5 nejzdravějších druhů rostlinného mléka a jejich hlavní přínosy

mléka3Cítíte se vinni z opakování fráze v obchodě “máte mandlové mléko”? Protože čtete tento článek, tak zřejmě ano.

Mnoho věcí ve světě zdraví a fitness je experimentálních. Jsme si jisti, že i vy jste se už někdy v obchodě pozastavili u regálu s různými druhy rostlinných mlék sloužících jako náhrady kravského mléka.

Možná jste se zamýšleli nad tím, jak chutnají, zda se ve vaší ranní kávě srazí, zda jsou zdravější a jak z nich můžete profitovat.

V tomto článku najdete na tyto otázky užitečné a snadno srozumitelné odpovědi.

Poskytneme vám návod, jak se v této problematice zorientovat a budete přesně vědět kdy, které a k jakému účelu jsou jednotlivá rostlinná mléka nejvhodnější.

MANDLOVÉ MLÉKO

JAK CHUTNÁ: jemně sladké, ořechové

ZDRAVOTNÍ VÝHODY: Mandle jsou přírodním zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu E, minerálů manganu, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, mědi, zinku a zdravých tuků.

NEJLEPŠÍ S…: Vhodné s ovesnými vločkami, horkým kakaem, na výrobu “zlatého mléka” s kurkumou, další jídla, kde se používá kravské mléko, pro které je jednou z nejlepších alternativ.

JAK CHUTNÁ V KÁVĚ: Nejlépe chutná tehdy, pokud mandlové mléko zkombinujete s trochou kokosového mléka. Přidejte mandlové mléko o pokojové teplotě do teplé kávy, protože při příliš vysokých teplotách se obvykle odděluje.

BannerKEŠU MLÉKO

JAK CHUTNÁ: sladké a krémové, má nejméně ořechovou chuť ze všech mlék z ořechů a semen

ZDRAVOTNÍ VÝHODY: dobrý zdroj zdravých tuků, mědi, manganu, hořčíku, fosforu a zinku

NEJLEPŠÍ S…: Chcete-li ztužit smoothies nebo přidat bohatost do nemléčných zmrzlin či kyselých “smetanových” omáček, pak použijte kešu mléko. Velmi chutné je i dát si sklenici kešu mléka s čokoládovými bezlepkovými sušenkami.

JAK CHUTNÁ S KÁVOU: Kešu mléko je společně s kokosovým a mandlovým nejlepší volbou pro použití do kávy. Výborné je to, které si z mandlí doma sami vyrobíte.

KONOPNÉ MLÉKO

JAK CHUTNÁ: jemně sladké, ořechové, vodová textura

ZDRAVOTNÍ VÝHODY: Nutriční profil konopného mléka je ten, že má největší obsah omega-3 mastných kyselin (protizánětlivé a pro srdce zdravé tuky). Konopná semena obsahují také nejvyšší podíl bílkovin ze všech ořechů a semen.

NEJLEPŠÍ S…: Nejvhodnější je, pokud pijete konopné mléko samotné. Můžete si jej přidat i do cereálií nebo smoothies, které vyžadují snadnějši mléko (obdoba nízkotučného mléka).

JAK CHUTNÁ S KÁVOU: Ze všech nekravských mlék je konopné nejřidčejší, druhé v pořadí je pak rýžové mléko. Může se přidat do kávy, ale vhodnější je ho zkombinovat s kokosovým mlékem, pokud chcete kávu s bohatou chutí. Konopné mléko si nechte pro horké čaje.

RÝŽOVÉ MLÉKO

JAK CHUTNÁ: lehce sladké, neutrální

ZDRAVOTNÍ VÝHODY: Rýžové mléko je dobrou zprávou pro ty, co mají alergii na ořechy, sóju nebo semena. Je snadné na trávení. V rámci nutričního profilu má mírně vyšší obsah sacharidů než ostatní rostlinnÁ mléka. Ve srovnání s ostatními mléky neobsahuje mnoho bílkovin ani tuků.

NEJLEPŠÍ S…: Rýžové mléko je nejlepší do smoothies, poridže (vařené ovesné vločky), ale i do studených cereálií. Děti mohou pít rýžové mléko i samotné.

JAK CHUTNÁ S KÁVOU: Rýžové mléko, podobně jako mléko z konopných semen, je více vodnaté než ostatní druhy, proto do kávy je vhodné ho míchat s kokosovým nebo kešu mlékem.

KOKOSOVÉ MLÉKO

JAK CHUTNÁ: sladké, s mírnou kokosovou chutí, husté, bohaté, krémové

ZDRAVOTNÍ VÝHODY: Kokosové mléko obsahuje vysoký podíl zdravých saturovaných tuků, zejména ve formě triglyceridů se středně dlouhým řetězcem, čili forma, která se snadno vstřebává a vyžívá tělem k výrobě energie podobně jako cukry.

NEJLEPŠÍ S…: Kokosové mléko je vhodné do omáček, do kterých se běžně přidává smetana. Je také výborné na zahušťování smoothies, poridže a dalších vařených cereálií.

JAK CHUTNÁ S KÁVOU: Kokosové mléko je doslova smetanou rostlin. Je nejhustější a nejkrémovejší ze všech rostlinných mlék, proto je do kávy nejvhodnější. Už malé množství dokáže výborně zesvětlit a přichutit černou kávu. Nejvíce se podobá kravskému mléku.

Závěr

Určitě jste si všimli, že jsme do našeho seznamu nezařadili sójové mléko. Je tomu tak proto, že sójové mléko navzdory prohlášením různých “guruů zdravého stravování” považujeme za nanejvýš zdraví škodlivé. Vícekrát jsme se na téma sója vyjadřovali i na naší stránce. Například v tomto článku.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: Plant Milks 101: A Guide to Dairy Alternatives

KAM DÁL 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *