Co dělat když vám zaskočí a nemá vám kdo pomoci? Tímto trikem si zachráníte život


zaskocene jidlo 2Nejběžnějším způsobem, jak uvolnit zaběhnuté jídlo v krku resp. v průdušnici (jako na úvodním obrázku), je pobouchání po zádech. To zná zřejmé každý. Pokud však nepomůže bouchání po zádech, existují efektivnější způsoby.

postup-pri-duseni-saPři jednom z nich je třeba zezadu přistoupit k člověku, který se dusí, obejmout jej rukama, spojenými dlaněmi chytit za břicho těsně nad pupkem a prudkým stisknutím, případně až nadzvednutím, se pokusit uvolnit dýchání (viz. obrázek výše).

Co ale udělat, pokud je člověk v dané chvíli úplně sám a nemá mu kdo pomoci?

Trik na uvolnění dýchání bez pomoci jiného člověka

Bez vzduchu člověk vydrží jen 4 až 5 minut, ale už po 60 sekundách dochází k postupné ztrátě vědomí. Pro záchranu svého života proto máte právě těch prvních 60 sekund. Můžete se pokusit rychle najít nějakého člověka. Případně si pomoci sami – ale jak? S trikem, který najdete v přiloženém videu níže, máte nejlepší šanci si zachránit život.

Pár poznámek k tomuto manévru

Jak jste viděli ve videu, muž si klekl na kolena a pak zaujal polohu na učinění kliku. Namísto kliku však náhle posunul ruce dopředu, což vedlo k náhlému pádu na břicho a hrudník, doprovázeného prudkým výronem vzduchu.

Takto dojde k uvolnění zaseknutého kousku jídla. Pokud by se nezadařilo napoprvé, je třeba to rychle zopakovat, až dokud se neuvolní dýchání.

Tento manévr je vysoce účinný, ale může mít omezení u těhotných žen nebo u příliš obézních lidí. Jako všechno na světě, ani toto nemusí mít 100% účinnost, ale v drtivé většině případů vám dokáže zachránit život.

Uvolňování dýchání u dětí

U malých dětí se jako první krok k uvolnění zaběhnutého kousku jídla používá, podobně jako u dospělých, pobouchání po zádech.

Může se to ještě modifikovat tak, že se dítě prohne v pase přes vaše koleno tak, aby jeho trup směřoval k zemi, čímž se využije i síla gravitace.

duseni dite

Co ale dělat, pokud ani jeden z uvedených způsobů nepomůže? Můžete sice ještě vyzkoušet obejmutí dítěte rukama a zatlačení břicha (či nadzvednutí), ale tento manévr se na dětech provádět nedoporučuje.

Extra bonus – trik pro zaskočené jídlo u malých dětí

Prozradím vám jeden bonusový trik, který jsem se dozvěděl od známé, jejíž manžel je profesionálním vojákem. Položte dítě zády na zem.

Prsty jedné ruky mu zacpěte nos a druhou rukou otevřete ústa. Přiložte mu svá ústa na jeho podobně, jako kdybyste šli dávat umělé dýchání. Namísto vtláčení vzduchu však vyrobte podtlak a tažením vzduchu se snažte uvolnit zaběhnutý kousek jídla.

Závěr

Tak a to je vše. Doufám, že u vás nikdy nenastane situace, kdy bude nutné aplikovat uvedené techniky. Pro každý případ by je však měl znát každý.

Související


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku