného rizika.
Jenže mnoho členů z prostředí lékařské komunity chtějí, aby právě hladina celkového cholesterolu 300 byla vnímána jako nebezpečná. A na zkladě tohoto strašení následně hned předepíší užívání léků pro snížení cholesterolu – tzv. statinů.
Ale ještě jednu opakujeme – důležitý je primárně poměr mezi „špatným“ LDL a „dobrým“ HDL cholesterolem.
Pokud chcete mít mnohem ucelenější obraz o vaší krevní hladině cholesterolu, vyžádejte si rozbor ve speciální krevní laboratoři.
Zajímavé zjištění ze statistik ohledně žen
Při zkoumání medicínských statistik vědci přišli k zajímavému zjištění, že infarkty myokardu a mozkové příhody (mrtvice) se téměř vůbec nevyskytují u žen během reprodukčního věku.
Proč je tomu tak? Čím se tyto ženy liší od mužů?
Zřejmě už tušíte, o co jde. Jde o menstruaci. Při ní se totiž z těla odstraňuje část krve, čímž dochází ke snižování její hustoty.
No, a právě tento fakt chrání ženy v reprodukčním věku před infarktem a mozkovou mrtvici.
Muži samozřejmě tento ochranný efekt menstruace nemají, a proto se u nich tato onemocnění vyskytují poměrně často, a to i v mladším a středním věku.
Avšak po menopauze se uvedené riziko u žen a mužů vyrovnává.
Pravda, která vám celou tu dobu hledí přímo do obličeje
Postupně se dostáváme k jádru našeho článku. Tím je otázka, jak zajistit zředění husté krve také u mužů nebo u žen po menopauze, tedy v jakémkoliv věku?
Na to existuje jedna extrémně užitečná věc – darování krve.
Výzkum prováděný Dr. Jonathanem V. Wrightem v 90. letech minulého století zjistil, že lidé, kteří darovali krev alespoň jednou nebo dvakrát do roka, vykazovali až o 75 % nižší riziko infarktu myokardu a náhlé mozkové příhody.
K podobným zjištěním dospěl i výzkum prováděný ve Skandinávii, při kterém se testovala ještě mnohem větší skupina lidí. Riziko se snížilo o 75 až 80 %. Žádná tabletka na cholesterol nemá takový dobrý účinek!
A proč vám o tom lékař neřekne? Určitě se tuto otázku nyní sami sebe ptáte. Proč o tak závažné věci, která má takové jednoduché řešení, vám lékař ještě neřekl?
No představte si, co by se pak stalo se všemi těmi léky proti vysokému cholesterolu. Zřejmě by jejich prodej totálně zkolaboval.
No, a právě to je zřejmě důvod, proč o tom lékaři velmi neříkají. Z předepisování léků na cholesterol mají obvykle tučné provize od farmaceutických firem.
No a vy sice dosáhnete nižší hladiny cholesterolu v krvi, ale zároveň vám léky přinesou množství hrozivých vedlejších účinků.
Zde se můžete podívat na jedno vskutku zajímavé video (v angličtině) o darování krve a snížení rizika cévních příhod:
Závěr
Pokud si chcete výrazně snížit riziko infarktu myokardu nebo mozkové příhody, tak se překonejte a jděte alespoň jednou ročně darovat krev.
Samozřejmě, můžete i častěji, pokud chcete. Pomůžete tím nejen sobě, ale možná tím i někomu jinému zachráníte život. A za tu „námahu“ to určitě stojí. Co myslíte?