Toto je ten nejjednodušší způsob, jak snížit teplotu u dítěte bez jakýchkoliv léků

dite a teplotaZvýšená teplota je jen ochranná reakce organismu na nějakou infekci. My dospělí to ještě nějak zvládáme, dokážeme si pomoci sami a v nejhorším případě saháme po lécích.

U dětí je to trochu složitější a obtížnější. Pokud nechcete na snížení teploty hned podávat léky, vyzkoušejte tyto rady, které by vám při snižování teploty mohly pomoci.

UPOZORNĚNÍ

Úvodem bychom ještě chtěli poznamenat, že je důležité odhadnout závažnost dané situace. Samozřejmě, že je důležité za všech okolností a při jakémkoliv onemocnění dítěte zajistit odbornou pomoc.

Pokud se však jedná o mírně zvýšenou teplotu a vy nechcete hned sahat po Ibuprofenu nebo jiných lécích, můžete vyzkoušet i tyto rady. Nikdy však nepodceňujte nemoc a snažte se zareagovat patřičně k situaci.

Mezníky teplot

Lékaři jednomyslně doporučují nesnižovat teplotu dítěte, dokud nedosáhne přibližně 38-38,5 ° C. V tomto stavu musí být dítě na lůžku a musí zejména přijímat dostatek tekutin.

Pravidlo číslo jedna tedy zní: Udržujte pitný režim. V případě, že teplota začne stoupat, je třeba ji začít okamžitě snižovat. Základní mezníky při teplotě jsou následující:

Při 37°C až 38°C se jedná o zvýšenou teplotu.

Od 38°C do 40°C se jedná o horečku, teplotu.

Nad 40°C vzniká velmi nebezpečný stav, hyperpyrexie.

Zmíněný lék ibuprofen, ale i ostatní, jako například aspirin nebo paracetamol, mají několik vedlejších škodlivých účinků, které nepříznivě ovlivňují organismus dítěte, a to zejména na žaludeční sliznici a játrech.

Chcete-li je dítěti podávat, vždy byste se měli poradit s dětským lékařem. Teplota se však dá snížit i pomocí těchto bezpečných kroků.

Recept s jablečným octem

Smíchejte v misce jablečný ocet a letní vodu v poměru 1: 3. V tomto roztoku pak namočte hadřík, nejlépe utěrku nebo starou látkovou plenu a přikládejte ji dítěti na čelo, hrudník, zápěstí, ruce a nohy.

Takový octový zábal je dobré nechat na čele dítěte i několik minut, dokud nezteplá. Je třeba ho tedy pravidelně měnit. Klidně ho zatím uklidněte čtením pohádky.

Vlažná voda

Můžete zkusit dítě osprchovat vlažnou vodou, popřípadě mu dávat vlažné obklady. Vlažný obklad dáváme vždy na hrudník, nikdy ne na končetiny.

Dobré je, když ho ještě přikryjete suchou utěrkou. Obklad také měníme každých 10-15 minut.

Další důležité informace

  • Při teplotě jsou ideálním řešením teplé nápoje. Dítě se potí, vyplavují se škodlivé látky a tělo se ochlazuje. Dejte však pozor na to, aby nápoje nebyly horké.
  • Místnost, ve které dítě leží, by měla být dostatečně větraná a vzduch by zde měl cirkulovat. Je lepší, když je vzduch trochu chladnější, ale ne příliš chladný. Pokud máte k dispozici ventilátor, klidně ho zapněte na nejslabší otáčky.
  • Dítě nesmí nikdy zůstat v propoceném, mokrém oblečení. Stačí, když má na sobě jednu vrstvu, nejlépe bavlněnou.
  • Teplotu byste měli měřit pravidelně, a to každých 15 až 20 minut. Získáte tak dobrý přehled o dané situaci.
  • Dejte svému dítěti například chladnější jogurt. Tělo se zevnitř trochu zchladí a bude hydratované.

Jak jsme již zmiňovali výše, pokud teplota dlouho neklesá, popřípadě je stále stejná, vyhledejte lékařskou pomoc. Je to znamení toho, že tělo děťátka si nedokáže s danou infekcí samo poradit. Tyto metody byste neměli zkoušet ani v případě, že je děťátko mladší než tři měsíce. Taková malá miminka ještě nemají dokonale rozvinutý systém regulace tělesné teploty.


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. Ján napsal:

    Ak po nálete infekčného agresora vzniká teplota, to znamená , že tento jedinec nemá dostatočnú vrodenú nešpecifikovanú imunitu, ktorá pôsobí na koži a slizniciach.
    Prejav teploty je, že už začína účinkovať špecifikovaná imunita, avšak aj tá je na nízkej úrovni…, ale je to znamenie, že máme nechať pôsobiť teplotu cca 3 dni, aby sa imunné bunky z úložísk odobrali vykonávať svoju funkciu, a následne sa začnú vytvárať nové imunné bunky – budovanie špecifikovanej imunity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku