To, co bude následovat potom, když si dáte česnek na náplast a přiložíte jej k tělu, je neskutečné
“Všechno je na něco, česnek je na všechno.” O různých skvělých účincích a využitích cibule jsme již psali, nyní se tedy podíváme na česnek. Ne každý však je milovníkem tohoto zdravého zázraku.
Pokud jím jste, máte vyhráno, pokud ne, měli byste se nad tím co nejdříve zamyslet.
Odkud pochází? To zcela jisté není, ale pravděpodobně ze Sibiře. Už staletí se používal na podporu imunity, vitality, dokonce i síly. Je známý také jako “ruský penicilin”.
Přírodní antibiotikum
Pro někoho zapáchající a nepříjemně štiplavé, pro někoho chutné antibiotikum, které má ale největší sílu v syrovém stavu.
Právě ten zápach, mnohým překážející, způsobuje alicin, který česnek obsahuje a který mu vlastně dodává tyto geniální vlastnosti.
Alicin česnek v podstatě ani neobsahuje, vzniká jen při “porušení” samotného česneku. Tedy spolknout celý česnek velký význam mít nebude, nejlepší je ho pokrájet, protlačit či dobře rozžvýkat.
Nejenže je to silné antibiotikum, je to silný protivník i proti parazitům, kvasinkám, virům či plísním.
V čem všem vám pomůže?
Například během chřipkového období je česnek věcí, která vám doma opravdu nesmí chybět. Máte ucpaný nos? Stačí se zhluboka nadechnout pachu česneku a nos se vám uvolní možná lépe než díky bájným kapkám z všudypřítomných reklam, které jsou obvykle navíc ještě i zcela návykové.
Česnek obecně pomáhá při čištění těla, údajně má i protirakovinné a protinádorové účinky.
Pomáhá také při akné – sníží zánět, či dokonce problematická místa úplně vyléčí a hlavně pročistí.
Poradí si také s tuky, krevními sraženinami, nepřítelem cholesterolem či krevním tlakem, … Prokrví i mysl a dokonce pomáhá při snižování hladiny cukru v krvi.
Bradavice či kuří oka. Každý, už měl tu čest se s nimi blíže seznámit, ví velmi dobře, jaký je problém se jich zbavit.
Přípravky z lékárny jsou nejen příliš agresivní, ale hlavně častokrát neúčinné. Zkuste si bradavice potírat česnekem dokud nezmizí, případně je takto šikovně přelepit na noc.
Jak jíst česnek?
Jak jsme již zmínili, česnek se má jíst v syrovém stavu, pokud z něj chcete využít všechno dobré. Nedoporučuje se to s konzumací ani přehánět.
Dejte si pozor i na starý česnek, který poznáte tak, že už nemá svěží zelený stonek ve středu. Při vaření sice česnek dodá úžasnou chuť, ale ztratí tak značnou část svých účinků.
Co může být lepší, než topinky s česnekem? Kdo si jednou dá, už jiné topinky snad jíst ani nebude … Pokud vám vadí česnekový zápach z úst (případně vaší drahé polovičce, spolužákům či kolegům), měla by pomoci trocha mléka.
A co medvědí česnek? Jeho sezóna momentálně sice není, ale jakmile nadejde, najděte si trochu času a vyběhněte někam nasbírat. Dříve, než ho uvidíte, ho určitě ucítíte.
Ono ne každý česnek snasi, já jsem na něj alergicka. První část článku mě tímto urazi.