13 věcí, na které pamatujte, když se život stane těžkým

Všichni jsme jednou zažili špatné časy. A všichni jsme se přes ně nějak přenesli. Někteří však jimi projdou snadněji než ostatní.

V čem je jejich tajemství? Většina z toho má dočinění s postojem k životu. Přinášíme je 13 věcí, na které byste v těžkých životních situacích měli pamatovat.

1/ Co je, je

Buddhův známý výrok nám říká:

“Je to váš vlastní vzdor vůči “co je”, což způsobuje vaše trápení.”

Zamyslete se nad tím na minutku. Znamená to, že naše trápení se objeví jen tehdy, pokud odporujeme věcem, které jsou. Pokud můžete něco změnit, pak to určitě udělejte! Změňte to!

Pokud to však změnit nemůžete, pak máte dvě možnosti:

  • Akceptujte to a nechte negativita odejít
  • Udělejte se nešťastným a bídným tak, že tím budete posedlý

2/ Je to problém jen tehdy, pokud si myslíte, že to je problém

Často jsme sami sobě nejhoršími nepřáteli. Štěstí opravdu závisí na úhlu pohledu. Pokud si myslíte, že něco je problém, pak i vaše myšlenky a emoce budou negativní. Pokud se na to ale díváte jako na něco, z čeho se můžete poučit, pak najednou už to problém není.

Řeknu vám jeden krátký příběh o moudrém stařečkovi, který žil daleko v odlehlých lesích…

Jednoho dne stařečkovi utekl jediný kůň, kterého měl. Všichni jeho sousedé vzdychali, jakáže to smůla staříka postihla. On se jen pousmál a řekl: “Jak víte, že je to smůla?”


Druhý den se jeho kůň vrátil a přivedl s sebou i 12 divokých mustangů. Když to viděl starcův syn, okamžitě uzavřel ohradu, aby koně neutekli. Všichni sousedé opět rozjímalii, jaképak to štěstí starce postihlo.

On se opět jen pousmál a říká: “Jak víte, že je to štěstí?”

Druhý den se starců syn pokoušel osedlat jednoho z divokých mustangů, spadl přitom a zlomil si nohu. Všichni sousedé opět svorně kroutili hlavou, jaképak to neštěstí se přiválo na staříkovu rodinu.

Stařík znovu jen poznamenal, že jak mohou vědět, že je to neštěstí?

Na další den přišel do osady drábi a všechny mladé a zdravé muže odvedli do války. Všichni v ní padli. Jediný kdo přežil byl starcův syn, kterého kvůli zlomené noze nenaverbovali.

Jak tedy vidíte, jestli je něco štěstí nebo neštěstí, závisí na perspektivě, ze které se na věc díváte …

3/ Pokud chcete, aby se věci změnily, musíte změnit nejprve sami sebe

Váš okolní svět je odrazem vašeho vnitřního světa. Určitě znáte ve svém okolí lidi, jejichž životy jsou chaotické a stresující. Není to právě proto, že oni sami se cítí vnitřně plní chaosu?

Ano, je to právě proto.

Rádi si myslíme, že změna naší situace změní i nás. Je to však obráceně – musíme nejprve změnit sebe, až potom se může změnit situace, ve které jsme se ocitli.

  1. Neexistuje věc jako selhání, jen příležitost k ponaučení se

Měli byste ze svého slovníku zcela vymazat slovo “selhání”. Všichni velcí lidé, kteří v životě něco dokázali, selhali mnohokrát.

Ve skutečnosti, pokud mě paměť neklame, to byl právě Thomas Edison, který řekl:

“Neselhal jsem ve vynalezení žárovky, jen jsem nejprve objevil 99 způsobů, které nefungovaly.”

Vezměte si vaše “selhání” a naučte se z nich něco. Naučte se, jak to udělat příště lépe.

5/ Pokud nedostanete něco, po čem toužíte, znamená to jen, že přichází něco lepšího.

Tomu je někdy těžké uvěřit, já vím. Ale je to pravda. Obvykle, když se ohlédnete za svým životem, uvidíte, že někdy bylo dobré, pokud se vám něco nepovedlo.

Možná to byla práce, kterou pokud byste vzali, stála by vás více času stráveného pryč od rodiny. Naopak práce, kterou jste konečně dostali, byla více flexibilní.

Mějte víru v to, že všechno co se stane, se přesně tak stát mělo.

6/ Buďte vděčný za současný okamžik. Tento moment se už nikdy více nezopakuje

Při každém momentu existuje něco vzácné. Proto to nenechte jen tak odejít! Brzy z toho už bude jen vzpomínka. Dokonce i momenty, které se nyní nezdají šťastné, vám v budoucnu budou možná i chybět. Vždyť jak se i zpívá v jedné písničce od Trace Adkinsové:

“Bude ti to chybět, budeš to chtít zpět. Budeš si přát, aby ty dny neuběhly tak rychle …

 To teď ještě nevíš, ale budeš za tím truchlit …”

7/ Nechte touhy odejít

Většina lidí žije s fixními představami. To znamená, že se upnou na nějakou touhu a pokud se jim nesplní, jejich emoce klesnou do negativnosti. Místo toho se pokuste trénovat “odepnutí mysli”.

Znamená to, že když po něčem toužíte, budete šťastný bez ohledu na to, zda to získáte nebo ne. Vaše emoce tedy zůstávají buď šťastné, nebo neutrální.

8/ Rozuměj a buď vděčný za svůj strach

Strach umí být dobrým učitelem. Překonání strachu ve vás dokáže vyvolat pocit vítězství. Například, když jsem byl studentem na univerzitě, obával jsem se veřejného vystoupení (mimochodem, toto je jeden ze tří největších strachů u lidí vůbec).

Dnes se mi to zdá směšné, protože v současnosti nejenže jsem jako vysokoškolský profesor každodenním mluvčím před skupinou lidí, ale dokonce veřejné vystupování i vyučuji.

Překonání strachu a obav vyžaduje jen trénink. Strach je opravdu jen iluzí. Volitelnou iluzí.

9/ Dopřejte si zažít radost

Jestli tomu budete věřit nebo ne, znám velmi mnoho lidí, kteří si radost nedopřejí. Oni dokonce ani nevědí jak být šťastní. Někteří jsou dokonce závislí na svých problémech a vnitřním chaosu natolik, že si bez nich ani nevědí sami sebe představit. Proto, dovolte si být šťastní!

I když by tomu tak mělo být jen na chvíli, je důležité se soustředit na radost a ne na vaše tíhy.

10/ Nesrovnávejte se s jinými lidmi

Pokud se už přece jen porovnáváte, tak se alespoň srovnávejte s lidmi, kteří jsou na tom hůř než vy.

Jste nezaměstnaní? Buďte šťastní, že žijete v zemi, která vám dá podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, protože většina lidí na této planetě žije z méně než 50 Eur na měsíc.

Nevypadáte jako Angelina Jolie? No, vsadím se, že existuje více lidí, kteří tak nevypadají. A vy zřejmě vypadáte mnohem lépe, než si o sobě myslíte. Zaměřte se na to.

11/ Nejste oběť. Měli byste jít vlastní cestou

Jste jen obětí vlastních myšlenek, slov a činů. Nikdo pro vás nic neudělá. Vy jste tvůrcem vlastních zkušeností. Převezměte osobní odpovědnost a uvědomte si, že se dokážete ze špatné situace sami dostat. Musíte jen začít se změnou vašich myšlenek a činů.

Zbavte se mentality oběti a staňte se vítězem. Od oběti k vítězi!

12/ Věci se mohou a také se změní

“Všechno jednou pomine” je jedno z mých nejoblíbenějších hesel. Pokud uvízneme ve špatné situaci, myslíme si, že neexistuje cesta ven. Myslíme si, že nic se už nikdy nezmění.

Ale hádejte co? Změní se!

Nic není neměnné kromě smrti. Proto se zbavte zlozvyku si myslet, že věci budou stejné natrvalo. Nebudou. Pro tuto změnu myšlení se však musíte chopit k činu. Nestane se tak samo od sebe.

13/ Vše je možné

Zázraky se stávají každý den. Opravdu, stávají se.

Přeji si, abych měl dost prostoru na psaní o zázracích, které se staly lidem, které znám. Od spontánního vyléčení rakoviny v 4. (posledním) stadiu, až po objevení se jejich dávné lásky odnikud.

Věřte mi, stává se to neustále. Vy jen potřebujete věřit, že tomu tak opravdu je. Jakmile to uděláte, bitvu jste v tom momentě vyhráli.


Zdroj: 13 Things to Remember When Life Gets Rough

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. adamkratochvil napsal:

    moje zavazne zivotne problemy sa vyriesili sposobom,ktory ak spomeniem sa bude mnohym zdat šarlatanskym ale skutocne to tak bolo, nado mnou v zivote niekto a viem uz dnes aj kto drzal od roku 1969 ochrannu ruku a tento stav trva dodnes posledne som sa o tom presvedcil v septembri 2o22…nie som ziadny nabozensky fanatik ani uctievac nejakej sekty sam si neviem vysvetlit niektore veci, ze sa stali doslova bez mojho pricinenia a neboli to nahody a vzdy dopadli v moj prospech…takze tak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *