Jalapeños přebírají vládu – zdravá potravina, o které jste v tomto směru nikdy neslyšeli

Přehánět zdravotní přínosy potravin se stalo v dnešní době módní záležitostí. Některé jsou však opravdu překvapivé. Máte rádi jalapeňos a dokážete snést jejich chuť? Pokud ano, máte štěstí, protože je to zjevně pravá superpotravina.

Účinnou složkou těchto malých zelených papriček je kapsaicin, mocný nástroj bojující proti řadě zdravotních problémů. Kapsaicin je stejná složka, která se používá v pepřových sprejích na obranu osob, ale může vás také chránit před různými chorobami!

Čerstvé jalapeňos neobsahuje tuk a má pouze 4 kalorie, 1 gram sacharidů, stejný podíl bílkovin a 0,4 gramu vlákniny. Na druhé straně jsou bohaté na draslík, beta-karoten, vitamíny A, C, B a K a také na kyselinu listovou.

Zde jsou některé zdravotní přínosy jalapeňos:


1/ Snížení hmotnosti

Obsahuje kapsaicin, látku podporující hubnutí. Aktivuje hnědou tukovou tkáň a tak spouští proces spalování tuků. Kapsaicin také může zvýšit metabolismus o 4-5% denně, protože bylo zjištěno, že potlačuje chuť k jídlu.

2/ Ulevuje od bolesti

Kapsaicin dočasně blokuje receptory bolesti v těle. Vědci však stále varují, že jalapeňo papriky by neměly být aplikovány přímo na kůži, ale doporučují použití sprejů, které pomáhají zmírňovat bolest způsobenou pásovým oparem, diabetickou neuropatií, artritidou a dokonce migrénou.

3/ Bojuje proti rakovině

Studie ukazují, že kapsaicin dokáže bojovat proti více než 40 typům rakovinných buněk bez vlivu na zdravé buňky těla. Také se věří, že dokáže zabránit růstu a dělení rakovinných buněk.

4/ Léčba nosní kongesce

Horkost, kterou capsaicin vytváří, čistí dutiny a cesty dýchací, což pomáhá při léčbě zánětu dutin.

5/ Prospěšné pro srdce

Předběžné výzkumy naznačují, že konzumace 5 gramů capsaicinu před jídly s vysokým obsahem sacharidů snižuje hladinu cukru v krvi, a cukrovka je jedním z hlavních faktorů srdečních onemocnění.

6/ Léčba vysokého krevního tlaku

Papričky, včetně jalapenos, jsou bohaté na flavonoidy, vitamin C a vitamin A, které snižují krevní tlak.

7/ Boj proti infekcím

Existují nějaké důkazy, že capsaicin může zpomalovat růst kvasinek a bakterií způsobujících potravinové otravy a dokonce bojovat proti některým infekcím, jako je chlamydie, streptokokové infekce krku a zubní kaz. Nicméně, většina těchto výzkumů byla provedena pouze v laboratorních studiích.

8/ Prevence žaludečních vředů

Nedávné výzkumy naznačují, že kořeněná jídla nejsou příčinou žaludečních vředů. Jelikož však capsaicin bojuje proti zánětu v těle, tyto papričky mohou předcházet žaludečním vředům.


Studie dokonce naznačují, že mohou pomoci zabít některé bakterie H. Pylori v žaludku. Pokud však již trpíte žaludečními vředy, poraďte se s lékařem, než budete konzumovat kořeněná jídla.

9/ Skvělé během těhotenství a pro dítě

Tyto papričky jsou bohaté na kyselinu listovou nebo kyselinu pteroylmonoglutamovou, která je známa pro svou pomoc při tvorbě nervové trubice a tvorbě červených krvinek u prenatálních dětí. Jedna šálek jalapenos obsahuje 11 procent denně doporučené hodnoty kyseliny listové.

Před tím, než začnete nahrazovat jídlo jalapeňos, nebo jich nakládaných sníte celou sklenici , je důležité vědět, že nejlepší způsob, jak začít využívat přínosy kapsaicinu, je přidat několik plátků jalapeňos na vrchol jídel, přidat je do salsy nebo dipů, nakládat je, nebo naložit několik jalapeňos do oleje s chilli.

Přidejte čerstvé jalapeňos do vajec, omáček, rozmačkaného avokáda a mletého masa, abyste zvýšili výživovou hodnotu a chuť.

S časem budete mít větší toleranci na koření a díky těmto pálivým malým zázrakům si užijete zdraví!

Je čas oživit svůj život jalapeňos!


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *