Co zaručí trvanlivý vztah? Sociologie tvrdí, že jsou to tyto 2 věci

TRVALY VZTAHVe svém článku “Mistr lásky” autorka Emily Smithová uvádí, že ze všech párů, které se vezmou, jen 3 z 10 zůstane ve zdravém a šťastném manželství.

Například v červenci, který je nejoblíbenější měsíc pro svatby, si své ano pouze v Americe řekne přibližně 13 tisíc párů, čímž se zaváží k doživotnímu partnerství (pokud se časem nerozvede).

Studium manželství

Sociologové poprvé začali studovat manželství jeho pozorováním v akci v 70-tých letech 20. století. Byla to reakce na tehdejší krizi, kdy se lidé rozváděli v tempu jako nikdy předtím.

Obávali se, jaké důsledky budou mít tyto rozvody na děti.

Proto se psychologové rozhodli rozhodit na manželské páry “vědecké sítě”. Přivedli je do svých laboratoří (či ambulancí), kde je pozorovali a snažili se zjistit, jaké jsou ingredience zdravého a trvanlivého vztahu.

Tým výzkumníků napojil páry na elektrody a pak se jich ptali několik otázek o jejich vztahu, jak se setkali, jaké měli hlavní konflikty a také se zajímali o jejich pozitivní myšlenky.

Dokud testovací páry vyprávěly, elektrody zaznamenávaly jejich průtok krve, tlukot srdce a míru pocení.

Pak poslali výzkumníci páry domů. Znovu je kontaktovali o šest let později, aby zjistili, zda jsou stále spolu.

Z údajů, které získali, rozčlenili páry do dvou hlavních skupin:

  • mistři
  • pohromy

Mistři byli stále šťastně spolu i po 6 letech. Pohromy se buď rozešli nebo byli sice pořád spolu, ale chronicky nešťastní.

Co má s tím vším společného psychologie?

Problém byl, že i “katastrofy” stále vykazovaly známky vzájemné fyzické přitažlivosti, ale ve stylu bojového nebo únikového módu.

To znamená, že biologické faktory v tom nebyly.

Sezení vedle svého partnera a vzájemná konverzace však byla pro ně podobná trauma, jako kdyby čelili zuby čeřícím tygrovi.

“Existuje zvyk stavu mysli, který mají mistři”, vysvětluje v interview jeden z výzkumníků. “Je jím toto: Vyhledávají ve svém sociální okolí věci, které mají rádi a za které rádi poděkují. Budují tuto kulturu respektu a vděčnosti velmi cíleně.

Pohromy, na straně druhé, vyhledávají ve svém sociálním okolí partnerovy chyby. “

Jasné signály

Vědci zjistili, že pohrdání je důvodem číslo 1, který trhá partnerské vztahy.

Lidem zaměřujícím se na kritizování druhých, unikne 50 % pozitivních věcí, které jejich partneři dělají. Mohou dokonce vytvořit i negativitu tam, kde žádná není!

Lidé, kteří nastavují svým partnerům studené rameno – čili je vědomě ignorují nebo na ně reagují minimálně – ničí své vztahy tím, že se jejich partner pak cítí zbytečný, neviditelný a bezcenný.

Lidé, kteří se ke svým partnerům chovají s despektem a neustále je kritizují, nedělají nic jiného než další škodu svému vztahu.

Laskavost je druhý nejdůležitější indikátor (spolu s emocionální stabilitou) spokojenosti a stability ve vztahu. Laskavost dělá to, že se každý z partnerů cítí, že je o něj postaráno, rozumí se mu, čili jednoduše, že je milován.

Nejtěžší je praktikovat laskavost samozřejmě během hádky. Je to však ten nejdůležitější čas, kdy to je třeba dělat.

Pokud necháte pohrdání a agresivitu uniknout zpod kontroly během konfliktu, může to na vztahu nadělat nenapravitelnou škodu.

“Laskavost neznamená, že nebudeme vyjadřovat svůj hněv”, vysvětluje Julie Gottmanová, “ale laskavost určuje to, jak si zvolíme vyjádřit svůj hněv.

Můžete po svém partnerovi házet kopí. Nebo mu můžete vysvětlit, proč se zlobíte a cítíte se zranění. To je ta milejší cesta. “

Když chtějí lidé praktikovat laskavost, myslí se tím především malé akty štědrosti, jako například vzájemné kupování si dárků nebo vzájemná masáž tu a tam.

Toto jsou výborné příklady vstřícnosti, ale laskavost by měla být zabudována i přímo do “hřbetní kosti” vztahu prostřednictvím toho, jak se k sobě navzájem partneři dennodenně chovají. A to bez ohledu na to, zda si dají někdy masáž či obdaří čokoládou.

banner squareDalší mocné strategie laskavosti se týkají sdílených požitků.

Jedním klasickým příkladem u vztahů, které končily pohromou bylo, že nedokázali navázat spojení při dobrých zprávách týkajících se toho druhého.

Když se například jeden z partnerů pochlubil povýšením v práci, druhý na to reagoval nezainteresovane – podíval se na hodinky nebo ukončil konverzaci stručnou poznámkou typu “Tak to je tedy hezké”.

Časem se začnou kupit běžné stresy společného života jako děti, kariéra, přátelé a další rušivé vlivy zatlačit čas na romantiku a intimní chvíle.

Tehdy začnou partneři vynakládat méně námahy na budování svého vztahu a nechávají drobné spory postupně ho zničit.

U většiny sňatků míra uspokojení prudce klesá během prvních několika let společného života. Nicméně páry, které nejen spolu vydrží, ale žijí dlouhá léta šťastně, vždy vede napřed duch laskavosti a štědrosti.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: Social Science Says Lasting Relationships Come Down To 2 Basic Traits

KAM DÁL 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *