Přestaňte ji nazývat plevelem: Jedná se o jednu z nejléčivějších bylinek

srucha zelnaTato rostlinka pochází původně z Indie a Persie, ale v současnosti se odtud rozšířila již téměř do celého světa.

V některých zemích se dokonce i cíleně pěstuje a používá jako potravina. Bohužel, ve většině ostatních zemí, včetně Česka, se považuje za plevel a proto se ze zahrad a parků odstraňuje a následně vyhazuje.

Co je to Šrucha zelná

Šrucha zelná (lat. Portulaca oleracea) je běžně se vyskytující rostlina, kterou zřejmě najdete i ve vaší zahradě. Má žluté květy a tlusté masité listy. Je možné ji běžně konzumovat, ale nejzajímavější jsou její výživové a léčivé vlastnosti.

Semena šruchy přežijí v různých klimatických pásmech. Jsou extrémně odolná a dokáží v zemi přežít až 40 let a vyčkat tak na vhodné podmínky pro klíčení. Díky tomu se jí podařilo rozšířit do celého světa.

Tato odolná a vytrvalá léčivá rostlinka je obzvláště přínosná pro imunitní systém a celkové zdraví člověka. Někdy se jí také říká prasečí plevel, protože prasátka ji mají velmi rády. Určitě je to pro ně mnohem lepší strava než dnes používané geneticky modifikovaná krmiva pro zvířata.

Nutriční složení šruchy

Čerstvé listy Šruchy zelné obsahují překvapivě více omega-3 mastných kyselinnež mnohé rybí oleje. Má také jeden z nejvyšších obsahů betakarotenu, tedy formy vitaminu A, mezi známými druhy zeleniny. Vitamín A je důležitý pro zdraví očí a také výborně chrání před několika druhy rakoviny.

Šrucha je také plná dvou extrémně silných antioxidantů. Jedná se o betalínové alkaloidy pigmenty žlutý betaxantín a červený betakyanín. Oba tyto pigmenty mají silné antimutagenní a antioxidační účinky.

Kromě toho šrucha obsahuje velké množství následujících látek:

  • vitamin C
  • vitaminy skupiny B, včetně niacinu a riboflavinu
  • karotenoidy
  • vápník
  • hořčík
  • draslík
  • železo
  • měď

Zdravotní účinky šruchy

Z mnoha zdravotních účinků šruchy jmenujme alespoň ty nejdůležitější:

Zdraví srdce a cév. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin výrazně napomáhá udržovat srdce v dobré kondici. Omega-3 kyseliny snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi a chrání tak před arteriosklerózou, infarktem a mrtvicí.

Hubnutí. Tato rostlinka obsahuje málo kalorií a hodně vlákniny, která vyvolá v člověku pocit plnosti. Pomáhá tak při hubnutí.

Hyperaktivita u dětí. Studie ukazují pozitivní vliv omega-3 kyselin na snižování vývojových poruch u dětí, jako jsou ADHD či hyperaktivita.

Zažívací potíže. V čínské medicíně se šrucha používá k léčbě průjmu, krvácení ve střevech, úplavice a hemoroidů.

Kožní problémy. Šrucha dokáže při povrchové aplikaci dužiny léčit několik kožní onemocnění, zmírňovat otoky po bodnutí hmyzem, snižovat vrásky či odstraňovat jizvy.

Prevence rakoviny. Vysoký obsah vitaminu C, A a antioxidantů předchází vzniku rakoviny. Chrání totiž buňky před poškozením volnými radikály.

Osteoporóza. Minerály nacházející se v této rostlince chrání kosti před osteoporózou. Vděčí za to hlavně vápníku, hořčíku, železu a manganu.

Červené krvinky a cirkulace. Vysoký obsah železa a mědi stimuluje produkci červených krvinek, urychluje hojení tkání a orgánů a zlepšuje metabolismus.

Podporuje zdraví vlasů a nehtů. Pokud trpíte na vypadávání vlasů nebo lámavost nehtů, šrucha dokáže tyto problémy účinně léčit.

Upozornění

Existuje jedno omezení konzumace šruchy. Ta totiž kromě prospěšných látek obsahuje i poměrně hodně oxalátů, které mohou přispívat k tvorbě ledvinových kamenů.

Pokud tedy máte nějaké predispozice na ledvinové kameny nebo trpíte jiným onemocnění ledvin, pak šruchu konzumujte s mírou, případně se jí úplně vyhněte.

Závěr

Jak vidíte z tohoto článku, šrucha má mnohé nutriční a zdravotní přednosti a proto by měla být považována za léčivou rostlinu a ne za plevel.

Při množství peněz, které dnes lidé utrácejí za výživové doplňky a vitaminy, by konzumace této bylinky mohla znamenat nejen výrazně zlepšení zdraví, ale pro mnohé i velkou finanční úsporu.

Video

Další informace o dnešní bylince v následujícím videu (anglicky).


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: STOP CALLING IT JUST A WEED, IT’S ONE OF THE BEST PLANTS TO BOOST YOUR HEALTH


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku