10 důvodů, proč je zdravější spát nahý

 spani nahy

Věděli jste, že spát nahatý je zdravější? Zlepšuje to hned několik oblastí ve vašem životě.

Spát v rouše Adamově nebo Evině neznamená nic, co by mělo někoho pohoršovat, přesto to dělá jen asi 8 % Američanů a přibližně stejně Evropanů.

A jak jsme na tom v Čechách? Možná ještě hůře! Zde máte 10 důvodů, proč tak spát:

1/ Spát nahý znamená zabránit nespavosti

Podle nedávné australské studie je pokles tělesné teploty nezbytný pro začátek normálního spánku. Každému chvíli trvá, než zabere, ale když budete mít na sobě pyžamo a k tomu ještě teplé ponožky, spánku nepomůžete.

Naopak, tělo se přehřívá a neuvolňuje teplo. Když spíte nazí, vaše tělo ho rychleji uvolní a vy snáze usnete.

2/ Získáte hlubší a delší spánek

Regulace tělesné teploty v posteli výrazně pomáhá k hlubšímu spánku po delší dobu. Podle jedné studie přišli Nizozemští vědci na to, že snížením teploty kůže, spí lidé nepřerušovaným spánkem a častěji se v noci nachází v hlubokých fázích spánku.

banner square3/ Pomáhá zabránit ukládání přebytečného břišního tuku

Když se tělo v noci ochlazuje, snižuje se hladina kortizolu. Hluboký spánek mezi 22. a 2. hodinou ranní snižuje vyplavování kortizolu na minimum a žlázy jsou schopné po dalších dvou hodinách pracovat daleko aktivněji – připraví tělo na další den.

Když se probudíme, máme mnohem více energie. Nedostatek spánku naopak způsobuje abnormálně vysoké hladiny kortizolu, které stimulují chuť na jídlo. Nadměrná konzumace jídla má zase vliv na vytváření břišního tuku.

4/ Zdravější pohlavní orgány

Prostředí v pochvě je teplé a vlhké, což by se v závěru mohlo podepsat i růstem bakterií a kvasinek. Rozhodně prospěje, když necháte ve spánku proudit vzduch ke genitáliím a umožníte jim „dýchat“.

Pro muže je také ideální nižší tělesná teplota, zejména pro reprodukci. Není na místě nosit těsné slipy, které zahřívají varlata. Ve výsledku se sníží i počet spermií.

5/ Pomáhá zabránit stárnutí

V časopisu Sleep je publikována studie, která uvádí, že spánek sám o sobě spouští uvolňování melatoninu a růstových hormonů, jež jsou nejdůležitější anti – aging hormony. Takže čím více budeme spát, tím více těchto hormonů vyrábíme. A protože nižší tělesná teplota vytváří hlubší a delší spánek, být nahý je tedy prospěšnější.

6/ Zlepší váš sexuální život

Pokud nespíte sami, může kůže při styku s kůží vašeho partnera zvýšit uvolňování oxytocinu v těle. Oxytocin je mocný hormon, který je nezbytný pro orgasmus a další sexuální reakce.

Podílí se však i v boji proti depresím a stresu, také snižuje krevní tlak a potlačuje střevní záněty. A samozřejmě, že nahota odstraňuje překážky mezi vámi a vaším partnerem – vybízí tak k chuti na sex.

7/ Větrání kůže zabraňuje kožním nemocem

Nejen genitálie jsou místa, kde mohou vznikat nepříjemné zapářky. Jsou to také nohy a podpaží. Proudění vzduchu snižuje riziko vzniku kožního onemocnění, např. intertrigo projevující se pálením, svěděním i ekzémem.

Náchylná je k tomu především mokrá kůže s omezeným přístupem vzduchu.

8/ Zvýšení sebevědomí a přijetí vlastního těla

Čím častěji budete uléhat nazí, tím pohodlněji se budete cítit ve své kůži. Budete šťastnějšími a atraktivnějšími jedinci.

9/ Nahota při spánku jako prevence cukrovky 2. typu

V jednom z vydání edice Diabetes je zveřejněna studie, která zjistila, že spaní v chladnějších teplotách zlepšuje metabolismus a snižuje hladiny cukru v krvi.

Tento objev se dá považovat za jednu z prevencí diabetu 2. typu. Výzkumu se zúčastnili lidé, kteří spali nazí a jejich nezdravý tuk začal mizet během několika týdnů. Ke zlepšení došlo zejména v metabolických aspektech.

10/ Povzbudíte krevní oběh

Všichni víme, že přiškrcené pásky pyžama kolem pasu, shrnutá trička a těsné ponožky jsou špatné, ale ne vždy se tím řídíme. Když budete spát nazí a nikde vás nebude nic tlačit, podpoříte tím i krevní oběh.

Prospívá to vašemu srdci, tepnám i svalům. Tepny bohaté na kyslík proudí do vašich končetin snáze a vaše tělo je správně okysličené.

Závěr

Nyní už víte, proč spát nahý přináší své výhody. Otázka tedy zní: „Ještě máte tu potřebu na sebe navlékat pyžamo?“ Pokud se vám to příčí, spěte takto alespoň čas od času.

V horkých letních měsících vám to bude navíc i pocitově bližší a příjemnější.


Zdroj: 10 Reasons Why You Should Sleep Naked

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *