Co dělat když vám zaskočí a nemá vám kdo pomoci? Tímto trikem si zachráníte život


zaskocene jidlo 2Nejběžnějším způsobem, jak uvolnit zaběhnuté jídlo v krku resp. v průdušnici (jako na úvodním obrázku), je pobouchání po zádech. To zná zřejmé každý. Pokud však nepomůže bouchání po zádech, existují efektivnější způsoby.

postup-pri-duseni-saPři jednom z nich je třeba zezadu přistoupit k člověku, který se dusí, obejmout jej rukama, spojenými dlaněmi chytit za břicho těsně nad pupkem a prudkým stisknutím, případně až nadzvednutím, se pokusit uvolnit dýchání (viz. obrázek výše).

Co ale udělat, pokud je člověk v dané chvíli úplně sám a nemá mu kdo pomoci?

Trik na uvolnění dýchání bez pomoci jiného člověka

Bez vzduchu člověk vydrží jen 4 až 5 minut, ale už po 60 sekundách dochází k postupné ztrátě vědomí. Pro záchranu svého života proto máte právě těch prvních 60 sekund. Můžete se pokusit rychle najít nějakého člověka. Případně si pomoci sami – ale jak? S trikem, který najdete v přiloženém videu níže, máte nejlepší šanci si zachránit život.

Pár poznámek k tomuto manévru

Jak jste viděli ve videu, muž si klekl na kolena a pak zaujal polohu na učinění kliku. Namísto kliku však náhle posunul ruce dopředu, což vedlo k náhlému pádu na břicho a hrudník, doprovázeného prudkým výronem vzduchu.

Takto dojde k uvolnění zaseknutého kousku jídla. Pokud by se nezadařilo napoprvé, je třeba to rychle zopakovat, až dokud se neuvolní dýchání.

Tento manévr je vysoce účinný, ale může mít omezení u těhotných žen nebo u příliš obézních lidí. Jako všechno na světě, ani toto nemusí mít 100% účinnost, ale v drtivé většině případů vám dokáže zachránit život.

Uvolňování dýchání u dětí

U malých dětí se jako první krok k uvolnění zaběhnutého kousku jídla používá, podobně jako u dospělých, pobouchání po zádech.

Může se to ještě modifikovat tak, že se dítě prohne v pase přes vaše koleno tak, aby jeho trup směřoval k zemi, čímž se využije i síla gravitace.

duseni dite

Co ale dělat, pokud ani jeden z uvedených způsobů nepomůže? Můžete sice ještě vyzkoušet obejmutí dítěte rukama a zatlačení břicha (či nadzvednutí), ale tento manévr se na dětech provádět nedoporučuje.

Extra bonus – trik pro zaskočené jídlo u malých dětí

Prozradím vám jeden bonusový trik, který jsem se dozvěděl od známé, jejíž manžel je profesionálním vojákem. Položte dítě zády na zem.

Prsty jedné ruky mu zacpěte nos a druhou rukou otevřete ústa. Přiložte mu svá ústa na jeho podobně, jako kdybyste šli dávat umělé dýchání. Namísto vtláčení vzduchu však vyrobte podtlak a tažením vzduchu se snažte uvolnit zaběhnutý kousek jídla.

Závěr

Tak a to je vše. Doufám, že u vás nikdy nenastane situace, kdy bude nutné aplikovat uvedené techniky. Pro každý případ by je však měl znát každý.

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *