Promývání úst olejem: Věda právě potvrdila to, co Indové věděli už dávno

kokosovy-olej2Tvrdí se, že tato metoda bělí zuby, udělá dech z úst svěžejší a celkově vede k masivnímu zlepšení orální hygieny.

Osobně to dělám už 10 dnů, a s výsledkem jsem nadmíru spokojen.

Co je proplachování úst olejem a jak funguje?

Jedná se o indickou lidovou medicínu, která zde existuje již tisíce let. Je založena na tom, že se ústa promývají olejem. Obvykle se použije jedna polévková lžíce oleje po dobu 15 až 20 minut a poté se vyplivne. Hlavním přínosem je, že se pomocí této činnosti sníží v ústech množství škodlivých bakterií.

Existují tisíce druhů ústních bakterií – některé jsou přátelské, jiné škodlivé. Škodlivé bakterie v ústech vytvářejí na zubech takzvaný bio film. Čili jistý povlak, na kterém se zachycují. Mírný zubní povlak není škodlivý, ale pokud je ho příliš, tak se situace vymyká kontrole.

Pak následují problémy jako:

  • zapáchající dech
  • žloutnutí zubů
  • záněty dásní
  • paradentóza
  • zubní kazy

Způsob, jakým olej funguje, je velmi jednoduchý – při proplachování úst se v něm zachycují bakterie. Ty pak dostanete ven vyplivnutím oleje. Po každém proplachování se takto zbavíte velkého počtu nejen bakterií, ale i povlaku.

Jaký olej použít?

Já osobně používám kokosový olej. Indové aplikovali jiné typy olejů, například sezamový nebo slunečnicový. V podstatě, jakýkoli olej bude fungovat. Kokosový olej však má mnohé další přínosy. Kyselina laurová, která se v něm nachází, má antibiotické účinky – zabíjí bakterie, viry a houby. Kromě toho je kokosový olej v porovnání s ostatními chutnější.

Podívejme se však nyní na to, co o promývání úst olejem říká pár studií …

Snižování škodlivých bakterií v ústech

Streptokok Mutant je hlavní bakterií odpovědnou za povlak a zubní kazy. Ve studii z roku 2008 dosáhlo 20 chlapců používáním sezamového oleje snížení počtu této bakterie v ústech již po 2 týdnech. Výsledek byl sice o něco slabší než ústní voda s chlorhexidinem, ale bylo to levnější a hlavně mnohem příjemnější.washWomanRinsingMouth-850x400

Záněty dásní a paradentóza

K zánětům dásní dochází tehdy, kdy imunitní systém začne na dásních napadat přemnožené bakterie. Další studie srovnávala proplachování olejem s ústní vodou a zjistila, že obě metody jsou proti zánětům dásní stejně efektivně. U oleje však na rozdíl od ústní vody nehrozí poleptání dásní chemikáliemi.

Zlepšení pachu z úst

Zápach úst je často (i když ne vždy) způsobován látkami a plyny produkovanými bakteriemi v ústech. Je proto logické, že když se zbavíte části bakterií, tak snížíte i nepříjemný zápach. Ve třetí studii u 20 adolescentů vedlo proplachování oleje k výraznému snížení všech ukazatelů zápachu z úst.

Jak proplachovat ústa olejem?

Proplachování úst olejem je extrémně jednoduché, stačí, když budete následovat tyto 3 kroky:

  • Vložte přibližně 1 polévkovou lžíci oleje do úst.
  • Promývejte ústa olejem 15 až 20 minut.
  • Na konci ho vyplivněte a umyjte si zuby jako obvykle.

Pokud budete používat kokosový olej, zpočátku jej možná bude třeba v ústech trochu zahřát aby roztál, neboť při pokojové teplotě nižší než 23 stupňů tuhne.

Tento olej budete moci použít nejen na proplachování úst, ale jak píšeme v jiném našem článku – na 101 dalších věcí.

Jaké výsledky očekávat?

Já dělám tuto činnost už 10 dní a výsledky jsem mile překvapen. Určitě jsem zpozoroval, že můj dech je svěžejší a zuby vypadají mnohem čistší – jak bělejší, tak lesklejší. Nikdy jsem však neměl jiné dentální problémy, takže ostatní věci neumím posoudit. No rozumím, jak to může prospět lidem, kteří je mají.

Je dokázáno, že jde o efektivní způsob na snižování škodlivých bakterií v ústech a celkové zlepšení orální a dentální hygieny.


Zdroj: Oil Pulling: Research Finally Reveals What Some Have Thought All Along

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *