Přírodní způsoby jak odstranit akné, fleky a jizvy na tváři
Onemocnění kůže jsou provázené různými symptomy, v závislosti na typu akné. Nejčastěji jsou to uhry (komedony), které mohou být otevřené s černým povrchem, uzavřené, nebo takové, které nejsou ani vidět (mikrokomedonů).
Při akné se navíc tvoří různé druhy vyrážek, červené a zanícené (papuly), hnisavé (pustuly). V pokročilých a nesprávně léčených stavech dochází k intenzivním zánětům a tvorbě hrbolů (uzlíky), které zanechávají vředovité vzezření kůže.
V krátkosti o 3 hlavních druzích akné
Akné vulgaris. Nejčastější druh akné je zapříčiněn zvýšeným uvolňováním testosteronu, obvykle v období puberty, v důsledku čehož dochází k nadměrné produkci tuků a podkožního mazu (sébum), tvořeného v podkožních žlázách. V období puberty testosteron také stimuluje tvorbu keratinu, bílkoviny v kůži, který blokuje póry. Tento druh se vyskytuje zejména na obličeji, avšak také na zádech, ramenou a hrudi.
Akné conglobata. Rozvinutější a těžší forma akné vulgaris, při které dochází k tvorbě cyst a vředů z hloubkových zanícených a hnisajících pustuly, které nedokážou svůj obsah vyplavit na povrch kůže, ale místo toho infikují okolní tkáň.
Akné rosacea. Tento stav se vyskytuje obvykle ve středních letech, obvykle mezi 30 – 40 rokem. Tvář je pokryta zapálenými vyrážkami podobně jako u akné vulgaris.
Tento stav je nejvíce způsoben hormonální nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentními plísňovými (parazitárními) infekcemi, metabolickou nerovnováhou, trávicími obtížemi a nedostatkem živin, obvykle vitamínů skupiny B.
Konvenční léčba akné
Dermatologové svým pacientům rádi podávají léky jako Benzoyl peroxid, Tretinoin, Roaccutane, antibiotika a jiné, což často způsobuje pálení kůže, lupy a jiné kožní poruchy, depresivní a sebevražedné stavy a zejména zkompromitovaný imunitní systém s výslednými systemické infekcemi jako kandidiáza. A to vše bez požadovaného dlouhodobého efektu.
Samozřejmě, životospráva a hlavně stravování se obvykle podceňuje nebo se vůbec nebere v úvahu.
Hlavní příčiny akné
Základní příčinou akné je nedostatečná výživa a přemíra cukrů, transmastných kyselin a vařením zničené jídlo. To vše významně oslabuje imunitní systém, ničí enzymy a následně způsobuje metabolickou nerovnováhu.
Pokud jde o akné v pubertě, musíme si uvědomit jeden základní fakt: tělo člověka tehdy prochází klíčovými změnami a namáhavým obdobím, a nutně potřebuje to nejlepší a nejkvalitnější palivo. Ne druhořadé odpadní strusky, které těmto pubertálním změnám nijak nepomohou, ale naopak, připraví tělo o jeho vitalitu.
Teenageři jsou obvykle, co se týče stravy, rebely. Vysmívají se té dobré babičce, která jim nabízí ovoce a zeleninu a jiné plody z vlastní zahrady. Upřednostňují pochutnat si na výdobytcích modernismu jako McDonald, bagety přeplněné sýry, hranolcích, pizze, Coca-colách, Redbullech a podobně. Vždyť paní doktorka přece řekla, že akné nemá se stravou nic společného.
Akné, podobně jako i jiná častá onemocnění, se stalo velmi atraktivním a výnosným obchodem pro farmaceutické korporace, které se prostřednictvím lékařů na takzvaných vzdělávacích seminářích, usilovně snaží pacienty přesvědčit, že strava a akné nemá žádnou souvislost.
Výzkumy a jejich výsledky, které se z obchodních a ekonomicko-politických důvodů jaksi nedostávají veřejnosti k dispozici, však svědčí o opaku a tedy o tom, že (a to si dobře zapamatujte, protože pokud tomu nevěříte teď, jednou budete tuto informaci hledat) úspěch lze dosáhnout jedině ukázněnou změnou životního stylu. Zejména úpravou stravy se zvýšeným komplexním přísunem nutričních prvků.
Strava a akné
Postiženým pacientům byla během výzkumů podávána upravená strava ve složení 44 % bílkovin, 35 % sacharidů a 21 % tuků. Výsledky ukázaly: a) podstatné snížení testosteronu a, b) zvýšení P450, který hydroxyluje Estridiol, což bylo terapeutickým plánem. Naproti tomu, strava založená na uhlohydrátech ve složení 10 % bílkovin, 70 % sacharidů a 20 % tuků měla opačný účinek a podpořila rozvoj akné.
Je třeba vyloučit nebo alespoň omezit potraviny s vysokým obsahem jódu, kravské mléko (především kvůli překyselování a kvůli obsahu hormonů a antibiotik), transmastné kyseliny (hlavně margaríny a rostlinná másla) a jídla s vysokým obsahem tuků.
Cukry, inzulín a chrom
Mnoho dermatologů se shoduje v tvrzení, že inzulín je účinným lékem při akné, protože opakované výzkumy a experimenty a zejména biopsie kůže potvrdily u pacientů značně sníženou toleranci glukózy kožní tkáně a / nebo inzulínovou rezistenci.
Někteří výzkumníci nazvali akné kožní cukrovkou. Pacientům byl podáván inzulín v dávkách 5 až 10 jednotek 2 až 3x týdně systémově nebo přímo do postiženého místa. Vzhledem k známému imunosupresivnímu účineku nadměrných cukrů ve stravě, je nutné vyloučit všechny koncentrované uhlohydráty. Kvasnice s vysokým obsahem chromu jsou schopny zvýšit toleranci glukózy v kůži, snížit inzulínovou rezistenci a v konečném důsledku výrazně a rychle zlepšit stav nemoci.
Vitamín A
Retinoidy, včetně orálního vitamínu A jsou známé tím, že snižují produkci podkožního mazu a hyperkeratózy (hyperaktivitu tukového pouzdérka). Retinol je účinným při léčbě akné, avšak až při vysokých a toxických dávkách jako 300000-400000 IU denně v období 5-6 měsíců.
Vitamín AE emulze – vysoké dávky v netoxické formě
V roce 1963, kdy Dr. Contreras začal pracovat jako klinický onkolog, se používání vitaminu A jako užitečného činidla u maligních nádoru považovalo za nelogické a absurdní.
Nyní se vitamin A akceptuje jako činidlo při širším použití u větších epitelových rakovin, tak i při epidermálních karcinomech, chronické leukémie a karcinomu z přechodného epitelu. První normální studie možných protinádorových účinků vitaminu A se začaly provádět v Mugos Laboratories v Mnichově v Německu.
Bylo prokázáno, že rakovina plic u norských námořníků byla méně rozšířena než u jiných skupin, a to i v těch případech, kdy kouřili už od dětství. Logika naznačuje, že by to mělo být naopak. Po prostudování tohoto fenoménu se zjistilo, že od dětství jedli velké množství jater syrových ryb, bohaté na vitamin A.
Logický závěr byl, že vysoké dávky vitaminu zabránily růstu rakoviny plic i u silných kuřáků. Také se ale zjistilo, že vysoké dávky vitaminu A byly toxické a mohly by způsobit nepříznivé reakce. Hlavním cílem bylo tedy zjistit, jaké dávky vitamínu A by byly dostatečné k tomu, aby se daly pozorovat ochranné nebo léčivé účinky a zároveň by nedošlo k poškození jater.
Řešení našel jeden z výzkumníků, když zjistil, že nezpracované mléko také obsahovalo tento vitamín a ani děti, které jim byly kojeny, nikdy nezažili toxické účinky. Příroda si tedy sama našla řešení tím, že zahrnula vitamin A do mléka ve formě mikro-emulzifikátoru.
Výzkumníci z laboratoří Mugos pokračovali v přípravě různých emulzních koncentrací, aby nakonec sformulovali svůj známý, vysoce koncentrovaný A-Mulsin. Jedna jeho kapka obsahuje 15 000 jednotek vitaminu A. Rovněž dokázali pacientům podat až jeden milion jednotek denně v postupných dávkách aniž by vyvolaly toxikaci jater.
Vysvětlení je takové, že v emulzní formě se vitamín A absorbuje přímo do lymfatického systému, aniž by se ve velkém množství dostal do jater. Po vyřešení problémů s toxicitou bylo možné testovat výrobek ve vysokých dávkách. Ukázalo se, že emulzní vitamin A má tyto účinky:
- v normálních dávkách chrání tkáň a zrak;
- v dávkách od 100 000 do 300 000 jednotek denně účinkuje jako možný stimulant imunitního systému;
- v dávkách od 500 000 do 1 000 000 jednotek denně účinkuje jako možné protirakovinné činidlo, zejména u kožních karcinomů
Doporučená dávka výrobce je 5 kapek emulzního vitaminu A a E, třikrát denně nebo podle doporučení lékaře.
Tato emulsifikovaná forma vitaminu A se doporučuje jako bezpečná náhrada moderních toxických syntetických retinoidů, které se v současnosti používají při léčbě akné.
Zinek
Zinek je při léčbě akné životně důležitý. Účastní se na aktivaci lokálního hormonu – bílkoviny, která váže retinol (retinol-binding protein), hojení ran, stimulaci imunity a regeneraci tkáně. Ne všechny studie vlivu zinku na akné přinesly kladné výsledky. Ty byly různé v závislosti na formě použitého zinku.
Například, šumivá forma zinku sulfát měla účinek podobný antibiotikům skupiny tetracyklinů, ovšem s menšími vedlejšími účinky z dlouhodobého užívání. Naproti tomu, obyčejná tabletová forma zinku sulfát přinesla podstatně menší úspěch. Většina pozorovaných pacientů hlásila zlepšení stavu až po 12 týdenním užívání zinku sulfát, i když u některých pacientů došlo k dramatickému zlepšení mnohem dříve.
Během jiné studie byl v průběhu 2 měsíců polovině z 66 pacientů podáván zinek glukonát (30 mg elementárního zinku) a druhé polovině bylo podáváno placebo. Ve skupině pacientů, kterým bylo podáváno placebo, bylo zánětlivé skóre sníženo z 58 na 47, přičemž u pacientů ze zinkem glukonát kleslo skóre ze 49 na 27. Výsledek jednoznačně prokázal, že 24 z 32 pacientů reagovalo na zinek glukonát pozitivně.
Nedostatek zinku je spojen s mnoha jinými kožními onemocněními, hlavně se syndromem zinkové nedostatečnosti (acrodermatitis enteropathica). Nejnižší hladinou zinku v krevním séru trpí muži ve věkové skupině 13-14 let.
Piridoxín (B6)
Ženy, u kterých dochází ke zhoršení stavu akné v předmenstruačním období, dobře reagují na vitamin B6, který hraje důležitou roli při metabolismu steroidních hormonů.
Kyselina pantoteová (vitamin B5)
Kyselina pantoteová je fyziologicky aktivní při syntéze cholesterolu a steroidních hormonů a je prospěšná pouze ve vysokých dávkách. To bylo zjištěno při pozorování 100 pacientů ve věku 10 až 30 let (80 % pacientů bylo ve věku 13-23 let) s různými stádii choroby. Denně jim bylo podáváno celkem 10 gramů kyseliny pantoteové v dávce rozložené na 4-krát během 24 hodin.
Nemocným byl navíc lokálně aplikován krém s 20 % kyseliny 4 až 6-krát denně. V průběhu 1 až 2 dnů došlo ke snížení produkce podkožního mazu a v průběhu 1 až 2 týdnů se výrazně snížila tvorba nových lézí. Zároveň byla viditelná regrese těch starých. Navíc nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.
ORTOMOLEKULÁRNÍ MEDICÍNA
Výzkumný lékař ortomolekulární medicíny Dr. Carl Pfeiffer rovněž považuje akné za výsledek výživové nedostatečnosti. Léčebný protokol pro akné zaznamenal ve své knize Mental and Elemental Nutrients.
Obojí, kůže i nervový systém jsou ektodermálními strukturami (vznikly z podobné tkáně během jejich vývoje) a pravděpodobně proto oba tyto systémy vyžadují potřebné výživové prvky, kdy jejich absence způsobuje poruchy těchto systémů.
Zřídkakdy se objeví pacient s akné (či jinou kožní nemocí), který by netrpěl duševní nerovnováhou, nadměrným stresem, či psychiatrickými nemocemi. Psychiatričtí pacienti, léčení ortomolekulární medicínou, se po ústupu duševních problémů zároveň obvykle těší i z vymizení kožních chorob.
Ortomolekulární medicína kromě dříve zmíněných živin používá při léčbě i komplex vitamínů B vysoké potence a navíc vysoké dávky vitaminu C (od 3000 do 5000 mg denně) a vitaminu B3 (niacin – 500 – 3000 mg).
Více o ortomolekulární medicíně najdete v knize Vitamin C a megaskorbická léčba, která je ve českém jazyce.
Závěr
Změna životosprávy
– Zvažte kompletní detoxikaci těla
– Zvažte minimálně 3 denní totální půst jen o vodě nebo o zeleninových šťávách
– Zvažte minimálně 28 denní protikvasinkovou dietu na vymýcení parazitů v trávicím traktu a v těle
– Strava ve složení cca 44 % bílkovin, maximálně 35 % nezahuštěných uhlohydrátů a 21 % tuků, dostatek čerstvé zeleniny,
– Zcela vyloučit bílý cukr, bílou mouku, kravské mléko a tavené sýry, červené maso, uzeniny a smažená jídla
– Pít 2 až 2 a půl litru čisté nesycené vody denně, omezit kávu, černý čaj a vyloučit alkohol
– Dostatečný pobyt na slunci a na vzduchu (30 minut denně)
– Zvažte urinoterapii
– Dostatečný pohyb
– Psychohygiena
Doplňková výživa
– Vitamín A 100000 IU, nebo lépe A-mulsia – 5 kapek 3 x denně pod jazyk po dobu 3 měsíců (namísto konvenčních syntetických a nebezpečných retinoidů)
– Zinek glukonát nebo chelát 15 mg 2 x denně (2-3 měsíce)
– Vitamin E (případně kombinace vitaminů A a E – emulze) 400 IU 2-3 x denně
– Vitamin C 1000 mg 3 až 5 x denně
– Niacin (B3) 500 až 3000 mg denně podle závažnosti a délky trvání onemocnění
– Piridoxín (vitamin B6) 250 mg denně
– B-50 komplex 1-2 tbl 3 x denně
– Selen 200 mikrogramů denně
– Chrom 200 mikrogramů denně
– Kyselina pantoteová
– Betain HCL s pepsinem (pouze při akné rosacea)
Lokální venkovní léčba
– Nepoužívat kosmetiku s parafínem, glycerinem, sodium Lauret sulfátem a s jinými agresivními odmašťovači a dráždícími přísadami
– Urinoterapie – jedna z nejúčinnějších látek na akné a jiné kožní onemocnění a navíc zcela zdarma.
– Koloidní stříbro, koncentrace až do 40 ppm – přírodní antibiotikum
– Kokosový olej
– Heřmánek
Při těžkých a dlouhodobých stavech pak navíc užívat:
– Proteolytické enzymy
– Protiplísňové doplňky
– Inzulín (systemicky a povrchově)
– Imunostimulátory (AHCC, betaglukan apod.)
– Stabilizovaný kyslík (povrchově)
1 odpověď
[…] Přírodní způsoby jak odstranit akné, fleky a jizvy na tváři […]