5 rostlin pro vaši ložnici, které vám pomohou lépe spát

rastliny-do-spalneKromě svých dekoračních vlastností jsou některé domácí pokojové rostliny přínosem i pro vaše zdraví. Jednou z hlavních věcí, které dělá každá rostlina je, že filtruje vzduch a uvolňuje do něj kyslík, který neustále dýcháme.

Kromě toho, mají některé rostliny i další užitečné účinky, jako například odstraňování některých toxinů ze vzduchu. Jejich správný a cílený výběr do vaší ložnice může být proto vnikající způsobem, jak si zlepšit kvalitu spánku. No a lepší a kvalitní spánek povede zároveň i k lepšímu zdraví.

Na výběr máte poměrně širokou paletu pokojových rostlin. V dnešním článku se však zaměříme na 5 nejefektivnějších.

Levandule

levanduleLevandule se obvykle používá jako parfém do mýdel, aviváží či šamponů. Je však také výbornou čisticí rostlinkou. Zde však její přínosy z daleka nekončí. Levandule dokáže pozitivně ovlivnit i nespavost nebo úzkost. Aktuální výzkumy potvrzují, že vdechování její vůně vytváří uklidňující, ba až sedativní efekty u lidí.

 

 

Aloe vera

aloe-veraDalším přírodním léčitelem, výborným například na zmírňování zánětů, jizev či popálenin pokožky je aloe vera. To je také výborným prostředkem na detoxikaci. Aloe současně filtruje vzduch ve vaší ložnici i celém domě či bytě, čímž odstraňuje škodlivé chemikálie z mnoha domácích čistících prostředků, které se v něm po jejich použití, nacházejí. S tím souvisí jedna zajímavá vlastnost této rostlinky.

Pokud se v ovzduší nacházejí právě toxické látky ve vysoké koncentraci, udělají se na jejich listech malé hnědé skvrnky. Takto vás aloe upozorňuje na nebezpečnou situaci.

Jasmín

jasmine room plant on windowsill

Jezuitská univerzita ve Wheelingu (USA) provedla studii, která potvrdila účinnost jasmínu při podpoře spánku.

Její pozitivní účinky zahrnují:

  • zlepšení kvality spánku
  • snížení úzkosti a podrážděnosti
  • zlepšení nálady ráno po probuzení

Jasmín může dokonce vylepšit i vzhled vaší ložnice, pokud na její výzdobu použijte jeho krásné jasmínové květy.

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)

tchynin jazykTchýnin jazyk, jak se tato rostlinka lidově nazývá, je výborným nástrojem, jak zlepšit prokysličení vzduchu ve vašem bytě. Pro ložnici je, jako levná a nenáročná pokojová rostlina, přímo ideální. No a vůbec nejúžasnější na této rostlince je, že uvolňuje kyslík a současně pohlcuje oxid uhličitý. A to převážně v noci. To vede k lepší kvalitě vzduchu a následně i spánku.

Tchýnin jazyk kromě toho filtruje ze vzduchu i velmi škodlivé, nicméně v domácnostech se běžně vyskytující toxiny, jako například známý karcinogen formaldehyd, trichlorethylen či benzen.

Břečťan

brectanStudie provedená Americkou kosmickou agenturou NASA potvrdila, že co se týče pročišťování vzduchu, je břečťan rostlino číslo jedna. Svému prvenství vděčí za svou výjimečnou schopnost pohlcovat formaldehyd.

Pěstování břečťanu je velmi jednoduché a nenáročné. Daří se mu i při nižších teplotách a omezeném přísunu slunečního světla.

Ze všech pokojových rostlin se břečťan jeví, z pohledu efektivnosti, jako nejlepší volba pro zlepšení spánku ve vašich ložnicích.

 

 

 

 


Zdroj: 5 Plants for Your Bedroom to Help You Sleep Better

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *