Co se vlastně děje ve vašem těle během alkoholové opice
Všichni jsme tam už jednou byli. Vyprahlá ústa. Siná, bodavá bolest hlavy. Degradace základních kognitivních schopností. Zmítání se ve vlastní sebelítosti.
Ano, to vše je obávaná alkoholová opice.
Když vezmeme v úvahu těžké stavy po konzumaci alkoholu, je překvapující, že v průměru jeden ze šesti lidí se těžce opíjí až 4 krát do měsíce, respektive jednou za týden.
Možná je to i tím, že konzumace alkoholu se navzdory reklamním omezením tvrdě propaguje. Jen v USA, se v letech 2002 až 2014 vynaložilo na jeho propagaci až 8 miliard dolarů.
O čem se však již v těchto reklamních spotech nemluví, je popis toho, co následuje po “dobré páteční noci” – objímání svého porcelánového přítele na druhý den ráno.
Co přesně se odehrává v našem organismu během štřízlivění, které doprovázejí bolesti hlavy, nevolnost a letargie?
Mnozí byste svalili uvedené příznaky na dehydrataci. To je sice částečná pravda, no studie naznačují, že do hry je zapojeno mnohem více významnějších faktorů.
Pohled dovnitř těla
Symptomy provázející stavy po požití alkoholu se týkají několika oblastí:
- Přímé fyziologické dopady alkoholu na mozek a další orgány
- Stavy alkoholické závislosti
- Nealkoholové faktory, jako toxicita ostatních přídatných látek nacházejících se v alkoholických nápojích
- Narušení spánkových cyklů
Důkazy ukazují, že celkový stav během opice ovlivňuje současně několik faktorů. My se v následujícím textu zaměříme na popis každého z nich.
Váš žaludek i střeva jsou oteklá
Alkohol přímo dráždí žaludek a střeva, důsledkem čehož se vytvoří zánět žaludeční výstelky (např. Gastritida), s čímž je spojeno opožděné vyprazdňování žaludku.
Toto se týká především nápojů s vysokým obsahem alkoholu (nad 15 %). Jde tedy o některé druhy vín, likérů a samozřejmě lihovin, takzvaného “tvrdého alkoholu”.
Vysoká konzumace alkoholu může vést až ke ztučnění jater, tedy k nahromadění triglyceridů a volných mastných kyselin v jaterních buňkách. Kromě toho, alkohol zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, jakož i sekreci trávicích šťáv v pankreatu a střevech.
Každá z těchto věcí během opice dokáže vyvolat zvýšenou bolest dutiny břišní, nevolnost, ale i známé zvracení.
Váš mozek je hladový
Jelikož alkohol vede k ztukovatění játer, která jsou tak méně efektivní při plnění svých úkolů, následuje pak nahromadění nezpracované kyseliny mléčné, která zpomaluje tvorbu glukózy v krvi. K tomu přidružený omezený příjem potravy v důsledku nevolnosti, produkci glukózy zpomalí ještě víc.
A protože glukóza je primární potravou pro mozek, hypoglykémie pak přispívá k projevům alkoholové opice, příznakům jako jsou únava, slabost a výkyvy nálad.
Cukrovkáři jsou zvláště citliví na fluktuace hladiny krevního cukru. Nepodařilo se však zatím spolehlivě prokázat, zda nízká koncentrace cukru přispívá k projevům opice i symptomaticky.
Jste žízniví a nutričně vyčerpaní
Není pochyb o tom, že alkohol je močopudný.
Konzumace 50 gramů alkoholu spolu s 0,25 litru vody (což jsou přibližně 2 půldeci tvrdého alkoholu zapitého sklenicí vody nebo 3 deci vína) vede k eliminaci 0,6 až 1 litru vody, během příštích několika hodin.
Alkohol také zpomaluje vylučování hormonů hypofýzy, které jsou zodpovědné za re-absorpci vody a elektrolytů v ledvinách. Proto se po požití alkoholu, namísto opětovné absorpce, vyloučí močí z těla ven.
Pocení, zvracení a průjmy. To jsou všechno běžné příznaky opice, které mohou nadále přispívat ke ztrátě tělesných tekutin a nerovnováze důležitých minerálů.
Váš mozek vysílá chybné signály spánkové
Alkohol je běžně považován za uklidňující. Na mozek má z počátku sedativní účinek, protože potlačuje produkci glutamátu – mozkového stimulantu, jehož úkolem je udržet nás při vědomí.
Nicméně když hladina alkoholu v krvi klesá k nule (období během opice), naše tělo reaguje zvýšenou produkcí uvedeného stimulantu. To pak vede k poruchám spánku, jakož i k podráždění žaludku.
Chemie vašeho mozku je totálně rozhozená
I když přesný mechanismus, jak alkohol způsobuje bolesti hlavy není zatím znám, výzkumy ukazují, že to má něco dočinění s přenašeči nervových vzruchů histaminem, serotoninem a prostaglandiny.
Intoxikace alkoholem vede také k vazolidatácii (rozšiřování cév), která vyvolává bolesti hlavy a nízký krevní tlak.
Procházíte abstinenčními příznaky odvykání si od alkoholu
Jedna klinická studie hodnotila závažnost odvykací epizody u alkoholiků měřením 10 příznaků běžně přítomných i během opice, jakými jsou nevolnosti, zvracení, zimnice, pocení, úzkost, bolesti hlavy či různé smyslové poruchy.
Pozorování faktu, že opětovná konzumace alkoholu tak během odvykání, jakož i během opice, ulevila nepříjemným příznakům, napovídá o tom, že tyto dva stavy sdílejí společný proces.
Vyhýbejte se černé hmotě: Ostatní přídatné látky v alkoholových nápojích, které přispívají k opici
Většina alkoholických nápojů obsahuje malé množství biologicky aktivních substancí. Nejčastěji se jedná o různé příchutě, aromatické látky a barviva.
Výzkum ukázal, že alkoholické nápoje sestávající z čistého ethanolu a vody (jako například vodka) způsobují menší projevy opice, než nápoje s vyšším množstvím přídavných látek, jakými jsou whiskey, brandy nebo červené víno.
Pro zpřesnění výsledků je však nutné provést více výzkumů.
Pár závěrečných doporučení jak se vyhnout nepříjemné kocovině
Nejúčinnější cestou, jak se vyhnout alkoholové kocovině, je abstinence. Nicméně konzumace alkoholu je hluboce zakořeněná v naší kultuře a ne vždy se ji lze vyhnout.
Podívejme se proto na pár jednoduchých kroků, kterými se dají minimalizovat nepříjemné po-alkoholické stavy:
- Nemixujte alkohol navzájem, ani s bublinkovými nápoji a už vůbec ne s těmi light
- Zůstaňte dobře hydratovaní před, během i po pití alkoholu
- Snězte něco před pitím
- Nekuřte v den, kdy budete pít
- Vybírejte si nápoje rozumně (spíše čistší destilované lihoviny než tmavé likéry)
- Vytancujte to (nebo proveďte jinou tělesnou aktivitu)
- Pokud se vám i přes nejlepší snahu nepodaří kocovině vyhnout, ulevit si můžete i běžnými léky, jako Paralen či Ibuprofen. Ty však často mají vedlejší účinky.
Související
- Toto se stane, když vypijete vodu ráno hned po probuzení
- Skutečná příčina bolestí – Jak je páteř spojena se všemi orgány
- Plastové láhve nás tráví: Co znamenají symboly na jejich dně?
- Přírodní způsoby jak odstranit akné, fleky a jizvy na tváři
Zdroj: Here ‘s What Is Actually Happening to Your Body During a Hangover